kavun vs karpuz

kavunla karpuzun versüzüdür efendim.
şu sıcak yaz günlerinde bunalan sözlükçülerimize yol göstereceğine inanarak takdirlerinize sunulmuştur.
sizlerin de katılımıyla çığ gibi büyüyecektir.

-kavun çok pis gaz yapar affedersiniz, sindirim sisteminizin harap olmasına neden olabilir. karpuz ise tam tersine mideden bağırsaktan süzülerek sindirim kanalınızı tertemiz eder.
-kavun malumunuz ki biraz pahalıdır karpuza göre.
-karpuz peynir ekmekle bi güzel yenilir. gariban masum yurdum insanını akla getirir. kavun ise rakıya yoldaş edilmişliği vardır. çilingir sofrasını andırır. masumiyetine leke sürülmüştür bir yerde.
devamını gör...
doğrusu kavun ve karpuzdur. vs filan çok günahtır... bunun yanına böyle el ayası kadar iki dilim beyaz peynir, hatta mümkünse erzincan tulum peyniri ve fırından taze çıkmış yumurtalı pide (powered by fırıncı orhan)... tabii iftarda... şimdi de yiyebilirsiniz, fetvası da var ama siz bilirsiniz...
devamını gör...
iflah olmaz bir karpuz sever olarak geçen gün harika bir kavun yerken kavunun iyisi de karpuzdan güzel oluyormuş diye aklıma gelmişti. karpuzcuyuz tabi hala ama kavuna hürmetimiz büyük.
devamını gör...
vs. takıntım nedenli kendilerini ne yiyebilir ne de dokunabilirim. öyle çünkü. beynim öyle istedi.

buna rağmen karpuzu bir tık daha önemli buluyorum. mesela tam evlenilecek bey demem için karpuz keserken hayal etmem gerekiyor. babam gibi gururla eve karpuz getirebiliyor mu? karpuz ile gururlanıyor mu? ona çocuklarından daha çok önem veriyor mu? ona güzel şeyler söylüyor mu? dünya üzerinde en iyi karpuz bu algısı yaratabiliyor mu? onu mutlaka ailesinin karşısında mı kesmek istiyor? tam karpuz kesecek erkek tipi var mı? bunlar önemli. karpuz bence önemli.

yine de illa birini yiyeceksin deseler seçimim vs olur.
devamını gör...
çok çekişmeli karşılaştırma.ikisini de severim.kavun, çekirdeği sadece ortada olduğundan avantajlıdır.karpuz daha ferahlatıcı benim için.
her ikisi için de özellikle tatlı,sulu,taze ve renkli olanı makbuldür.
devamını gör...
kavunun tasarımı daha user friendly gibi.

çekirdekler sanki kolay ayıklansın da yerken gereksiz tedirginlik ve aksiyon olmasın diye belli bir yerde toplanmış gibi.

diye düşündüren versustur.
devamını gör...
yaz meyveleri ve birbirlerinin benzerleri olan kavun ve karpuzun kıyaslaması. birbirlerine o kadar benzerler ki ingilizler bunları melon ve watermelon olarak isimlendirmişler. ancak benim favorim kavundur. hele ki süheyla kavunu dehşettir.
devamını gör...
üreticiler, sağ olsun, karpuzu kabakla aşılamayı keşfettiklerinden beri, karpuzdan tiksindik. üreticinin rekoltesi arttı mı? arttı. peki tüketici tatmin oldu mu, aldığı maldan? hayır.
çocukluğumun karpuzuyla, kavunu arasında kıyasa girecek olsaydım, ikilemde kalırdım. sağ olsun üretici sayesinde, direkt kavun diyebiliyorum.
devamını gör...
karpuz kavun ile mukayese edilemez benim görüşüm kavunun elli çeşidi var yada vardı .
karpuzun çeşidi var mı bilmem hepsi aynı.şunu ekleyeyim eskiden beyaz karpuz vardı trakya'da değişik olan o kadar.
ben topatan kavunu yemişim zamanında hala tadı damağımda.
kavun şahtır karpuz piyon.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar