kaygı bozukluğu

belirlenebilir bir olayla, nesneylevb. bağŸlantı olmayan tedirginlik, kaygı, korku vb. gibi olumsuz duygularlatanımlanan ve bu duygulardan ötürü genel işŸleyişŸte kötüleşŸmelere yol açan çeşŸitli uyumsuzluk rahatsızlıkları için kullanılan bir dsm-vı kategorisi.bunlar arasında; agorafobi, basit fobiler, sosyal fobi, akut stres rahatsızlığŸı, genelleşŸtirilmişŸ kaygı bozukluğŸu, panik, travma sonrası stres rahatsızlığŸı, vb. sayılabilir...
devamını gör...
tıpta anksiyete olarak da geçen psikiyatrik tablo. aşırı huzursuzluk, gerginlik ve korku ile belirgindir. medya tarafından yönetilen tüketim toplumlarında sık rastlanır. tevekkül en iyi ilaçtır. manevi boşluk da doldurulmalıdır.
devamını gör...
doktordan rapor almak istediğinizde herhangi bir rahatsızlığınız yoksa rapor verme nedeni olarak genellikle yazdığıdır.
devamını gör...
hiç bitmeyen kaygı ve korkuların insan hayatını esir edip yaşam kalitesini düşürdüğü psikolojik rahatsızlık. aslında kaygı, doğal bir mekanizma olup insanı her zaman var olan küçük ihtimallere karşı temkinli olmaya ve tedbir almaya iter. ancak kaygıların her daim akılda deveran etmesi ve korkuya dönüşüp her an tetikte olmaya sevk etmesi, yaşamın olağan sürecinden kopmasına sebebiyet veriyor. hele ki kaygı bozukluğunun ilerleyen safhaları vardır ki kişi, kendi kaygılarını kendisi üretir. sonra bu kaygıların varlığına inanıp onlarla mücadele etmeye başlar. halbuki ortada bir tehlike yoktur. daha da ilerleyen sahalarında ise kişi, kendi ürettiği olmayan kaygıları ile mücadele ederken pes eder ve kabuğuna çekilir.

insan beyni bir şeye inandıysa beyni ikna etmek gerçekten çok zor. kaygı bozukluğu da beynin bir yanlışa yahut da çok küçük bir ihtimale ölümüne inanması ile vuku bulur. bu yanlış ve küçük ihtimale inanan beyin, insana olmayacak işler yaptırabilir. misalen kişi göğsünde var olan hafif bir ağrının kalp krizi başlangıcına işaret ettiğini düşünür. bu ihtimale kendisini öyle kaptırır ki bir süre sonra beyin, olması gerektiği gibi çalışamaz. kalp krizinin diğer belirtileri de suni olarak gerçekleşmeye başlar. mesela sol kol uyuşur. aslında uyuşma yoktur, olağandışı çalışan beynin yanılsamasıdır sadece. bu durumda kişi kalp krizi geçiriyorum diye acilde soluğu alır.

aslına bakılırsa kaygı bozukluğu sorunu yaşayan kişiler her durumda kaygı yaşamazlar. daha çok geçmişte var olan korkularının peşlerini bırakmamasıdır bu. bu korkular, ileride kaygıların temel sebebi olarak kişinin karşısına dikilir. insalar nelerden korkuyor ve çekiniyorlarsa bu korkular ile yüzleşmekten kaygı bozukluğu ile mücadele edemezler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar