kem göz

yerlere kadar uzanan bembeyaz, fırfırlı elbisesinin içinde gülümsüyordu genç kız. güvercinlere yem satan, çenesi kıllı yaşŸlı kadının yanından geçti. yaşŸlı kadın "kuğŸu gibi olmuşŸsun evladım," dedi. genç kız garip bir ürperti hissetti ama gene de teşŸekkür etti.
güvercinlerin toplandığŸı meydanın basamaklarını yosun tutmuşŸtu. sonuncu basamağŸa vardığŸında ayağŸı kaydı, bir çamur gölüne yüzüstü kapaklandı. etraftan koşŸup kaldırdılar, patlamışŸ dudağŸındaki kanı sildiler; ama bembeyaz, fırfırlı elbisesini temizleyemediler.
"o kadın yaptı bunu," diye haykırdı genç kız. çenesi kıllı yaşŸlı kadın tam arkasında duruyordu. "saçma," dedi fısıltıyla. "herkes bilir ki, beyaz çabuk kirlenir." sonra da elinde tuttuğŸu tasın içindeki bütün yemleri genç kızın üstüne boşŸalttı.
güvercinler kara, kapkara bir bulut halinde yemlere üşŸüşŸtü.

(bkz: nazar sözlüğŸü)
devamını gör...
varlığından artık şüphe etmediğim hatta arkadaş çevremdeki kem gözlünün kim olduğunu bile çözdüğüm göz şekli.

ulan gitti mis gibi telefonum. Allah daha güzelini sana nasip etsin diye o kadar dua etmiştim oysaki. ne demek "nasıl bir para kazanıyorsun da bunları alabiliyorsun" ne demek.

(bkz: dünya sözlük ün en sinirli yazarı)
evet, an itibarı ile benim.
devamını gör...
kişiyi çatlatır. önceden foto gizleyen, yeni bir şey alınca rivrivden kaçanlar kibirliymiş gelirdi. meğer akıllıymış. ne gereği var. iyi nefis var kötü nefis.
devamını gör...
"nazar doğrudur, dağı yerinden oynatır. insanı kabre, deveyi kazana sokar." (hadis)

tarihte opera şarkıcısı massol, besteci offenbach, şair heine kem gözlü tanınmış kişilerdendir.

ayrıca bizim şairlerimizden nefi de kem gözlü tanınırdı. onun "siham-ı kaza" adlı taşlaması, zamanın padişahı dördüncü murat tarafından okunurken yanıbaşına yıldırım düşmüştür. bundan dolayı hiciv yazması yasaklanmış ve aşağıdaki beyit söylenmiştir:

"gökten nazire indi sihamı kaza'sına
nef'i diliyle uğradı hakkın belasına"


operacı massol da paris'te kem gözüyle ünlenmişti. massol acayip huylu, bedbin, parlak gözlü biriydi.

en ünlü eseri hallevy'den "kral 6. charles" parçasını başını göğe dikip tamamen hissederek okur, her seferinde de o sırada felaketler olurdu. halkın çok sevdiği bu parçayı okuduğu bir keresinde şarkı bitince bir infilak sesi duyuldu. ardından massol'un baktığı yerdeki makinist sahnenin üstünden düşüp öldü.

sonraki gösteride massol bu sefer havaya bakmaktan çekinip önündeki müzisyenlere doğru bakmayı tercih etti. bunun üzerine şarkı bitmeden orkestra şefi habenech fenalık geçirdi ve üç gün içinde öldü.

üçüncü temsilde halk gene bir fenalık bekliyordu. bu sefer massol yien bir arıza çıkmasın diye salonun boş locasına bakmayı tercih etti. fakat bu loca gösteriye yetişemeyen bir tüccara aitti. tam o esnada tüccar locaya girdi ve çıktı. hemen ardından çıktığı seyahatte ise ülke dışına çıkamadan kalp sektesinden öldü.

o günden sonra massol'un lanet şarkısını duyan olmadı. sahne hayatından bıkıp 14 ocak 1858'de fossi'nin "guillaume tell" eseriyle jübile yapmaya karar verdi. imparator ve imparatoriçe salona girdiği sırada kont felix orsini ve dostlarına suikast düzenlendi. ııı. napolyon'a bir şey olmadıysa da tesadüfen orada bulunan 100 kişi öldü veya yaralandı...

(metafizik istihbarat, hakan yılmaz çebi, s.218)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar