kekik

kekik, (thymus serpyllum, thymus vulgaris) çimenlik tarla kıyılarında, orman kıyılarında, ve çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde yer almaktan hoşlanır. güneş ve sıcak istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelere çoğalır. güneşli öğlen sıcaklarında menekşe renkli çiçeklerinden yayılan güzel koku, arıları ve böcekleri kendisine çeker. kendilerine özgü bir kokuya sahip olan bu çiçekler beni çocukluğumdan beri etkilemiştir.

keza nanede öyle . *
devamını gör...
ülkemizde yüzlerce çeşidi bulunan;kimisi gayet sert bir karakterde olan kimisi de mesela doğu karadeniz'de yayla çayı olarak adlandırılmış haliyle gayet yumuşak bir içime sahip şifalı bitki...
devamını gör...
--- alıntı ---
Sinir Sistemi : Bedeni ve Ruhi bunalımlarda, sinir zafiyetinde.

Solunum yollarında : Astım, Bronşit, Verem, Enfizeme de diğer hastalıklar için Solunum yollarını sterilize etmekte.

Dolaşım sistemi Düşük tansiyonu normal hale getirmede, Kansızlıkta, Beyaz kürecikleri artırarak dayanıklılığı artırır.

Hazım yollarında: iştah açmada, hazım zorluğunda barsaklardaki kokuşma ve gazda, ishallerde, Tifoda çok fayda verir, barsaklardaki faydalı mikropları güçlendirir.

Soğuk algınlığı, Grip, Nezle, Beyin nezlesi, ateş Anjinde çok faydalıdır.

Regl söktürür.

Barsak parazitlerini döker.
--- alıntı ---

devamını gör...
kırmızı et dostu bir baharattır. ızgara edilmiş kırmızı et ve kekik bir araya geldiklerinde enfes bir damak tadı meydana getirirler.
devamını gör...
geçen sene çıktığım toros dağı yaylalarında, toplayıp-kurutup, şahane kokulu çayını mis gibi içtiğim ve bazı yemeklere baharat olarak kullandığım faydalı bir bitki.
devamını gör...
20.
bedeni kuvvetlendirir. hazmı kolaylaştırır. iştahsızlığı giderir. sinirleri kuvvetlendirir. kalp çarpıntılarını keser. yemeklerin bozulmasını önler. bağırsak iltihabını iyileştirir.

salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. idrar söktürür. aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. cinsel isteği kamçılar.

tansiyonu geçici olarak yükseltir. hastalıklara karşı direnme gücünü artırır. çocuklarda görülen kansızlığı giderir. kan dolaşımını düzenler. müzmin öksürük, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcenp'e faydalıdır. grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır. kekik suyu ile banyo romatizma ağrılarını dindirir. kandaki şeker miktarını azaltır. hamileler ve guatrı olanlar kullanmamalıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar