kenevir

saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaşŸ yapımında; hamurlu kısmı ise kã¢ğŸıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür.
anavatanı orta asya'dır.
oldukça dayanıklı olan lifleri, kaba dokumacılıkta (çuval, halat çanta, ağŸ yapımı gibi) kullanılır.
yapraklarının tıpta ve kozmetikte kullanımları vardır. tohumu ise yağŸlı olduğŸundan yakıt; besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır. sabun yapımı ve boya yapımında da tohumlarından yararlanılır.
cinsin yağŸ ve lif eldesinde kullanılan türü cannabis sativadır. esrar eldesinde kullanılan türü ise, cannabis indicadır.
kenevirin esrar yapımında kullanılanı, dişŸi eşŸeyli bitkidir ve yetişŸtirilmesi için tarım bakanlığŸından izin alınması gerekmektedir. erkek bitki esrar elde etmede kullanılmazken, yetişŸtirmek için izin gerekli olup olmadığŸı kanunda tam olarak belirtilmemişŸtir. kenevirin türkiye'de yetişŸtiğŸi yerler: kastamonu-samsun-amasya-kayseri-sivas-izmir-kütahyadır. mutedil iklimlerde yetişŸtirilen, temmuz-ağŸustos aylarında soluk yeşŸilimsi renkli çiçekler açan, kültürü yapılan ve yabani olarak da yol kenarlarında, ekilmemişŸ alanlarda rastlanan, 50 cm-3 m boylarında, bir senelik, iki evcikli ve otsu bir bitkidir. esrar otu olarak da bilinir.
1920'lerden sonra amerika'nın pamuk üretimi artmışŸ, kendi pamuğŸunu dünyaya satmak için pamuğŸun karşŸısında en güçlü rakip olarak keneviri görmüşŸtür. bu tarihten sonra esrara abd'nin öncülüğŸünde küresel bir yasak getirilmişŸtir. yasaklamanın bilimsel açıdan çok, ekonomik ve siyasi çıkar gruplarınca yapıldığŸı düşŸünülmektedir. bir dönüm kenevir 4 dönüm ağŸaca denk kã¢ğŸıt hamuru sağŸlayabilecek, selüloz açısından çok zengin bir odunsu bitkidir. lifleri ise, petrol yan sanayi ürünü olan sentetik lifler dünya çapında yagınlaşŸmadan önce bütün dünyada lif kaynağŸı olarak kullanılmışŸtır.
günümüzde dünyadaki tarım ilaçlarının büyük bir kısmı, lif üretiminde kullanılan pamuk yetişŸtiriciliğŸinde kullanılmaktadır. kenevir ise çok güçlü bir bitkidir ve ilaç kullanımına neredeyse hiç ihtiyaç duymaz. keneviri yasaklamada önderlik eden çıkar çevrelerinin aynı zamanda da petrol ve ilaç endüstrisiyle bağŸlantılı olduğŸu düşŸünülmektedir. dişŸi kenevirin yasaklanması için neden olarak gösterilen döllenmemişŸ bitkinin goncalı üst kısımlarında yoğŸun olarak bulunan thc (tetra-hidro-kanabinol) maddesi insanlık var olalı beri kullanılmışŸtır ve tıbbi kullanımlarının olduğŸunu gösteren bilimsel dergilerde yayınlanmışŸ birçok araşŸtırma vardır. erkek bitkiyle aynı ortamda bulunan dişŸi bitkide etken madde oluşŸmaz.
günümüzde hollanda'da kullanımı, yetişŸtirilmesi serbestleşŸtirilmişŸtir. ã‡ok kullanımında bağŸımlılık yapabilir. (vikipedi'den yararlanılmadı değŸil)
devamını gör...
(bkz: soma)
(bkz: kendir)
(bkz: cannabis)
(bkz: marijuana)
3 Türü vardır; Cannabis sativa(Kenevir ve Kendir olarak bilinir), Cannabis İndica(Hint Keneviri olarak bilinir) ve Cannabis Ruderalis.TÜrler arasında görüntü itibariyle birçok fark vardır:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b3/Cannab2_new.png

Cannabis Sativa ve Cannabis İndicanın dişilerinin sömek denilen tohum yatakları yakılarak tüketilir, işte buna esrar denir.Cannabis Ruderalisin içinde Kenevirin kafa yapıcı etken maddesi olan "tetrahidrokannabinol" çok az olduğundan o esrar olarak kullanılamaz.Yurdumuzda genelde Cannabis İndica(Hint Keneviri) esrar olarak kullanmak amacıyla yetiştirilir.Cannabis Sativaysa devlet kontrolünde lif üretmek amaçlı yetiştirilir.Batıda iki tür de esrar amaçlı yetiştirilir."tetrahidrokannabinol" maddesi bakımından iki tür arasında bir fark yoktur.Tek fark İndica'da kenevirin tıbbi amaçlı kullanımında çok mühim bir yeri olan "cbn(kannabinol)" maddesi daha yüksektir.bu maddenin kafa yapıcı etkisi yoktur, fakat afyon ve türevleri gibi kaslara uyuşukluk verme etkisi vardır.
devamını gör...
az önce yediğim galetanın içinde % 7 oranında olduğu belirtilen şey. mercimekten ufak siyah siyah şeylerdi. yatıştırıcı ve uyuşturucu ise rahat bir uyku beni bekliyor sanırım.
devamını gör...
gövdesi diktir. içi boştur. yüzeyi pürtüklüdür. yaprakları 5-11 parçalıdır. meyvesi 3-5 milimetre boyundadır. tanelerinin içinde etli bir cücük vardır. dal uçlarında reçine ve uçucu bir yağ vardır. meyveleri yağ bakımından zengindir. tohumlarından çıkarılan yağ, sabun sanayiinde kullanılır. gövdesinin kabuk kısmından kenevir veya kendir denilen bir lif elde edilir. bunlardan ip, halat ve kaba dokulamalar yapılır.

yapraklarının suda haşlanması müzmin romatizma ağrılarını keser.
devamını gör...
öncelikle hakkında dönen spekülasyonları eğrisiyle doğrusuyla biraz inceleyelim:

"bilimsel olarak kanıtlı hiçbir zararı yoktur" modunda dönen geyiklere itibar etmeyiniz. bakın burası önemlidir.

evet, canavar bir bitki değildir, 9'a çıkmış adını 8'e indiremeyen bir bitkidir. öldürmez(direkt yoldan öldürmez), fiziksel bağımlılık yapmaz, kansere karşı bilumum kemoterapiden daha etkili olduğu yönünde bir çok çalışma mevcuttur vesaire vesaire. bunlar "masum" yönleridir.

amma velakin, "zararı yok yeaa" demek kendini kandırmaktır.

ilk olarak bilimsel olarak kanıtlıdır ki düzenli kullanımda yüksek obezite riski taşır. "aman canım ne var yani bu zarar mı?" diye hafife almanızı hiç tavsiye etmem, kolesterol, kalp hastalıkları gibi riskleri beraberinde getirir dolaylı yoldan da olsa. 50'yi zor görürsünüz.

ikincisi, yine bilimsel olarak kanıtlıdır ki apati dediğimiz ultra boşvermişlik ve umursamazlık durumuna sürükler yavaş yavaş insanı. bundan dolayı ortada ne sosyal hayat kalır, ne iş hayatı, ne de hayat... eşinizin dostunuzun arkadaşlarınızın birer birer yanınızdan gittiğine şahit olursunuz ve işin en kötü tarafı bu durum umrunuzda dahi olmaz

son olarak, cebinize vereceği zararı (ha düşünün bir de, işşiz, parasız pulsuz kalmışsınız, ister istemez bu duruma gelirsiniz, merak etmeyin.) akledebilmek için herhangi bir bilimsel kanıta ihtiyacınız da yoktur.

dipnot olarak da, fiziksel bağımlılık yapmaması, psikolojik bağımlılığı tavana vurduran bir bitki için hafifletici, masumlaştırıcı bir özellik değildir.

ha bir de, ailenizde şizofreni geçmişi varsa kullanmayı aklınızın ucundan dahi geçirmeyin! zira şizofreniye yatkın bir bireyseniz şizofreniyi tetiklediği pek de fazla dile getirilmeyen bir gerçektir müptezel tayfa arasında.

şahsi kanaatim: doktor kontrolünde, sağlık için kullanımı legalize olmalıdır kesinlikle. kemoterapi denilen zararlı ve etkisiz sözüm ona tedavilerden daha etkili olduğu yönünde onlarca çalışma mevcuttur dediğimiz gibi. amma velakin yegane kullanım koşulu bu olmalıdır! daha fazlası değil.
devamını gör...
şu anda dünyanın en şifalı bitkisidir, ekonomik değeri inanılmazdır.

ama bir süre sonra bir beyanata göre yine iğrenç ve pis bir şeye dönüşebilir. bilinmez.
devamını gör...
küçükken ip olarak kullanırdım. bir de muslukları su borusuna monte etmek için uç kısmına sarardım. o zaman conta yok tabi.

sar çevir tak dene... bu sefer de su sızıyor tekrar geri çevir sök aynı işi yap... biraz sıkıntılıydı ama işe yarardı.
devamını gör...
ondan çok daha zorlu rakipleri olan sentetik uyuşturuculara talep artmasına rağmen geleneksel bir bitki olarak tarla ve bahçelerin karanlık köşelerine, ormanlık alanlara ve hatta özel düzenekle ağaç tepelerine bile yerleştirilerek günümüzde de ekimi devam eder.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar