katre-i matem

1.
bir iskender pala romanıdır.

tarihe tanıklık eden lalelerin, aşkın ve dostluğun konu edildiği bu muhteşem eser, okuyucuda polisiye roman hissi uyandırıyor da diyebiliriz.
devamını gör...
yazarının kim olduğunu hala çözemediğim roman. iskender pala nın kitapta dediği gibi eski bir hikayeyi sadece türkçeye çevirdi ise şayet, kendisini kitabı yazan kişi olarak görmüyorum kusura kalmasın. belki çeviren kişidir. ama eğer ki kitabın o kısmı da hayal ürünü ise, buna ne gerek vardı anlayamadım.
devamını gör...
_____________

"ışığı görüyor musun?"
"şu kaybolmayan ışığı mı?"
"evet!... tıpkı kalbimdeki sen gibi..."
"o ışık gibi ben de kalbinden hiç kaybolmayacak mıyım?!"
"?!..."

gözlerinden yaşlar döküldü...
_____________
devamını gör...
--- alıntı ---

hem annesinden dinlediği öykülerde,hem babasından kalan elyazması risalelerde sevgilinin adının biriyle paylaşılması bahsi anlatılmıyordu.aşk kitapları böyle bir bab açmamışlardı.kitaplara göre bir sır olmalıydı aşk,asla paylaşılmayan bir sır..

...

okuduğu kitaplar bütün aşıklara sıkı sıkıya bunu tembih ediyorlardı."aşk ki ancak sır olarak kalırsa kalpte çoğalırdı."

--- alıntı ---
devamını gör...
bu romanın reklama bulanma tarzı, o kadar sakil bir hal almıştı ki ilk çıktığı zamanlarda.. mide bulandırıcıydı. ilk baskısının lale zamanına denk getirilmesi, şehir parklarında lalelerin arasında maketlerinin yerleştirilmesi vs. edebiyat bu denli kapitalizmi kaldırmaz. ol sebepten bir başyapıt dahi olsa -iskender pala'dan da bir başyapıt beklenmez ya- okumak aklımın ucundan bile geçmedi hiç.
devamını gör...
iskender palanın bence en güzel eseri.lale devrinde geçiyor ve olaylar bir cinayet etrafında dallanıp budaklanıyor.dili edebi ve sıkmadı şahsen.gerçekten o atmosfere alıyor okuyucuyu.tavsiye edilir.
bölüm sonlarında da tekrar tekrar okunası derkenarlar bulunmaktadır.
--! spoiler !--

kitabın başında hikayeyle bir müzayededen aldığı kitapta karşılaştığını ve sadeleştirerek çevirdiğini söylüyor.
ama kurgu gereği böyle bir şey yazmış.
ben inanmıştım gerçekten, ilk okuyuşumda kendimi saklı bir hazinede gibi hissetmiş yazıldığı zamanı, yazanı hayal ede ede okumuştum.
nasıl yaparsın nasıl hiç mi düşünmedin gerçeği öğreneceğimiz anı.

--! spoiler !--

(bkz: sen de mi brütüs)
devamını gör...
iskender pala'nın en iyi kitaplarından biri. lale devrinin sonlarını işliyor, sefahat ve sefalet. patrona halil isyanı ile biten bir sürecin içinde olduğu 66 bab'da cinayet şeklinde bir roman. çoğu yerde eleştirebilsek de* iskender pala'yı hakkını da vermek lazım. divan beyitlerini çok güzel seçip, yerleştirip, şerh ediyor kitaplarında. babam toplu almıştı kitaplarını az beyit ezberlemedim onlardan.
devamını gör...
iskender pala'nın elden geçirdiği eski bir metindi sanırım. yayınlandığı dönem okumayanı dövdükleri için okumuş, hiçbir şey anlamamış beğenmemiştim ancak bu kitaptan sonra kitap okuma alışkanlığı kazandığını söyleyen, öve öve bitiremeyen çok insan tanıdım. belki de bende bir tırtlık vardır.
devamını gör...
iskender pala romanları diliyle kurgusuyla çok iyi başlar ama gitgide sıradanlaşır, baştaki etkileyiciliği sürdüremez. başta asıl alanı olan tarihi anekdotları edebi dille süsleyerek anlatma ve şiirler, tasvirler yerini uzun bir hikaye olmaya bıraktığında sıkıcı hale gelir, akmaz. benim iki roman deneyimimde de aynısı oldu. yine de bu kitabını bitirdim ve okuduğuma değdiğini düşünüyorum. lale devrinin kültürel kodlarıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi oldum ve roman da bütünü itibariyle güzeldi.
devamını gör...
ender bitiremediğim kitaplardan biridir. ben bir kitabı bıraktıysam dönüp kolay kolay okuyamam bu da bir köşede duruyor kitaba karşı ön yargım geçince bu sefer düzgünce okuyacağım inşallah.
devamını gör...
başlayıp da bitiremediğim nadir kitaplardan biridir. o nasıl bir ilerlemezliktir, o nasıl bir betimleme israfıdır, o nasıl bir darlamadır. okuduğum zamanlarda çok çok genç olduğum için gençliğin verdiği enerjiyle okumuştum muhtemelen üçte birini. şu an hayatta tekrar okumayı denemem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar