kenya'nın vizyonsuz bir ülke olduğunu gösteren üretim. bizim 2023 vizyonumuz var. her seçim öncesi yerli arabadan haber alıyoruz. iki seçim arasında da mühendislerimiz harıl harıl çalışıyorlar. yavaş ama sağlam gidiyoruz. 2023'te çıkacak yerli araba ile de tüm dünya kıskanacak bizi, kenya neci. hem bizim reis'imiz var kenya'nın neyi var.
devamını gör...
motoru dahi kenya'da üretilen bir araçtan bahsediyoruz.

https://mobiusmotors.com

ilgili videoda söylenildiği gibi "en önemli özelliği aslında hiçbir özelliği olmaması". araç afrika'nın bozuk yollarına ve kenya'daki insanların alım gücüne göre tasarlanmış ve fazlalıklardan arındırılmış. şirketi açan joel jackson adında bir ingiliz. yerli üretim olduğu için devlet tarafından vergisi minimize edilmiş. yani kenya hükümeti ki kendileri ingiliz sömürgesidir, bir ingiliz yatırımcının kenya'daki otomobil piyasasının kaymağını almasını sağlamıştır.
devamını gör...
kenya tabi yapar. bizde bir almanya veya kenya olsak biz de yaparız. biz gelişmemiş ülke olarak kaç senedir sürünüyoruz. zaten ülke olarak varmak istedğimiz noktalardan biri de kenya gibi bir ülke olmak. o kadar berbat durumdayız ki ülkede bir kaç senedir seçim olmasa yerli otomobil adına hiçbir şey yapılamayacak. reis bu seçimleri yerli ve milli gelişmeler için yapıyor galiba.

ulan harbi utandım ya. kenya lan kenya.

haber
devamını gör...
bu ülkede yatırımı hala hükümet yapıyor zanneden var. senin zenginin yerli ve milli değilse kusura bakma çivi bile yapamazsın. yapmıyor adam.
devamını gör...
kenya da kendi beynini ve iradesini kendisi kullanan insanlar var demek ki. bizde ise düşünmesine konuşmasına izin verilen tek kişi var; o da ağzı açılınca dış güçler ve fetö den başka bir şey diyemiyor. kendisine koşulsuz biat edenler de kalkıp onun ne muazzam bir insan olduğunu anlatıyor. muazzamlığı da hep yanılmasından geliyor herhalde. bir insan nasıl hep ama hep ama hiç sekmeden yanılabilir... bizimki bunu başarıyor işte.

yatırımı mesela kontrol edemiyormuş. ya sürekli yanılan ve hiçbir şeyi kontrol edemeyen bir insana neden bu kadar güven o zaman.

kelam sorar: - hiç düşünüp akletmez misiniz?
halkımız cevap verir: -hayır
devamını gör...
kenya'da insanların tepkilerine bakalım;

"bu ne böyle kardeşim motoru yerli değil kasası yersiz lastiği kendimiz mi üretiyoruz sanki elektronik aksamını caponlar yapmış neresi yerli yani şimdi bunun? kasası seat yok ya jeep e benziyor motor 54c traktör motoru düğmeler çin malı kardeşim."
devamını gör...
bu sözlük neden böyle?
bir şeyi de tam olarak anlatın.

burada bilinen manada bir otomobil üretimi yok.
bir ingiliz yardım gönüllüsünün sosyal sorumluluk projesi olarak başladı iş.
amacı insanlara su, hastane gibi afrika'da hayati olan hizmetler için ucuz ulaşım imkanı sağlamak.
şimdi ise işi ticarete dökme derdindeler.

üretim dedikleri şey metal şasinin üzerini sacla kaplayıp, aracın gitmesi için gereken minimum sayıda parçayı tedarik edip o şasiye yerleştirmek.
bu tip üretimi bizim oto sanayilerde her gün yapıyorlar.
zaten adamların ilk işe aldığı kişi de bir tamirci.

daha işin aslını bilmeden analiz kasıyorsunuz.
yakışıyor mu...
devamını gör...
bir zamanlar (bkz: devrim) otomobilini daha sonra planı yapılan imza otomobilini taşlayanlar başka memleketten miydi?
bir araba görseli görüp, band üretiminin başladığını sanmak.
devamını gör...
kimsenin motoru yerli mi diye sorgulamadığı üretim. lan oğlum siz var ya kendi ülkenize düşman olmuşsunuz.

haberin şurası da beni yardı.

--- alıntı ---

afrika kıtasına uygun olan bu aracın en önemli özelliği, hiçbir özelliğinin bulunmaması.

--- alıntı ---

bunları da gambiya üretiyormuş lan alın ülkenizi biraz daha küçümseyin.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar