kemal atatürk

kendisinden daha atatürkçü bir kitle yüzünden, soyadı kanunu sonrası kullanmadığı ve imzasında bulundurmadığı mustafa ismini zorla kullandırtan milyonlarca insanın olduğunu görse, muhtemelen asardı dedirten insan.

kemal atatürk'tür o. mustafa kemal atatürk değildir.

günümüz atatürkçüleri, onun zamanında yaşamış olsaydı, ülkenin ismini atatürkiye kurardı kesin. çünkü kraldan çok kralcı insanlarımız var milyonlarca. her partide var bu tip insanlar maalesef ve bundan ötürü 95 yılda gelişimini tamamlayamamış bir ülkeyiz.

bu kralcıları yok etmeliyiz.
devamını gör...
chp'nin ilk ve tek genel başkanıdır. mustafa kemal paşa olarak sevdiğim, saygı duyduğum birisiyken, chp genel başkanlığı sonrası sevgim ve saydım dibi görmüştür.

kendisinden daha atatürkçüler tarafından, kendisinin kullanmadığı mustafa ismi her zaman kullanılır. hayreti mucip bir kafadır bu atatürkçüler. tarihçi ilber ortaylı bile kullanıyor bu mustafa ismini.

ayrıca matematik öğretmeni kemal, acaba hangi soyadı almıştır merak ediyorum kaç gündür.
devamını gör...
eyvallah derviş kardeş denilerek hayata döndürülen chp'nin ilk genel başkanı olan şahsiyet. sözlük sahibi ile yapılan yapıcı muhabbetler sonucu hak ettiği yeri alan kişidir. atatürk'ten daha atatürkçü olmaya gerek yok azizim. oynayın devam.

dip not: mesaj atıp kudurgan davranan zihniyette insanlar oldu. bu kudurganlıkla, çok mide yanması, kalp krizi, tansiyon, şeker rahatsızlığı, kabızlık yaşarsın. benden demesi. hazmedeceksin gerçekleri.
devamını gör...
mustafa kemal atatürk başlığı ve tanımlarının taşınması gereken isim ve soyisimdir. çünkü sayın kemal böyle istemiştir. ayrıca ingilizler gibi neden soyismi ile anılıyor anlamış değilim. biz ingiliz değiliz tam terci ingilizleri işgal ettikleri ülkemizden kovmuş insanlarız. lütfen azizim, şuurlu olalım biraz. sonra vahdetti'den ne farkımız kalır!

soyadı kanunu devrimi sonrası aldığı kimliği aşağıdadır. ataya saygılı olun yahu.imzası aşağıdadır. ataya saygılı olun yahu.dip istek: rica etsem, ilk tanım olarak taşıyabilir misiniz? çünkü bu başlığın tanımlarını kaldırıp, kaybetmişsiniz anladığım kadarıyla.teşekkürler.
devamını gör...
kominist nazım hikmet'i vatandaşlıktan atmış insandır. yetmemiş ülkeden rusya'ya sürgün ettirmiştir. gelgelelim günümüz atatürkçüleri nazım hikmet'i çok severler. hayreti mucip bir zihniyet.

edit: evet 1951 yılında vatandaşlıktan çıkarıldı nazım hikmet. fakat bu demek değildir ki atatürk2ün bunda hiç dahli yok. vatandaşlıktan çıkarılmadan önceki zamanları okuyunuz lütfen.

--- alıntı ---

1925 yılından başlamak üzere şiirleri ve yazıları yüzünden birçok kere yargılandı. 1938 yılında orduyu ayaklanmaya kışkırtmaya çalıştığı gerekçesiyle 28 yıl dört ay hapis cezasına çarptırıldı. istanbul, ankara, çankırı ve bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın kaldı. bursa cezaevinde kaldığı yılları anlatan mavi gözlü dev adlı film 2007 yılında vizyona girmiştir. 1950 yılında bir af yasasıyla salıverildi. ancak sürekli izlendiği ve çürüğe ayrıldığı halde 48 yaşında yeniden askerlik yapmaya çağrılması ve öldürüleceği yolundaki duyumlar üzerine yurtdışına kaçtı. 17 haziran 1951 tarihinde bakanlar kurulu tarafından türk vatandaşlığından çıkarılmasına karar verildi. sovyetler birliği'nde moskova yakınlarındaki yazarlar köyünde ve daha sonra da eşi vera tulyakova (hikmet) ile moskova'da yaşadı. memleket dışında geçirdiği yıllarda bulgaristan, macaristan, fransa, küba, mısır gibi dünya memleketlerini dolaştı, buralarda konferanslar düzenledi, savaş ve emperyalizm karşıtı eylemlere katıldı, radyo programları yaptı. budapeşte radyosu ve bizim radyo bunlardan bazılarıdır. bu konuşmaların bir kısmı bugüne ulaşmıştır. davaları

--- alıntı ---
devamını gör...
senin adında mustafa benim adımda mustafa, bundan sonra senin adın mustafa kemal olsun efsanesine inanmayan biri olarak, kemal isminin neden verildiğine inanmadığım t.c. kurucu liderlerinden birisi olan insan. zaten insan sorar matematik hocasına, hocam neden ahmet, ali, veli, osman değil de kemal diye dimi. niye kemal ismini vermiş acaba? bu zamana kadar bu matematik hocasını bulup soran olmamış mı yahu?

--- alıntı ---

".ibtidaî tahsilinden sonra selanik askeri rüşdiyesine dahil olan (mustafa efendi) az bir zaman zarfında gösterdiği harikalarla muallimlerinin nazar-ı dikkatini celp etti ve riyaziyatda, fransızca ve edebiyatta birden bire yükselen müşarünileyhin ismine muallimleri tarafından şehid-i hürriyet namık kemal bey'e izafeten bir de (kemal) namı verildi."

--- alıntı ---

okukemalist
devamını gör...
kemal ismini hocası verdi hikayesi o kadar uçuk değil. bunun sebeplerini sıralarsak eskiden soy ad olmadığı için çift isim ve lakap yaygın. bunun haricinde girilen ortama göre orada ismi değiştirilenler de var. örneğin cevdet paşa'nın ismi ahmet'tir. ilmiyeye girince o ne düz isim senin adın ahmet cevdet diyorlar öyle adı değişiyor. ya da ahmet şefik isimli gencin ismini mithad yapıyorlar ve bildiğimiz mithad paşa oluyor. eskiden hoca talebe ilişkisi çok farklı, baba oğul gibi. eski devirlerde de böyle hocasının isim verdiği alimler var. hatta belki biraz burayı aşar ama peygamber (sav) bir sahabeye hatırlamadığım bir künye veriyor ancak sahabenin öyle bir çocuğu yok. adı öyle kalıyor.
devamını gör...
kazım karabekir paşam gibi kendisine muhalif olduğum insan. tabi benim muhalifliğim, kendisinin her konuda haksız olduğu anlamına gelmez. çünkü din istismarı konusunda haklı olduğunu, günümüzde ayan beyan görüyoruz. tabi din istismarı ile yaptığı savaşta kullandıpğı yöntemleri eleştirme hakkımızı saklı tutuyorum.

misal, fethullah gülen isimli eskinin hocaefendisi, yeninin fetö terör örgütü lideri insan tiplemesi, 5-10 yıl evvel ölmüş olsaydı, muhtemelen türbesi yapılacak ve kıyamete kadar ziyaret felan edilecekti. ama şimdi ölse ülkede bayram edilecek. yani demem odur ki, taassup ehli olmayalım azizim. partiler, parti liderleri, cemaat liderleri, ideolojiler, spor kulüplerini felan kutsamayalım. bu dünyada kutsal olan tek varlık insandır anafikri üzerinden hayatımızı yaşayalım.
devamını gör...
başkomutan olarak başarılı, başöğretmen olarak başarısız insan kişisidir. umarım bu tespiti, atatürkçüyüm diyen ve ülkeden en çok şikayet eden kesimin insanları da anlayabilir ve dinci yobazların şıhlarını, şeyhlerini savundukları gibi savunmazlar kendisini.
devamını gör...
hakkında yazdığım tanımlar hakaret içermese de siliniyor. ilginçtir ki hz.muhammed* eleştirilebiliyor hatta belli bir zümre neces ağızlarıyla ironisini yapabiliyor ama bu şahıs hakkında mevcut laik, demokratik, tağut sistemi hiçbir hiciv ve kınamayı kabul etmiyor.
t: mustafa kemal atatürk değildir. evet kemal hatta kamal atatürk'tür.
(bkz: kamal atatürk nüfus hüviyet cüzdanı)
devamını gör...
şeriatçı osmanlı'nın en zor zamanlarında yetiştirdiği devlet komutanlarından ve adamlarından sadece bir tanesi. devrimlerinin amansız koruyucularıyız diyenlerden kaç tanesi, gerici olarak gördükleri osmanlı'nın yetiştirdiği eğitim ile yetişen atatürk kadar fransızca biliyor acaba? ve ayrıca, adam gibi yetiştiği devletin neredeyse tüm kolonlarını, kirişlerini neden değiştirir bir insan? geldiğimiz son noktada, atatürk ilke ve inkılaplarının başarılı olup olmadığı konusunda adam gibi neden tartışılmıyor ülkemizde?
devamını gör...
nasıl sevelim sayalım şimdi. hep mi atatürkçü olur dine dindarlara saldıranlar. ya da bu atatürk sömürüsü ne zaman bitecek... bu konuda algılarınızı bir kerecik açın. inanın o zaman bunun ne kadar büyük bir sorun olduğunu farkedeceksiniz.
devamını gör...
iz bırakanlardan. bıraktığı iz o kadar derin ki gömülen gömülene... şimdiye kadar hatırasına sataşan herkes zorla da olsa hazmetti. mimarin sosyolojik dokusuna ve kaderler üstündeki ilahi senkrona bakın ki; düşman çoğunluğun demokrasi şehidi olarak talim ettiği menderes anıtkabir'in ve atatürk koruma kanunu'nun aşikar kahramanlarındandır.
millet olarak yazılı çizili olanı sevmiyor kitabi yaşamıyoruz. demişleri, komuşları, duydumları, dedileri önemser, tabiri caiz ise 6. asır arapları gibi sözlü külliyatça yaşıyoruz.
menderes'ten bahis açtım devam edeyim; demokrasi şehidi falan değildir, -ki demokrasinin şehidi olmaz- ama idam edilmesi cumhuriyet siciline ağır vebal olarak yazıldı... adnan menderes toprak ağası hovarda bir adamdı, Allah rahmet etsin. alem, alemcilik tamam da bazı hovardalıkları alem raconuna kan doğradı. Allah affetsin.

atatürk diyorduk demi?

kapılara kul olan bir millete Allah'a kul topluma birey olmayı hayal etti ve başardı. ama gelgelelim kapılar ve el pençe durmaklar genlere işlemişti. hala 5 kişiden 2'si(b: ) osmanlı ailesinin özlemi içinde. hani o avlularının yüksek duvarlarla çevrili ve kendilerine yapay bir dil icat eden aile.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar