kendinden yaşça büyüklere ismiyle hitap etmek

abla, abi, amca, dayı, yenge gibi kelimeler yerine kişinin isminin söylendiği ecnebi adeti.
devamını gör...
kurumsal iş yerlerinde hanım/ bey sınırı aşıldıktan sonra yapılandır.
departman arkadaşıma x abla diyecek halimiz yok herhalde.
devamını gör...
bazılarının kültürüdür.
çocukken amerikan filmlerinde izleyince tuhaf gelirdi. bacak kadar velet yaşlı amcaya bay smith v.s diye hitap edince saygısızlık ettiği kanaati oluşurdu bende. kültür olayı pek tabi.
devamını gör...
halkımız tarafından hoş karşılanmayan hadise. aramda 20 ay olan ablama bile ismiyle hitap etmezken kendinden 20-25 yaş büyük teyzesine ismiyle hitap edenleri görüyorum. üzüyor insanı.
ayrıca (bkz: yozlaşmak)
devamını gör...
söz konusu arkadaşınız ise mecbur olan eylem. hoş zaten yaşı önemli değil bence hitap ederken. aranızdaki ilişkiye bağlı. 50 yaşındaki arkadaşıma abla diyecek halim yok.
devamını gör...
bana yapılan muamele. 1.90 boy ve yüz küsur kilolu herife 5-6 yaş küçükler adımla seslendi, nasıl ağrıma gitti, nasıl üzgünüm. yaşımı öğrendiklerinde şaşırıyorlar, ben de önemli olmadığım söylüyorum. inek şaban gibi "27 yaşındayım. göstermiyorum dimi?" falan diyesim geliyor (inek şabanın boynuna çan taktığı yaştayım). kızlar diyince güzel oluyor ama benden bir yaş küçük elemana yaşlı gösterdiği için "abi" dediklerinde sıkıntı oluyor elbet.
devamını gör...
"eşek sıpası ne biçim konuşuyon sen!" ikazını iktiza ettiren bir davranış kabul edilir anadolunun kadim geleneğinde...
devamını gör...
normaldir. saygı seysini cok değişik algılıyorsaniz bilemem. titr kaygısı güden insanlar bunu önemser. abilik ablalık bir nevi ünvandır. yıllarca cemaat abiliği yapanlara ablalara dediler ne değişti? saygılı mi oldular simdi?
devamını gör...
abi abla mı deseydik? yada şöyle diyeyim bizden yaşça büyükler bize ismimizle hitap edebiliyorsa biz de pekala onlara ismiyle hitap edebiliriz. sanıyorum en fazla yaşı olan arkadaşım 43 yaşında bir kız, ismiyle hitap ediyorum, şu vakte kadar bir sorun çıkmadı.
devamını gör...
"anası yaşındayım bana adımla sesleniyor. bu gençler bir tuhaf." okulda birlikte çalıştığım duruşunu, tavrını tarzını her zaman beğendiğim örnek aldığım canım arkadaşımın her seferinde bana söylediği. arada anne diyesimde geliyor ama benim valide kıskanır.
devamını gör...
eşe hitap etmektir. hatta eşler arası yaş farkı fazla olunca efendi, hanım ekleri bile eklenmektedir.
devamını gör...
yabancı filmlerde çok fazla empoze edilse de
bizim kültürümüzde ayıptır.

çocuk dedesi yaşındaki adamı zaten ismiyle çağırıyor da
dedesine bile ismini söylüyor yahu!
devamını gör...
bu ne ara normalleşti yahu dediğim durum.
yakın olduğum kişiye (büyük, küçük fark etmez) adıyla hitap etmek garip gelir bana. ciddiyet katar sanki ortama bu tutum. ben abi derim, gardaşım derim, benden bir veya birkaç yaş büyük ya da küçükse hacı derim, çok yakınsa beybi derim. daha ötesine geçmedim henüz bilmiyorum.
devamını gör...
iş yerinde bir nevi sevgi belirteci olarak isimle hitap edilir. sonuna hanım eklenince pek resmi olunur az önce whatsapp gurubundan komikli video gönderdiğin insanla, abla desen ortama ters, en temizi günaydın nermincigim diyip ortama girmek.
devamını gör...
en sevdiğim ayıp.

neyse şaka bir yana bu eşeklik olsa da teyze yaştaki kadınlara abla demek de sıpalıktır. bunu yapan sıpa tam sopalıktır.
devamını gör...
ben üniversitede hazırlık okuyorum ve bu sene 99 lularla beraberim. 79 doğumlu olduğum için bazılarının anne babası ile aynı yaştayım.

hemen herkes bana abi diyor. ben bu konuda esnek bir insanım. bana nasıl hitap ettiklerine takılmıyordum.

yeni kura geçince sınıflar değişti ve yanıma bir çocuk oturdu. tanıştıktan sonra bana adımla hitap etmeye başladı.

o zaman anladım ki mesele size isminiz ile hitap edilmesi değilmiş. çocuk bana yaşıtı gibi davranmaya başladığı için bana adımla hitap etmesi beni rahatsız etti.

çocuğun kalbini kırmamak için bir şey demedim ve başka yere geçtim.

benden 3-4 yaş küçük öğretmenlerime bile saygıdan hanım diye hitap edip laubali olmuyorum zira onlar öğretmen ben öğrenciyim.
devamını gör...
hoşlaştığım zat benden büyük! abla mı diyeyim ne yapayım tabi ismi ile seslencem.
devamını gör...
birde daha değişik olanları var. hiç kimseye ismiyle hitap etmeyen. ben mesela. mezheplerine göre hafız, başkan, hocam, bacım, hacım, ablacığım, ikinci tekil şahış, ikinci çoğul şahış, abi vesaire. mesela birine mehmet nasılsın dediğimi hiç hatırlamıyorum. genelde hacı naptın, abi nasıl gidiyor, başkan görüşemedik, hafız sen ne ayaksın? vesaire. ha neden böyle yapıyorum. aslında bir ilkem var da açıklaması uzun sürer.
devamını gör...
görgü kuralları saygı gibi açılardan yapılmaması gerekir. bazı yaşı büyükler de aman bana abi abla deme daha gencim ayaklarındalar yahu kabullen yaşını. ben sana isminle falan seslenmem.
devamını gör...
genellikle yaşca küçük olanlarla daha iyi anlaşabilen biri olarak abla veya teyze gibi hitaplara alışkın olduğumdan gocunmadığım bir durum. fakat dayı veya emmi demelerine biraz bozuluyorum galiba.
devamını gör...
benim kendimce bir yaş limitim vardır. 4-5 yaş farka kadar "abla" yada "abi" kullanmam. aslında 1 yaş bile olsa saygı gereği ismiyle hitap etmek doğru değil. ama bilemiyorum bir türlü aşamadım ben bu alışkanlığı. bazen abi diyorum, bazem ismiyle hitap ediyorum. yani bir kaç yaşa kadar "ulan şimdi buna nasıl hitap etsem" şeklindeki kararsızlığı hep yaşıyorum.
devamını gör...
yeni nesli bunları kafaya takmıyor.

yeni nesilde kafa yok o da ayrı mevzu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar