kemer sıkma politikası

rusların gayet güzel başardığı, devletlerin ve milletlerin olağanüstü açlık ve kıtlık durumunda (savaş ya da ambargo da olabilir) bir nevi zorunlu tuttuğu tasarruf süreci. az yemekle çok iş yapmak amaçlanır.
devamını gör...
çok yemek zihni körelteceğinden ve obeziteye yol açacağından az yemek için uygulanan yöntem. daha ileri boyutlarda mide küçültme ameliyatı yapılır.
devamını gör...
ortodoks istikrar programı veya imf tipi istikrar programı da denilen daraltıcı para ve maliye politikalarına kamuoyunun verdiği isim.

bu politikada amaç kamu harcamalarını azaltarak devletin, vergileri artırarak da halkın kemerini sıkmak. kimileri buna ümük sıkmak da der ancak bu bir politikadır. uygulanması şart olmuşsa öyle ya da böyle uygulanacaktır.

özellikle imf'den borç alındığı zamanlarda bu politika çok sert uygulanır. çünkü imf vereceği borç karşılığında daraltıcı politikalar uygulanmasını şart kılıyor. hemen her şeye yüksek zamlar, memur ve emekli maaşlarında yüzde 0 zam yahut indirim, yatırımların ertelenmesi, para arzının ciddi oranda azaltılması... şeklinde devam ediyor. sonuçta olan halka oluyor.
devamını gör...
bel çapı belli bir ölçünün altında kalanlara yönelik uygulanan politika. ''şiş göbekli yalaklar ve yavşaklar'' bundan müstağnidir. zira onların göbeklerini çevreleyecek kemer mevcut değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar