kendiyle barışık olmak

insanın kendine güvenmesi bir işi başarmak için en önemli gerekliliktir. hani denir başlamak bitirmenin yarısıdır diye işte o başlangıcı yapmak kendine güven gerektirir. sağ duyulu bir insan kendine nerede güvenip nerede güvenmemesi gerektiğini hisseder. bunu hissedebilmek için de kendini dinlemeyi öğrenmiş olmak gerekir. kendiyle olan kavgasının sesini bastırmadan insanın kendisini dinlemesi yahut duyabilmesi zordur. kendiyle barışan insan kendini mükemmel görendeğil kendine karşı da adil olabilen kendini kendi vicdanında yargılayabilen insandır.
devamını gör...
yazar arkadaşımız (#5350041) numaralı tanımda insanın ideal benliği ile gerçek benliği arasında az miktarda fark olunca mümkün olabilecek bir şey olduğunu belirtmiş. gayet de güzel söylemiş. peki nedir ideal benlik? nedir ideal ve nedir benlik? son olarak da gerçek.

benlik dediğimiz şey bir miktar ruh hali, bir miktar davranış ve bir miktar da hissiyat içeren soyut şeyler bütünüdür. ideal dediğimiz kavramın ne olduğu konusunda ise yüzyıllarca süren tartışmalar mevcuttur. fakat burada kullanacağımız argüman kişinin kendi idealidir (hayal gibi düşünebiliriz). peki gerçek nedir? gerçeklik de birçok kişiye göre değişir. fakat kendiyle barışık olmayı hedefleyen insan için gerçek ben idraki'dir. ben idraki'ni açacak olursak, ben idraki kişinin küresel düzeyde kendisini konumlandırdığı nokta ve bu noktanın evren (insanlar, toplum vs.) için ne ifade ettiğidir.
devamını gör...
şöyle ki düzeltilecek bir şeyler varsa insanın kendisinde, bir süre savaşması lazımdır fikrindeyim. ama değiştirilemez şeylerde barışıklık iyidir. bu öküz bunun farkında değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar