kavram haritası

birbiriyle ilişŸkili kavramları gösteren harita.

şŸöyle ki (kısaca):

öncelikli kavram yazılır ve çerçevelenir. sonra onunla ilişŸkili bir kavram yazılır ve çerçevelenir. aralarına bir çizgi çekilir. çizginin üstüne o ilişŸkinin niteliğŸi yazılır. böylece bir kavramla ilişŸkili olan tüm kavramlar harita edilir. ortaya çıkan haritaya bakıp bir fenomen hakkında ayrıntılı ve anlaşŸılabilir bir değŸerlendirme yapılabilir. aynı zamanda bir öğŸretim tekniğŸidir. arama motoru bile vardır:

http://www.hakia.com

ayrıca wikipedia'nın makalelerinin altındaki kategori linkleri de bir nevi kavram haritası oluşŸturma yöntemidir. bkz ce gbkzler de metni kavram haritaları ile donatır. insana konudan konuya hızlıca atlayarak derinlemesine öğŸrenme olanağŸı tanır.
devamını gör...
[çocg.] 1. bilgileri betimlemek ya da düzenlemek için kavramlar arasındaki doğrudan ya da dolaylı ilişkiler içeren bir taslak ya da akış tablosu. 2. olay, olgu ve düşüncelerin çizgisel olarak ortaya konması, aralarındaki ilişkilerin açıklanmasıyla oluşan görsel tasarım.

(alm. gedankenkarte, f, mind map, f; fr. configuration conceptuelle, f; ing. conceptmapping, mind mapping)

*
devamını gör...
bir şeyleri anlatırken kategori oluşturmak, benzer özellikleri bir araya toplamak ve kavramlar arası ilişkileri biçimlendirebilmek için başvurulan yöntem. şu siteden ücretsiz olarak çeşitli türlerine ulaşmak mümkün:

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar