kendini tanımak

insanın kendisine karşŸı özsaygısını oluşŸturan, dünyaya bakışŸ açısını değŸişŸtirebilecek kapasitede olan eylem. salt alışŸkanlıkları, öncelikleri, hevaları baz alacak bir tanımak değŸildir bu. insanın özüne inmesinin de ötesinde, özel bir şŸeydir. bal özü misali kokusu bir mutluluk verir.
devamını gör...
insanın kendisini tamamen tanıması çok zordur ve bunu başaran insan büyük mesafeler katetmiş demektir.

''her adem bir alemdir.'' bir ummandır. kolay değil.

bundan 7-8 yıl önce bir abim ''sen kendini tanımıyorsun'' demişti de, kendimi tanıdığımı iddia etmiştim. ona 4-5 yıl sonra hak verdim.

bir de hun kağanı attila bu konuda şöyle der;


''kendinizi ve düşmanınızı tanımıyorsanız yüzdeyüz başarısız olursunuz. sadece kendinizi tanıyorsanız %50 başarılı olabilirsiniz. hem kendinizi hem düşmanınızı tanıyorsanız %100 başarılı olabilirsiniz.''

devamını gör...
kendine yalan söylememek, kendini katman katman didiklemek demektir.
bu yüzden, savunma mekanizmalarını rahatlıkla kullanamaz yahut kullandığının farkında olursun.
ya da en sonunda elini masaya vurur eeeööhh bee ben böyleyim işte der çıkarsınız işin içinden ki o çok fena.
devamını gör...
hem çok zor, hem de çok kolaydır. insan üstünkörü olarak kendini tanımlayabilir fakat daha derinlere indikçe başka başka şeylerin ortaya çıktığını görecektir. benim en sevdiğim faaliyetlerden biridir. hatta o seviyeye gelmiş halde ki çoğu zaman ister istemez bir şeyler düşünürken veya analiz ederken buluyorum kendimi. çoğu şeyi sorgularım, sebeplerini düşünürüm, sonuçlarını analiz ederim ve sebep sonuç ilişkisini irdelerim. aslında kişinin kendini tanıması hayatı anlamasına ve daha doğru bir yolda yürümesini sağlar. kendini tanıyan bir insan gerçekte ne istediğini, ne için istediğini, istediğini nasıl elde edebileceğini ve daha birçok şeyi anlamış olur. insanların yaşamış oldukları sıkıntılar, çoğunlukla kendini tanımamış olmaktan dolayı yanlış şeylerin peşinde koşmaktan oluyor. örneğin parmağı kanayan bir kişinin acısını bastırmak için ağrı kesici almaya çalışması gibi.

fakat şöyle bir durum var ki çok dikkat etmek lazım. kendini tanımanın sonu yok ve yöntemlerine göre araştırması gerekir. eğer kendinizi yanlış bir şekilde tanımlarsanız, yıkıma uğrarsınız. aslında ihtiyacınız olmayan bir şeyi ihtiyaç gibi algılayıp, üstüne bir de bunu doğru sanıp, belki bir ömür peşinde koşarsınız. fakat bir de bakarsınız ki hırs yaptığınız şey istediğiniz şey değilmiş. bu yüzden kendini tanırken kur'an, sünnet ve alimlerin yol göstermesi ile gitmek gerek.
devamını gör...
kimseyi kınamamakla başlar. kınayan adam, o kınadıkları durumların bazılarına düşüyor.

kınadığım duruma düşmüşsem, kendimi de tanıyamamışım demektir.
devamını gör...
zor zamanların işi.
hani faka bastığın, umduğunu bulamadığın, bir başına kaldığın, güvenli fanusundan çıkıp şaşaladığın zamanlar...
içinden çıkan seni, en ön sıradan izleyebilirsin şimdi.
devamını gör...
ve aslında tanıdığını sanmak.
sanma işini ise her yeni deneyimde idrak ediyorsun. deneyimle(ye)mediğim her duygu yüzünden bu tanıma olayı hep start seviyesinde, ileri ise yavaş sarıyor ya da başa sarıyor. Allah korusun, kişi "asla yapmam! dediğini şeyleri öyle bir yapıyor ki, kendini tanıyıp tanımadığını o noktada sor kendine. aslında tanıyamamışsın.
(- oğlum aslında her şey yalan, biz yoğuzz)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar