kendine yabancılaşma

insanın şu ya da bu şekilde kendi gerçekliğini kavrayamaması.terimi en iyi bilinen anlamıyla karl marx kullanmıştır. marx’a göre bu kavram, insansal ürünlerin insanı boyunduruğu altına alan karşıt güçler haline gelmeleri ve bunun sonucu olarak da insanı insan olmayana dönüştürmeleri sürecini dile getirir. tarihsel süreçte insan , tarihsel ve toplumsal yasaların bilgisini edinip onlara egemen olamamasından ötürü, toplumsal gelişmeyi insansal özünü geliştirici bir biçimde geliştirememiştir. toplumsal yasaların bilincine varmadan toplumsal gelişmeyi bilinçle ve insanca yönetmek olanaksızdı. bu bilgisizliğin sonucu olarak, tarihsel süreçte hep kendisine yabancı, eş deyişle insansal olmayan ürünler ortaya koymuştur. bundan ötürü insan, yarattığı özdeksel ve tinsel dünyasını durmadan zenginleştirdiği halde bizzat kendisini özdeksel ve tinsel olarak durmadan yoksullaştırmıştır. bunun sonucu olarak insan , bizzat kendi kendisine yabancılaşmış ve insan olmayana dönüşmüştür.
devamını gör...
insanın kendine uzaktan bakabilmesine de olanak sağlayan haldir lakin belli bir aşamadan sonra tehlike çanları çalmaya başlar.
devamını gör...
insanın; benliğini, kendisini diğer insanlardan ayıran vasıflarını yitirmesidir. kendi bedeninde bir başka ruhla bütünleşip özünü kaybetmesidir. kendine yabancılaşmanın birçok sebebi vardır. örneğin karl marx'a göre bunun sebebi emeğine yabancılaşmak yani emeğini burjuvaziye satmaktır. günümüzde ise daha çok psikolojik sorunlarla özdeşleştirilir.

olayı bizim toplumumuz açısından değerlendirirsek, türk toplumunun her bir ferdinin birbirine benzer olduğunu görürüz. bunun sebebi ise bizi biz yapan kültürel ve dini değerlerle olan bütünleşikliğimizdir. eğer ki kişi toplumsal ve dini değerlerine yabancıılaşırsa, kendine de yabancılaşmış olacaktır.
devamını gör...
insanın şu ya da bu şekilde kendi gerçekliğini kavrayamaması.

terimi en iyi bilinen anlamıyla karl marx kullanmıştır. marx’a göre bu kavram, insansal ürünlerin insanı boyunduruğu altına alan karşıt güçler haline gelmeleri ve bunun sonucu olarak da insanı insan olmayana dönüştürmeleri sürecini dile getirir. tarihsel süreçte insan, tarihsel ve toplumsal yasaların bilgisini edinip onlara egemen olamamasından ötürü, toplumsal gelişmeyi insansal özünü geliştirici bir biçimde geliştirememiştir. toplumsal yasaların bilincine varmadan toplumsal gelişmeyi bilinçle ve insanca yönetmek olanaksızdı. bu bilgisizliğin sonucu olarak, tarihsel süreçte hep kendisine yabancı, eş deyişle insansal olmayan ürünler ortaya koymuştur. bundan ötürü insan, yarattığı özdeksel ve tinsel dünyasını durmadan zenginleştirdiği halde bizzat kendisini özdeksel ve tinsel olarak durmadan yoksullaştırmıştır. bunun sonucu olarak insan , bizzat kendi kendisine yabancılaşmış ve insan olmayana dönüşmüştür.
devamını gör...
insanın bazen aynada gördüğüne bazen düşüncelerine ya da ismine yabancılaşmasıdır. böylece kendinizi aidiyetsiz bir hissin içinde bulursunuz tıpkı edip cansever’in mısralarında geçtiği gibi
“ben, yani yakup, her türlü çağrılmanın olağan şekli
daha hiç çağrılmadım
biri olsun ‘yakup!’ diye seslenmedi hiç
yakup!
diye seslenmedi ki, dönüp arkama bakayım.”
...
“ben, yani yusuf, yusuf mu dedim? hayır, yakup
bazen karıştırıyorum.”
devamını gör...
depersonalizasyon.

kendini dışarıdan izleme, kendine yönelik gerçeklik duygusunun kaybı, hissizleşme, kendi duygu ve düşüncelerini bir başkasının düşünce ve duygularıymış, bedeni de bir başkasının bedeniymiş gibi algılama olarak tarif edilebilir. şizofreni, borderline kişilik bozukluğu, panik bozukluk, travmatik bozukluklar, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunları olan kişilerde görüldüğü gibi, yoğun üzüntü, stres veya yorgunlukla da ortaya çıkabilir.

devamını gör...
zola'nın hayvanlaşan insan ve camus'nun yabancı romanlarında, daha birçok temel yahut tali eserde esas tema olarak başarıyla işlenmiştir. bu türden kitaplarda psikolojik tahliller öne çıksa da, ben karakter yapılandırmalarına daha çok dikkat ederim. isimlendirmelerinde illa bir sembolizm yahut atıf vardır, hareketlerinden giyimlerine illa bir iç dünya haritası iliştirilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar