kendini aramak

arayışŸ içinde olup, hep bir şŸeylerin eksik kalması, kalbin aslını arama dürtüsü.
bazen arayışŸı yapılır ve hakikata uyulur.
bazende sesi kısılıp köşŸeye oturtulur.
bir de erteleyenler vardır ki bunların düşŸdüğŸü keşŸmekeşŸ yaşŸanmadan bilinmez.
devamını gör...
ihsan fazlıoğlu,nun 2003-2010 yılları arasında anlayış dergisinde yayımlanan yazılarından 42 tanesinin bir araya getirildiği kitabı.--- alıntı ---

İnsan başlangıç ile son arasında bu-ara-da seyrettiği, kendiyle başlayıp yine kendiyle bitirdiği hayat yolculuğunda kendi olmak, kendi kalmak, kendi ölmek için ne yapabilir? Kendilikiyle sımsıkı bağlı bilgiye erişmek, edindiği bilgiyle eylemek onu nereye taşıyabilir? Vahşi kapitalist dünya; duyu, duygu, düşünceden mürekkep insanın hangi zaafları üzerinde yükselir? Din, felsefe, bilim ve sanat insan olmaklıka nerede, ne zaman ve nasıl hizmet eder? Bu deneme tüm bu sorular ile 21. yüzyılın muzdarip ikliminde insan olmanın, kendi olmanın kıymetini bilerek, tanıyarak ve inanarak yola çıkıyor ve “düşünmek yolda olmaktır” ilkesiyle Hz. İnsan’ı arıyor…


--- alıntı --- *

devamını gör...
bir nevi uyarı. daha başlangıçta ufak tefek şeylerdi. yere düşüp takıma veda eden bir porselen tabak, yağmurun azizliğine uğrayan yepyeni süet çizmeler, bir gün önceden kalan dünki yemeğin ertesi akşam sofraya gelişiyle asılan suratlar.. 

her gün onlarca kez yaşanan iniş çıkışlardan bizim nasibimize düşenler. zihin benimdi, işaret de.. arkadaş grubundaki yalnız adamı oynamaktan bıkan ben, tarifsiz bir kontrolsüzlükle işaretlere sarılmıştım yine. saklandığı yerde haklı zaferinin tadını çıkarırken yorgun zihnim yenilgiyi bir çırpıda kabul etmiş ve meydanı, hem işarete, hem de işaretle alakalı derinliklerinde barındırdığı türlü tatsız hatırayı ortalığa boca eden hafızama bırakmıştı. 

aman tanrım nasıl bir ironi.. 

içimde kaybolan sesler bir diktatörün buyrukları gibi keskin ve acımasız. bir yanda, duvarlarda, derin kanallarda akan sıcak gözyaşları öbür yanda toprak kokusu.. yarım bırakılmış her şiirin ihaneti gibi. işaret ettiği hayata özeniyor ama nafile. 

yetim kalmış bir kere edebiyle...
devamını gör...
aramak için önce kaybetmek gerek... hiç bulunmamış bir şey ise kaybedilmediği için aranmaz.
e ne olacağ bizim halımız derseniz ilgilenmiyorum.
devamını gör...
hz. ibrahim rabbini arıyorken kendini de buldu aslında. ne güzel arayış...
dönüşünüz yine rabbinize olacaktır” buyuran Allah’a kavuşmak ne büyük bir nimet...

oysa şimdilerde kendini arayan kayboluyor. kaybolmalarına izin vermeyin. ellerinden tutup yol gösterin. Allah’a yaklaşmalarına vesile olun.
devamını gör...
istisnasız her insanın yaptığı şey. bilerek veya bilmeyerek. tabi bilerek yapanların sayısı 8 milyar içinde 5-10 tane. işte o insanlardan biriyle tanışan insan kainatın kalbine ulaşmış demektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar