kemalizm düşmanlığı

bazı 'sözde' kemalist'lerin, kemalizm ideolojisi adı altında atatürk'ü ilahlaştırarak cumhuriyetçilik yaptıklarını ısrarla düşünüyor olmalarından ötürü beslenen bi' çare avarelik çeşididir.

ki bu ilahlaştırma çabalarına behçet kemal çağlar'ın kaleme aldığı mevlit ve ezanını, kemalettin kamu'nun, falih rıfkı atay'ın bazı şiirlerini, bağnaz kimselerin ise ırkçı ve islam karşıtı söylemlerini vs. örnek olarak gösterebiliriz diyerekten kısa keselim ve konuya geçelim.

öncelikle atatürkçülük, sekülerizm ve türk milliyetçiliği üzerine oluşturulmuş temel türk ideolojisidir ve bu ideolojiyi benimseyene, yani mustafa kemal atatürk'ün uygulamalarla ortaya koyduğu anti-emperyalist amaçlarını ya da gerçekleştirdiği inkılapları ilke edinenlere kemalist denir. tıpkı islam'ın 5 şartını kelime-i şahadet getirerek kabul edenlere müslüman dendiği gibi.

akabinde bir müslüman nasıl söz konusu şartları yerine getirmek ile mükellef ise, bir kemalistte atatürkçülük ideolojisine uyarak ülke refahını arttırmak ile yükümlüdür. bunun aksi yönünde eylemler gerçekleştiremez, atatürk milliyetçiliği ile de çelişemez. aksi takdirde, bir müslümanın islam ile çelişmesi halinde dinden çıkması gibi o da yoldan çıkmış olur. sonucunda da bir adet kemalist veyahutta bir adet atatürkçü değildir.

ki böyleleri yüzünden kalkıp bu ideolojiye çamur atmak ya da atatürk'ü şarlatan ve gerçek atatürkçüleri de dalkavuk ilan etmek vatan hainliğinden başka bir şey değildir, aman diyeyim.

aceleye gelmesin alacağınız karar ve 2 3 bağnaza nispet olsun ayağına da yanlış ithamlarda bulunmak gibi bir gaflete düşeyim demeyin sakın. keza atatürkçülük demek, atatürk gibi düşünmek demektir. islam düşmanlığı ya da ırkçılık demek değildir.

teşekkürler.
devamını gör...
laiklikten korkan, muhtemelen osmanlıcılık ya da islamcılık ideolojilerini sülalecek benimseyenlerin yaşadıkları korku sonucu oluşmuş düşmanlıktır.

not: din devlet için değil insan için indirilmiştir. bunları birbiri ile bağdaştırmak günümüzde ki gibi siyasi din, devlet dini gibi islamın siyasi emeller için kullanılmasına neden olan yeni bir ideoloji oluşmasına olanak hazırlamıştır.
devamını gör...
aslında bazen 'kemalizmin yanlış uygulayıcılar yüzünden halkta kötü bir algısı olduğu' düşüncesini haksız buluyorum. belki de o "sözde" sözde kemalistler başka hiçbir şeyi değil de kemalizmin bizatihi kendisini uyguluyordur. epey örtüşüyor çünkü biliyor musunuz "gökten indiği sanılan kitaplar" zihniyetiyle tüm o türk tarihine bir kara gibi çalınan uygulamalar...
devamını gör...
fiilen iktidardayken (80 yıl kadar) kendisinden başka hiçbir fikrin yaşamasına izin vermemiş*, kendi tebası dışında her kesimi zindanlara atmış, işkenceler uygulamış, dayatmalarıyla milleti birbirine düşürmüş bir ideolojinin ancak düşmanı olunabilir. kemalizm özü itibariyle de kanlı bir devrim içerdiğinden "gerçek kemalizm aslında bu kadar despot değil" denecek bir durum yoktur. biz asılız cümlesi bu ideolojinin takipçilerinin büründüğü narsisist bakış açısını özetler. eğer bunların kafalarına vura vura "hayır sizin dediğiniz gibi değil, başörtülü kızlar da okuyacak, kürtler de 1. sınıf vatandaş kabul edilecek, siz bu ülkenin asıl sahipleri falan değilsiniz" diye kabul ettirilmeseydi halen aynı hezeyanlarıyla millete kan kusturacaklardı. şimdi evlerinde oturup ağlamakla yetiniyorlar. yarın gücü ele geçirdiklerinde yine darbe yapacaklar, yine yargıyla iktidarı tımar etmeye çalışacaklar, yine çağ dışı sözde devrimlerini zorla uygulatacaklar. kemalizmden iyilik çıkmaz.
devamını gör...
boş beleş bir düşmanlık. fikri beğenmezsin, uygun görmezsin ve tasvip etmezsin, anlaşılabilir ancak düşmanlık ve nefret işin farklı bir boyutu. sen beğen ya da beğenme herkes kendince ülkesinin iyiliği için bir yol arayışında. düşmanlık hiçbir zaman çözüm üretmez, işleri yalnızca çıkmaza sokar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar