kefernahum

bugün vizyona giren bir nadine labaki filmidir. lübnan, fransa ortak yapımı olan film, ailesini dava eden lübnanlı küçük bir çocuğun hikayesini anlatıyor. film cannes’dan üç ödülle dönmüştür. güçlü hikayesiyle bende fazlasıyla merak uyandırmıştır.


+neden anne, babana dava açtın?
-beni dünyaya getirdikleri için.

--- alıntı ---

zaim, fakirlik içinde yaşayan, ilkokula gitmesi gerekirken sokaklarda çalışan, ergenliğe yeni girmiş kız kardeşi başlık parası karşılığı mahallenin bakkalına gelin gitmesin diye mücadele eden, 12 yaşında bir oğlan çocuğu. zain’in anne babası aleyhine açtığı davayı, çocuğu o noktaya getiren olaylar zincirini geriye dönüşlerle takip ediyoruz. zain’in karşısına çıkan etiyopyalı mülteci bir kadın ve onun bir buçuk yaşındaki bebeğiyle kader ortaklığını, kendi ailesinde yerine getirmesine engel olunan abilik görevini nasıl bu bebeğe karşı üstlendiğini görüyoruz. mülteci kadın ve bebeğiyle zain’in temel bir ortak noktası var. yasal değiller. etiyopyalı aile lübnan’da yasadışı çalışıyor, barınıyor. zain ise zamanla fark ediyor ki bir nüfus kağıdı bile yok. devletin, düzenin karşısında onlar aslında mevcut değiller. yaşamıyorlar. zain’in davaya kadar uzanan mücadelesi de bununla ilgili. bu yüzden okula gitmiyor mesela. kendisini sadece sokakta çalıştırmak için dünyaya getirmiş anne babası.

--- alıntı ---


devamını gör...
fransız - lübnan ortak yapımı bir film. asgari düzeyde bile aile , okul ve yaşam göremeyen bir çocuk ve etrafında yine türü değişen ama istismar edilen çocuk ve hayatları anlatıyor. dram filmi ama nihayetinde mutlu son.
devamını gör...
bu akşam trt 2 de yayınlandı. gayet başarılı.

filmde gerçek ile kurgu arasında çok ince bir çizgi var. neredeyse belirsiz. zeyn çok başarılı oynamış. oynamamış aslında, zaten bildiği bir hayat imiş.

kefernahum yani bildiğin cehennemin dini!

bir filmde ancak bu kadar gerçekçi aktarılabilirdi.
devamını gör...
zain mükemmel oynamış, yonas çok tatlı. film çok güzel.--! spoiler !--
--! spoiler !--

bir ara dramın dozunu katlamak için yönetmenin işi abartacağını, yonas'ın açlıktan öleceğini falan düşündüm, hatta o aralar çok gerildim ama neyse ki yanıldım. tadında bırakılmış dram seviyesi ve duygu sömürüsü yapılmamış. lübnan'da yaşanan fakirlik, cahillik, ailevi sorunlar, insan ticareti, çocuk gelin meselesi, mülteci sorunu gibi bizdekine benzer sorunlar güzel işlenmiş ve nispeten mutlu bir finale bağlanmış.

--! spoiler !--
--! spoiler !--
devamını gör...
an itinbariyle, kanuna uygun yollarla indirdiğim film. incendies filmini aklıma getirdi ne hikmetse. çocuklar erken uyursa tamamını, uyumazlarsa bir kısmını izlemeyi düşünüyorum bu gece.
devamını gör...
ana oyuncuların bir oyunculuk eğitimine tabi olmadığı, tamamen "kendinizi oynayın" motivasyonuyla iyi işlerin çıkarıldığı güzel bir film. başrol, anne babası, kardeşleri... hepsi sokakta görülüp seçilmiş kişiler. film çekiminin sonunda zain ve ailesinin norveç'e taşınması için izin çıkarılıyor ve zain şu an mülteci hayatından sıyrılmış, güzel bir hayat yaşıyor.
filmin ismi de bir şehirden geliyor. yönetmen ve senarist nadine labaki, senaryoyu yazmadan önce ilham için çıktığı gezide capernaum şehrinin kaosundan etkilenerek henüz senaryoyu yazmadan filmin adında karar kılmış.
devamını gör...
beni etkileyen filmler arasına girdi. çünkü hikayenin gerçek olması ve onun olduğu gibi yansıtılması gayet başarılıydı. sadece konuya odaklanılması ve saçma sapan unsurlara yer verilmemesi de yapımın artı yönlerinden. bence dünya üzerindeki herkesin seyretmesi gereken filmlerden.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.