kaz dağları vs vatanın bir karış toprağı

ne ondan ne diğerinden vazgeçilebilir.

vatanın bir karış toprağı dendiğinde hamasetle soyutlamalar gırla gider ama;
türkiyede madencilik yasası kamu lehine değil, maden şirketlerinin lehine tam 15 kez değişti. anap döneminde 1 kere, akp döneminde 14 kere yapıldı bu değişiklikler.

bir maden şirketi gelmeden önce birtakım ön çalışmalar yapar, ülkenin madencilik yasalarının kendilerine güçlük çıkarmayacak şekilde değiştirilmesi içen lobi faaliyetlerine başlar. lobi faaliyetlerine iktidar muhalefet farketmez parlamentodan yandaşlar devşirilir. kamuoyunun sesinin kısılması için basını yanına çeker. madencilik yasası değişmeden önce basında o ülkenin ne kadar zengin madenlere sahip olduğu, onların çıkarılması halinde ülkenin ekonomik sorunlarının çözüleceği, bölge halkına da geniş istihdam olanakları sağlanacağı çığırtkanlığı yapılır. maden yasası parlamentoya getirildiğinde artık lobileri sayesinde itiraz eden kalmaz, kalsa da sesi duyurulmaz. sonra yerli maden şirketleriyle ortaklıklar kurulur. ilk arama ve sondaj ruhsatları ile çed raporlarının hazırlanması işleminde bu şirketler taşeron olarak kullanılır. sonra asıl şirket, her türlü bürokratik işlemi tamamlanmış madeni devralır. madeni çıkartıp sona geldiklerinde de madenin kapatılması, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesi gibi kendileri için angarya olarak görülen işlemleri yapması için de madeni yine yerli bir şirkete satarlar.

şimdi, kaz dağları’nda 29 arama ruhsatı var. şu anda sadece 2 firmaya işletme ruhsatı verilmiş durumda ve 150 binden fazla ağaç yok edildi, yetmezmiş gibi bölgenin içme suyu tehdit altında... altın madenlerinde yaşanan ve adına da iş kazası denen cinayetler de cabası...

seçebilen seçsin, kaz dağları mı yoksa vatanın bir karış toprağı mı? ben seçmem...
devamını gör...
karşılaştırmanın nüansını çözememem benim geri zekâlılığım da; altın madeni bulacağız diye hem madden hem de manen bu kadar ortalığı yıkmasak biraz daha dayansak diyorum. 2023'e ne kaldı şurada. hani bizim dünyaya diz çöktürecek bor madenimiz var ya onun için dediydim. hem hali hazırda batı akdenizde
doğalgaz rezervini de bulmuşken.
nüansını anlayamadığım karşılaştırma demiş miydim?
neyse bana şunu çağrıştırdı;
vatan yahut silistre ya da vatan yahut silivri
her ne kadar sürç-ü lisan ettim ise affola.
devamını gör...
zaten kaz dağları dediğiniz oluşum da jeolojik olarak bu vatanın bir kaç karış toprağının bir araya gelmesinden oluşuyor.yani "vatan toprağı kutsaldır satılamaz" diye nutuk atıp "bu dağ bunun altında altın var bu satılabilir" argümanınızın hiçbir geçerliliği yok.ben yine hatırlatayım da sonra ortamlarda "en vatansever biziz" "milliyetçi hareket biziz" filan dersiniz.

dünyanın öteki ucundaki dağlarda uluyan sözde vekillerin bu dağın kenarında tek kare fotoğraf bile vermediği,ve "milliyetçi parti vekili" ünvanı taşıdıkları bir ülkede,yabancıya toprak satışında mütekabiliyet ilkesini kaldırarak olsun "babamın malı gibi satarım" diyen Allah tarafından cleveland'a sevkedilen vekiller olsun bir çok defa gösterildi ki bu ülkede vatan toprağı birileri için sadece "kupon arsa" dır.

mitolojinin ilk örneklerinin bile ululadığı bir doğa harikasının ırzına tehevvüs edilmesi gibi bir şeytanlığa lal olup,orada en azından buna layk almak için de olsa ses çıkarmış insanların çöplerinin fotoğrafından haber yapacak kadar utanmasını arlanmasını kaybetmiş bünyeler tarafından asla ve asla bu ilişkinin de anlaşılması mümkün olmayacak.

son ormana beton döktüğünde siyasal islamcılar betonu ciğerlerine çekemeyeceklerini anlayacaklar.yok anlamazlarsa bu satış hızıyla bir zamanlar babalarının malı gibi israillilere toprak satan "kardeşleri" gibi el elde baş başta kala kalacaklar.onlarınki mukadderat da yanlarında dünyanın en güzel insanları ve topraklarını da götürüyorlar.zulüm olan burasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar