kendini anlatmaya üşenmek

belli bir davranışınız dışarıdan sorgulandığında, aslında uzun geçmiş düşünüldüğünde haklı olmanıza rağmen, tüm bu süreç uzun ve karmaşık olduğu için, pes edip suskun kalma olayı.

kısa bir diyalogla açıklayalım:

-neden böyle yaptın ya?
+...*neyse boşver.
devamını gör...
iletişimden ümidi kesmekten kaynaklanır.anlatsam da birşey değişmeyecek yada anlatsam da anlamayacak düşüncesiyle sessizliğin tercih edilmesidir.özellikle duygusal ilişkilerde en sık yapılan hatadır .siz yine de anlatın .
devamını gör...
insanların yalnızca duymak istedikleri şeyi "gerçek anlamda" dinlediklerini anlayacak çağa ve olgunluğa geldiğinizi gösterir.

bu çağa gelene kadar kendinizi anlatmak için ne kadar yıprandığınıza bakar, geçen zamana hayıflanırsınız..

neyse ya, beni boşver hacı, sene ne var ne yok, daha daha nasılsın?
devamını gör...
hayatta en üşendiğim şeydir... ne anlatacaksın, nereden başlayacaksın, bilecek de ne olacak... bak gözlerime... anla işte... beni uğraştırma hiç...
devamını gör...
30 yaşı devirdiğinizi gösterir. kimseye kendinizi anlatmaya çabalamayın zaten, yalnızlık iyidir.
devamını gör...
susarak bizi anlayabilecek insanlara karşı olan özlemimizi depreştirir. konuşarak herkes iletişim kurar, susmanın dinginliğini, sadeliğini paylaşabildiğimiz insanları ararız. az laf çokça paylaşım.

ne zaman bahs geçse aklıma gelir...

“sadece susarak özlüyorum seni
hiç tanımadan, ne garip
sense uzak, çok uzakta
bir deniz gibisin resimlerde “

devamını gör...
bundan 5-10 sene önce forumlara,bloglara her türlü ortama sayfalarca,paragraflarca yazardım çizerdim, artık bir bkz bir gbkz bir karikatür,bir şarkı işimi görüyor. sanırım olay bu.
devamını gör...
kaç dil, kaç kelime bilirseniz bilin bazı hissiyatların sözcüklerle aktarılamayacağını keşfetmenizden itibaren başlıyor. sonra empatinin psikolojinin uydurması olduğunu anlayıveriyorsunuz. zira deneyim tecrübe edilmeden asla dil ile ifade edilemez, edilse bile yarım yamalaktır eksiktir. işte bazen aklımın havsalamın almadığı şeyler oluyor, çoğu konuda muhteris-fikir anlamında- olduğumu bildiğim için takip edeceğim yolu bulamıyorum. sonra birkaç ize rastlıyorum, benim gibi olanların bir yerlerde var olduğunu bilmek bile mutlu ediyor. fark ediyorum ki mesele kendinizi açmak veya anlatmak değil, anlaşılmaya değer birisi olabilmek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar