kemalettin tuğcu

gün gelip romanlarının 18 yaşŸ altına zihni sağŸlıklarını korumak gayesiyle yasaklandığŸını duyacağŸım ve şŸen, şŸad olacağŸım romancı. romanlarında gün yüzü gören hiçbir karakter yer almadı. romanları kenar mahalle ilkokullarında çoluk çocuğŸa bakanlık tavsiyesiyle okutuldu, galiba devlet baba kenar mahalle çocuklarını bu yolla hayattan pek bir şŸey ummamaları konusunda eğŸitmek istiyordu. kemalettin tuğŸcu'yu elimden atıp jules verne'i aldığŸım an karabasandan uyandığŸım andı.
devamını gör...
hep fakir , öksüz veya yetim kalmış akıllı çocuklar çalışıp didinip köşeyi döner romanlarında genellikle. köşeyi dönmek o kadar kolaydı sanki * . türk filmi gibi tek tip hikayesi olan çocuk romanlarının yazarı.
devamını gör...
çocukluğumun hicran içinde geçmesinin ve bir sıkıntı böceği olmamın tek ve yegane müsebbibidir Allah rahmet eylesindir de yahu insan azıcık düsünür bu bebelerin, alice, harikalar diyarında gezerken, diyarı efkara sokulmasının ne alemi vardır.
devamını gör...
tek dersliki köy okulunda kitaplık yapmıştık toplanan paralarla şehre gider kitaplar alırdım çocuk kitabı deyince kemalettin tuğcu jules verne hatırlayamadım battal gaziyi yazanyazarın kitapları vs . haydi julvern hayalimizi genişleten kitaplar yazmıştı kemalettin tuğcuyu niye okurduk yada öğretmen niye izin verirdi acaba .bu milletin çocuklarını çocukluktan itibaren ağlamaya alıştırıyorlardı herhalde.
devamını gör...
öğrenim görmeyen, kendi kendini yetiştiren, çocuklara yönelik öyküler ve romanlarıyla tanınan, 1996 yılında hayatını kaybeden yazarımız.
devamını gör...
12-16 yaş çocuklara hitap eden kitapları vardır genelde.

ortaokula başlayıp, gözüme koskocaman gelen, aslında küçük bir kütüphanesi olan okulda, orada okuyabileceğim ne kadar kitap varsa okuduktan sonra, kitap almaya karar verip kitapçıya gittim. bir kitap adı değil de, sadece kitap alacağımı söyledim. bana kaça gittiğimi falan sordu adam. sonra kemalettin tuğcu'nun bir kaç kitabını gösterdi. ilk olarak içlerinden; ''evham'' (sanırım evham'dı, ya da benzer bir şey) adlı kitabı alıp okudum. zaten yatılı kalıyordum, bir süre etkisinde kalmadım değil.

devamını gör...
çocukluğumuzun ırzına geçen adam. çocukluğun da ırzı diyorum, o derece vahim.
Allah verir de çocuğum olur ise bir gün, varlığından habersiz büyüyecek bu adamın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar