kemalizm

1923-1945 arasındaki kanunların sonsuza dek uygulanmasını isteyen ideoloji benzeri tavır. takipçileri tarafından inkar edilse bile bir ideolojidir ve maalesef dinleştirilmiştir.
devamını gör...
cuntacılığın üzerimize giydirilmiş hali. dünya görüşü olarak görenler vardır, ancak insanın gözlerini dünya'yı göremeyecek şekilde bağlar...
devamını gör...
cahillerin agizlarina sakiz olan surectir. kisilerin savunma sistemidir. ama bilmezlerki o zati muhterem olmasaydi burdakiler kuran yerine ıncil okurlardi sonucta o da bi din kisacasi esege altin eger vursan esek gene esektir
devamını gör...
adam olmaktır. görüş belirticem diye üç kuruşluk site açıp zırvalamamaktır. inançlarıyla çağdaşlığı ayırt edemeyen, kendilerine batılılaşmayı kompleks edinen, ciğerleri beş para etmeyen adamlar uğruna sembolik kıyafetler altında bin bir türlü iş çeviren kişilerin hiç bir zaman kabullenemiyiceği ve kabullenemediği, başındaki örtünün aslında beynine de yansımasından hiç bir doğruyu göremeyen, cahil cühela gelmiş öyle de gidecek bir kesimin karşı çıktığı ve ne kadar karşı çıkarsa çıksın yine de laikliği yıkamayacağını bilmeyen insanların karşı çıktığı ''ideoloji''dir.
devamını gör...
kimilerince islam düşmanlığı zannedilen, kimilerince islam düşmanlığına kılıf olarak kullanılan, aslında dinle alakası olmayan siyasi http://ideolojidir.ne yazık ki sadece türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşunda ve en ivmeli 15 yılını yaşayışında layıkıyla prensiplerine uyulmuş siyasi ideolojidir.
devamını gör...
bir dindir.
peygamberi (hâşâ) mustafa kemal, kâbesi anıtkabir, kitab-ı mukaddes'i nutuk, amentüsü atatürk ilkeleri, asr-ı saadeti 1930'lu yıllar, rahibeleri laikçi teyzeler, duaları çocuklarımıza ezberletilen atatürk şiirleri, hadisleri atatürk vecizeleri, ikonaları atatürk büst ve heykelleridir.
devamını gör...
m.kemal'in birinci dönemi kendi şahsının ölümüyle bitti ancak şahsı manevi olan fikirleri ve fikirlerini taşıyan kemalistler onun yolunu sürdürdüler. onun ikinci dönemi rahmetli menderesin idamına kadar olan kısımdır. onun üçüncü dönemi 28 şubat sürecine kadardır. onun dördüncü ve son dönemi, ak partinin kurulması ve iktidara gelmesidir.
devamını gör...
mustafa kemal atatürk doktriner değildir. özgün bir dünya görüşü, derinlikli bir ideoloji, herhangi bir felsefe ortaya koymamıştır. çöken bir imparatorluktan ne kadar kurtardıysa o kadarının üstünde batıyı model alan bir ülke kurmuş bir osmanlı paşasıdır. ideolog değildir. dünya düşünce tarihinde, siyasi düşünceler tarihinde ismi geçmez. doktriner değildir, ideolog değildir; dolaysıyla kemalizm diye özgün bir ideoloji yoktur. kemalizm, onun adını kullanarak toplumu biçimlendirmek isteyenlerin yarattıkları bir sistemdir. tıpkı atatürk ilkeleri diye bilinen şeylerin atatürk'ün ölümünden çok sonra ortaya atılması gibi...kendisi yaşarken bunlar benim kurallarımdır bunların dışına çıkmayın dememiştir. sonradan kendisine yakıştırılmıştır...
devamını gör...
diger izm ler gibi bununda pratikte yarardan cok zarari vardir.insanlarin kutuplasmasi icin olusturulmus akimdir baska da bir faydasi gorulmemistir.ataturkun devrimlerini ve ilkelerini benimsemek ve o dogrultuda ilerlemek bagli bulundugumuz turkiye cumhuriyeti'ne daha fazla yarar getirecektir.
devamını gör...
1940'lı yıllarda türk dil kurumu'nun türkçe sözlüğünün din maddesindeki örnek cümlede "kemalizm türk'ün dinidir" diye tanımlanmıştır. sonradan bu örnek çıkarılmış tabii ama ne zaman bilmiyorum.
kemalizme din diyenler sadece 'dinci'ler değildir yani. atatürk'ün kurduğu tdk'nın sözlüğünde böyle geçiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar