kendine iyi bak

ahmet kayanın nadide şarkısıdır.

yan yana geçen geceler unutulup gider mi
acılar birden biter mi
bir bebek özleminde seni aramak var ya
bu hep böyle böyle gider mi.

suya hasret çöllerde beyaz güller biter mi
dikenleri göğü deler mi
bir menekşe kokusunda seni aramak var ya
bu hep böyle böyle gider mi.

kendine iyi bak beni düşünme
su akar yatağını bulur,
kendine iyi bak beni düşünme
su akar yatağını bulur,

içimdeki fırtına, kör kurşunla diner mi
kavgalar kansız biter mi
bir mavzer çığlığında seni aramak var ya
bu hep böyle böyle gider mi

åžu kahpe dünya seni bana düşman eder mi
dostluklar birden biter mi
bir kardeş selamında seni aramak var ya
bu hep böyle böyle gider mi

kendine iyi bak beni düşünme
su akar yatağını bulur,
kendine iyi bak beni düşünme
su akar yatağını bulur,
devamını gör...
dillere pelesenk olduğundan, kimin gerçek bir aşkla ya da sevgiyle söylediği belli değildir. kaç kişi içinden söylüyor ki? diye düşününce, hiç kimseleri ciddiye alasınız gelmiyor...


devamını gör...
ahmet kaya'nın dinlediğim ilk şarkısıdır.beni öyle etkiledi ki bu şarkı ,bırakın ahmet kayanın diğer şarkılarını dinlemeyi,şarkıyı dinlettiren insana birkaç saniye içinde aşık olmaktan kendimi alıkoyamadım.
bu olayın üstünden on milyon yıl geçmesine ragmen hala anlamam bu şarkı,elveda mı der yoksa elbet birgün buluşacağız mı?
devamını gör...
"kendine iyi bak deyip gidenin gecerli bir nedeni vardir elbet. suclatmaz kendini. savasmadiklari icin kizarsin ama suclayamazsin. savasmislarsa, yenildikleri icin kizarsin ama suclayamazsin. yenildigin icin kizarsin ama suclayamazsin ayriligin kacinilmazligina inandirir seni, kendine iyi bak, derler ve giderler. elinden umutlarini, duslerini, sevgilerini alip giderler. "

çok fazla bilinmese de bir zamanlar efkarlanma nedenim olan şiirin adı aynı zamanda.
devamını gör...
güzel bir şiir türünün adı.çok özel ve güzel anlamı olan sözleri içinde barındırır.
--- alıntı ---
“Kendine iyi bak” bir "veda" değil "elveda" cümlesidir çoğu zaman. O üç kelimeden çok daha fazlasını gizler içinde...

"Kendine iyi bak. Çünkü bundan sonra ben yanında olmayacağım. Olamayacağım. İstesem de istemesem de. Sevdim bir zamanlar seni, hala seviyorum ve benden sonra da mutlu olmanı istiyorum. Olur da bir gün dönersem seni iyi bulmak istiyorum.“

“Kendine iyi bak. Çünkü bundan sonra kendinden başkası olmayacak yanında sana bakacak. Ben olmayacağım. Kendine iyi bak ve beni düşünme. Çünkü ben de seni düşünmeyeceğim artık. Arama sakın beni, yazma, çünkü ben yazmayacağım. Sil beni yüreğinden, çünkü ben sileceğim. Fakat, yaşanılan, paylaşılan güzel şeyler hatırına sana yürekten mutluluklar diliyorum. Ve ben bir daha dönmemek üzere gidiyorum.”

Kendine iyi bak. Aramızda geçen herşeye rağmen benden sonra iyi olduğunu bilmeyi tercih ederim. Aslında bilmem çok önemli değil, iyi olduğunu varsayacağım ben. Seni bir daha asla görmemek üzere gidiyorum ben, seni kendinle başbaşa, yapayalnız bırakıyorum ben. Biliyorum kendini bırakacaksın benden sonra, o yüzden iyi bak diyorum. Aslına bakarsan, çok da fazla umursamıyorum."" "

Kendine iyi bak derler ve giderler. Tutkuyla sevenler, bazen birden fazla söylerler bunu. Çünkü onları ayırmak, eti tırnaktan ayırmak gibidir. Kolay kolay kopamaz onlar, süreç çok acı vericidir, yürek parçalıyıcıdır. Her seferinde azalan umutlarla geri döner ve yine “Kendine İyi Bak” gözleriyle ayrılırlar. Ta ki umut da, sevgi de tükeninceye kadar…Ta ki son elveda mezar sessizliğine bürününceye kadar…

Tutkunun ötesinde sevenler, bir kez “Kendine İyi Bak “ derler ve giderler. Onlar eti tırnaktan ayırmak yerine ölümü yeğlerler. Onlar bu acıyı bir kezden fazla kaldıramayacaklarını bilirler.

Kendine iyi bak derler ve giderler. Bu sözlerin içinde ihanet yok, hiç bir zaman olamaz derler ve giderler. En büyük ihanet değil midir aslında seni seveni, ihtiyacı olanı yüzüstü bırakıp gitmek. "Kendine iyi bak" derler ve giderler. Seni suskunluğa mahkum edip giderler. Seni parçalara ayırıp, en büyük parçayı yanlarına alıp giderler. Seni senden alıp giderler.

Daha kötüsü suçlayamazsın onları tüm bunlar için. Kendine iyi bak deyip gidenin geçerli bir nedeni vardır elbet. Suçlatmaz kendini. Savaşmadıkları için kızarsın ama suçlayamazsın. Savaşmışlarsa, yenildikleri için kızarsın ama suçlayamazsın. Yenildiğin için kızarsın ama suçlayamazsın… Ayrılığın kaçınılmazlığına inandırır seni, "kendine iyi bak" derler ve giderler. Elinden umutlarını, düşlerini, sevgilerini alıp giderler. Bir tek anıları bırakırlar geride, bir de hatırladıkça gözyaşlarına boğulasın diye
unutulmayan nağmeler.

Arkalarına bakmadan çekip giderler eğer yalnız kalmışsan, çünkü insafsızlıklarını görmek istemezler. Herşey o saniye orada bitsin, kapansın bu sayfa isterler. "Bitti" diyemedikleri için, "kendine iyi bak" derler. "Kırıldım ve affedemiyorum" diyemedikleri için "kendine iyi bak" derler. "Seni istemiyorum artık, hayatımdan çıkaracağım ama bil ki hiç unutmayacağım" diyemedikleri için kendine iyi bak derler. "Biliyorum çok kanayacaksın ama daha iyisini yapamıyorum" diyemedikleri için "kendine iyi bak" derler. Vicdanlarını rahatlatmak için kendine iyi bak derler, çünkü o kan uzun süre akacaktır ve o yara asla kapanmayacaktır, bilirler.

Kendine iyi bak bir noktadır çoğu zaman. Kendine iyi bak deme bana, sadece kötülükler noktalansın isterim ben. Oysa sen iyisin… Sen gözümdeki ışık, dudağımdaki tebessüm, sen içimdeki sevinçssin. Sen hayatıma renk katan, sen yüreğimdeki çarpıntı, sen hayatımdaki neşesin. Sen yolumu aydınlatan, sen dert ortağım, sen gönül yoldaşım, sen bir tanesin. "Kendine iyi bak" deme bana. Nokta koyma.

Keşke böyle yaşanmasaydı bazı şeyler, keşke affedebilsen beni, keşke ben de affedebilsem… Keşke döndürebilsek zamanı geriye. Keşke bugünkü aklımızla yaşasak herşeyi baştan. Nafile... Ama yine de, gitmesen olmaz mı? Bitmesek olmaz mı? Sen eksikken, ben nasıl tam olurum? Senden kalan boşluğu kimlerle doldururum? Savaşsak, aramıza giren şeytanla olmaz mı? Hani büyük aşklar her türlü engeli aşardı, hani gerçek dostluklar her sınavı geçerdi, hani sevgi eninde sonunda kazanırdı? Hani hayatta hiç kirlenmeyecek değerler vardı? Hani en büyük zaferler, en kanlı savaşların ardından kazanılırdı? Bunların hepsi yalan mı? Sahiden..., gitmesen olmaz mı? Bitmesek olmaz mı?……….

Peki o zaman. Senin istediğn gibi olsn. Öyleyse...Sen de "KENDİNE İYİ BAK."
--- alıntı ---
kaynak :http://http://www.yazgulu.c...
devamını gör...
yanlış tasavvura sahip bireylerin gafıdır. *

"Allah'ım bizi bizsiz eylesen de sensiz eyleme" diye dua eden bizler bizi kendimize emanet etmeyiz.

bizi bizden çok seven Allah'a emanet ederiz. en emin ellere bırakırız dostumuzu ki sipariş geri gelsin.

o zaman allah a ısmarladık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar