kaza bu işin fıtratında var

başbakanın en talihsiz açıklaması. bu kadar kişinin öldüğü, sadece türkiye değil, dünya kamuoyunun da üzüldüğü bir olayı böyle sıradanlaştıramazsın. taviz vermeyeyim diye ne hale geldi adam be. utanın sürekli gaz veren, doğrudur başbakanım diyen, pohpohlayan yalaka danışmanlar ! eserinizden utanın !
devamını gör...
normal bir açıklama. evet bu isin fitrati bu, kim ister birinin ölmesini? fakat engel olamıyorsun.

fakat daha kötüsü bu ocaklari kapatalım diyen insanlar var. ciddi ciddi bunu düşünüyorlar.
araba kazalari oluyor diye arabaya binmeyelim
ucak dusuyo diye ucaga binmeyelim
uzakdikca uzuyo yahu.
devamını gör...
başbakan tarafından sarf edilen doğru fakat zamansız ve mekansız yapılan açıklamadır.haddinden fazla gereksiz olup son derece negatif izlenim bırakmıştır.
devamını gör...
sayın başbakan recep tayyip erdoğan'ın halkını madencilik mesleği hakkında bilgilendirmek için söylediği söz. "ya ne olacağıdı" diye devam etmemiş, orada bırakmış. kusurumuza bakmasın elbette. bilemedik. bizler, yani biz, bu cahil halk, madenciliği yan gelip yatma yeri sandık. o madencilerin oraya ölmeye gittiğini bilemedik. her an kaza olabileceği aklımıza gelmedi. nereden gelsin? yerin bilmem kaç kat altı..ne bilelim biz oraya ne yapmaya gidiyor bu insanlar...öleceklerdi ya ne yapsınlardı...mesleğin fıtratına mı ters düşsünler?...bizler çok basit insanlar olduğumuz için bir insanın bu kadar kolay ölebileceği aklımıza gelmedi sadece...ondan...

niye üzüldük, niye şaşırdık ki biz bu kadar??? sonuçta "kaza bu işin fıtratında var"..bilmeliydik..elbette hata bizde...ya kimde olsundu?
devamını gör...
kaza bu işin fıtratında vardır doğrudur. ancak bu işin fıtratında böyle büyük kazalar yok. 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın ilk zamanlarında yaşamıyoruz.

bugün gelişmiş ülkerlerin hiçbirinde böyle büyük ölümlü kazalar olmuyor. çin bile yüksek riskli madenleri kapatıyor. orada da en büyük ölümlü kaza 1940 larda olmuş.

hadi yurtdışına gitmeyelim. gidelim çayeli bakır madenine. işleten firma kanadalı. türkiye'de yaşam alanı denilen yerin olduğu sadece 4 madenden birisi, uluslararası standartlarda güvenlik önlemlerinin olduğu, insana değer verilen bi maden. bugün işçileri grev yapmış ve bütün yöneticiler dahil, yabancılar dahil desteklemişler. diğer başka madenlerde yapılanlar gibi 2 yevmiyelerini de kesmemişler. insana değer vermiyoruz. sorun bu.
devamını gör...
madencilik işinin fıtratında ölüm yoktur. eğer ölümler işin fıtratı gereği olsa dünyanın heryerinde eşit dağılım gösterir, ülke ayrımı yapmazdı.
abd de 100 milyon ton başına yılda 1-6 kişi ölühttp://yor.beğenmediğimiz çin de 2008 de 127 iken 2013 te 37 ye düşürmüş. türkiyede 2000 yılında 710 2008 de 720 kişi.

ölümler işin doğası gereği olsaydı ölüm oranları dağılımı eşit olurdu.
devamını gör...
doğru bir açıklama her mesleğin kendine göre riskleri var fakat açıklamanın zamanlaması yanlış. ortada böyle bir olay varken söylenecek bir laf değil.
devamını gör...
basbakanın uslubunu artık uc yasındaki cocuklar da biliyor basbakan halk diline fazlaca hakim ve iyi kullanan biridir. en uzuntulu anında bir arkadasın size derdini acsa sizin verecegiz tepkiler de boyle degil midir ''uzulme'' yahut bassaglı dilerken biraz zaman gectikten sonra ölenle ölünmez hayat devam ediyor turu.. basbakan da fıtratında var derken bu jargona yakın bir dile yaklastı. ama her seyini elestirmeye hazır kitle bunu muhakkak kullanacaktı. adam dogru soylemiyor mu? zamanlaması tartısılır.

(bkz: seviyorsan git konuş bence)
devamını gör...
"e zaten ölüm de insanın fıtratında var." diye karşıladığım olay. o zaman cinayetlere üzülmeyelim. ne de olsa maktul eninde sonunda ölecek. bu kadar saçma bir açıklama mı olur.
devamını gör...
tıpkı cehalet gibi, cehaleti pişirip büyütüp sulayıp besleyeceksin ki işine yarasın, daha büyük kaynak olmaz.
cehalet güce tapar, küçük tanrılardan bulunmaz nimet olmaz, cehalet kan para soma ile birleşir, tonu yirmibeş dolar eder.
en bol şey boşluk, hiçlik, yokluk. bu işin, bu hayatın fıtratında var.
devamını gör...
saçma sapan yersiz açıklamalardan biri. böyle bir olayı makulleştirmeye çalışmanın, savunma yapmanın ne anlamı var. bu kaza(!) nın üzerine söylenebilecek şeyler ihmal kusur vs bulunan kişilerin bulunup cezalandırılması, başka kazalar olmaması için yasanın yönetmeliğin derhal değiştirilmesi alınacak tedbirler üzerine olmalı. hiç mi orada vefat eden insanların çektiği acıyı, gariban ailelerinin ne hissettiğini düşünmüyorsunuz.
devamını gör...
çok uzuldukleri gariban adamlara komurcu makarnacı ceplerine para koyup mitinge goturulen koyun surusu seklinde diriyken deger vermeyen utanmazların mal bulmus magribi gibi saldırdıgı sozlerdir. dedik işte lan zamanlaması tartısılır diye. bizim kızdıgımız sizin bu duruma uzuldugunuze inanmamamız. fıtratında var bu isin demek ile cahil gerizekalı komurcu bunlar ay pis kokuyorlar demeyi esitlediniz neredeyse. unutmayacagız bu cesetleri edilgen kılıp siyasi rant derdine dusmus mahlukları. hakaretlerinizi kufurlerinizi.
devamını gör...
işçinin alın terinin kurumadan hakkının verilmesi gereken kadim bir uygarlığın literatüründen ve birikimlerinden yeterince
yararlanılmaması talihsizliği. iktidarını sağlama almak isteyenler kendi kabahatlerini örtmek için sık sık bu gibi sözlere başvururlar.
bunlar insani olmadığı gibi temel inanç ilkeleri açısından da çok sakıncalıdır.

kaza ve kaderin bu şekilde kendi fıtratlarında bulunan çıkarlarına alet edenler bir taraftan da maalesef bunları inançla ilişkilendiriyorlar.
böylece kendi fıtratlarında bulunan nefsi yönelimi halka benimsetmeye çalışıyorlar. güç için, iktidar için böyle yollara
tevessül etmek her şeyden önce hakkaniyetten ve adaletten uzaktır.

ezilenlere, garibanlara her türlü eziyetin reva görülmesine karşı çıkmak gerekir. maden işletmelerinde gerekli tedbiri alması gereken yöneticilerdir.
bu güvenlik tedbirleri konusunda gösterdikleri zaafların örtülmesi insafa, vicdana sığmaz. gerekli önlemeleri almadan, insanca çalışmanın koşullarını sağlamadan bunların kaza olduğunu söylemek çok talihsizdir. maden işletmesinin sahibi biraz daha masraf yaparak konteynır yapabilirdi ve bunlar da işçilerin haklarını kurtarabilirdi. bu ölümler bu işin fıtratından değil konteynir ve benzeri önlemler alınmadığı için meydana gelmiştir. zenginler daha fazla kazansın diye bunları dile getirmeyip fıtrat demek çok yanlış olmuştur.
devamını gör...
türk ve islam bakış açısının örneği gibi bir sözdür. yeteri kadar önlem alma, işini yapma ve sonra gelen her türlü belayı Allahtan olduğu için sineye çek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar