keops piramidi

antik mısır uygarlığının kalbi olan eserdir. tüm mısır medeniyeti nin sırrı o piramidin içinde konumlanmıştır. bu piramid arapların süreyyaolarak adlandırdıkları sirius yıldızı nın gökyüzündeki konumu baz alınmarak inşaa edilmiştir ve inşaa tarihi m.ö. 10500 e tarihlenmiştir. resmi tarih mısır medeniyetinin m.ö. 3500 yıllarında ilk ortaya çıktığı söyler ama keops piramidi varlığı ile resmi tarihi yalanlar.
devamını gör...
dünyanın 7 harikasından biridir.

--- alıntı ---

sanıldığının aksine 3 piramidin hepsi dünyanın yedi harikası listesine dahil değil. piramitlerden sadece keops piramidi bu listeye girdi. keops piramidi aynı zamanda dünyanın yedi harikasından günümüze dek ayakta kalabilmiş tek yapı. piramit 4. hanedanlık zamanında m.ö. 2560 yılında firavun khufu (keops) tarafından yaptırıldı. keops piramidi’nin yapımının 20 yılı aştığı sanılıyor. piramit yapıldığında 145.75m yüksekliğindeydi. yapıldığından itibaren 43 yüz yıl boyunca da dünyadaki en uzun yapı olarak kayıtlara geçti.

--- alıntı ---

devamını gör...
12 ton ağırlığında iki buçuk milyon taş bloktan oluşur. bir tahmin ile, günde on blok yerleştirilmesi halinde yapımının 664 yıl sürdüğü görüşü vardır.
pramitin üstünden geçen meridyen, karaları ve denizleri tam eşit iki parçaya böler. dünyanın ağırlık merkezinin tam ortasında bulunur, yüksekliği 164 m. bir milyarla çarpımının güneşle dünyamız arasındaki uzaklığı verir, taban alanının, yüksekliğinin iki katına bölünmesi pi sayısını verir.
matematikçi bir mimarın elinden çıkmış dehşetengiz bir yapı.
devamını gör...
--- alıntı ---

kahire'de bulunan "keops piramidi" nin 12 ton ağırlığında
iki buçuk milyon bloktan oluştuğunu,

günde on blok yerleştirilmesi halinde yapımının 664 yıl süreceğini,

piramidin üstünden geçen meridyenin karaları ve denizleri tam eşit
iki parçaya böldüğünü ve piramidin dünyanın ağırlık merkezinin tam
ortasında bulunduğunu,

yüksekliğinin (164 m.) bir milyarla çarpımının güneşle dünyamız
arasındaki uzaklığı verdiğini; taban alanının, yüksekliğinin iki katına
bölünmesinin pi sayısını verdiğini,

piramitlerin içerisinde "ultrasound", radar, sonar gibi cihazların
çalışmadığını,

kirletilmiş suyun bir kaç gün piramidin içinde bırakıldığında
arıtılmış olarak bulunduğunu, piramidin içerisinde sütün bir kaç gün
süreyle taze kaldığını ve sonunda bozulmadan yoğurt haline geldiğini;
bitkilerin piramit içerisinde daha hızlı büyüdüklerini; çöp bidonu
içindeki yemek artıklarının hiç koku yaymadan mumyalaştıklarını,

kesik, yanık, sıyrık ve yaraların piramidin içinde daha çabuk iyileştiğini,

piramidin içinin göreceli olarak yazın soğuk, kisin sıcak olduğunu,

piramit kimin adına yapıldıysa onun bulunduğu odaya yılda 2 kez
güneş girdiğini ve bu günlerin doğduğu ve tahta çıktığı günler olduğunu,

biliyor muydunuz ?

--- alıntı ---
devamını gör...
piramit ne amaçla inşaa edilmişti? eskiden metalleri altına dönüştürebilen bir taşın piramitlerin içine gizlendiğine inanırlardı. 1800'lerin sonunda gök bilimcisi charles piazzi smith, 600 sayfalık bir kitap yazdı, kitabında pekçok şeyin yanısıra, 'piramit inç'i adını verdiği yeni bir ölçü birimi de keşfettiğini yazmıştı. bir çok kişi piramidin bir tür 'taş iì‡ncil' olduğuna inanıyordu, bunlara göre her koridorun, her odanın bir anlamı vardı, 1960'da reinhold schmidt adındaki bir satıcı, bir ufo tarafından kaçırıldığını ve piramidin içine bırakıldığını iddia etti, piramidin içinde gizli odalar, ve iì‡sa'nın haçını görmüştü, ayrıca siyah mürekkeple, iì‡ngilizce olarak musa'nın 32 emrinin yazılı olduğu tabletleri gördüğünü de iddia ediyordu, insanlığın tarihi ve geleceği yle ilgili yazılar görmüştü.
mısır tanrılarından thot'un gerçekte bir astronot olduğuna ve piramiti kozmik sırları gizlemek amacıyla inşaa ettirdiğine inananlar da var.
piramidin içinde ne var gerçekten? 1969 yılında, nobel ödüllü dr. walter alvarez, ve bir grup amerikalı bilim adamı, piramidi kozmik ışın dedektörleriyle taramaya karar verdiler, böylece eğer varsa, gizli odaları bulacaklardı çünkü ışınlar boş odadan, taşa göre daha hızlı geçiyorlardı. ama çok tuhaf bir şey oldu. bir günün kaytıları, ertesi güne uymuyordu, araştırma ekibindeki ibm 1130'dan sorumlu dr. amr gohed, şunları söyledi: ' bildiğimiz tüm bilimsel kanunlar altüst oldu, ya piramidin geometrisi çok yanlış, sonuçları etkiliyor ya da ister büyü, ister firavun'un laneti deyin, açıklayamadığımız bir şey var.
devamını gör...
ilk olarak sadettin teksoy'un teksoy görevde proğramında izlemiştim mısır uygarlığını ve ilginç bilgilerini...


ve o proğramdan sonra uzaylıların varlığına inancım arttı oldukça...

bir başka yerde okuduğuma göre ise mısırlılar bu piramidi bir mezar değilde bir enerji santrali olarak yaptırmışlar ve kullanmışlardır...

http://www.1resimler.com/r-...
devamını gör...
giza piramitleri'nin üçü birden dünyanın yedi harikası listesine dahil değildir. piramitlerden sadece keops piramidi bu listeye girmiştir. keops piramidi, 4. hanedanlık zamanında mö 2560 yılında firavun khufu (keops) tarafından yaptırıldı. yapımının 20 yılı aştığı sanılmaktadır. piramit yapıldığında 145,75 m yüksekliğindeydi. yapıldığından itibaren 43 yüzyıl boyunca dünyadaki en yüksek yapı olarak kayıtlara geçmiştir. keops piramidi ilk inşa edilen olmasına rağmen dünyanın yedi harikası arasında günümüzde ayakta duran tek yapıdır.
*
devamını gör...
(bkz: the great pyramid)

kahire şehrinde olmakla beraber en büyük piramittir. firavun khufu, öldüğünde bedeni korunsun diye vasiyet etmiştir. bu piramit 3500 yıl boyunca dünyanın en büyük binası olarak kalmıştır ve ağırlığı 6 milyon tondur. khufu'nun önceleri 23 yıl kadar tahtta olduğu bilinse de yapılan son araştırmalara göre 30 yıla yakın tahtta olduğu söylenmektedir. khufu'nun ölümünden önce teslim edilmesi gerekiyordu. piramit, kireçtaşı bloglarının oyulmasından oluşuyor. kireçtaşı sert ve dayanıklıdır. piramitin olduğu platonun altında kireçtaşı yatağı olduğu bilinmektedir. tek bir bloğa şekil verip bir sonrakinin yanına mükemmel şekilde yerleştirilebilmesi için (tek bir blog için) 5 işçinin çalışıyor olması gerekirdi. peki 2 milyon bloğu bulunan bu piramit nasıl bu kadar kısa sürede yapıldı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar