kerebiç

tevfik sırrı gür stadında reklamını gördüğüm, yerel dilde "kerpiç" yerine kullanıldığını sandığım, "heralde oraların ünlü inşaat malzemecisi" dediğim oğuz aganın sattığı şey.
bak şimdi merak ettim.
devamını gör...
mersin'e özgü; dışı irmik, içi fıstık veya cevizle doldurulan ve beyaz bir köpükle sunulan muhteşem tatlı. köpüğünde bulunan çöven kökü nedeniyle ilk yiyenler tadına tam vâkıf olamazlar. eskiden ramazan ayı haricinde yapılmadığı için mersin güllacı diye de anılır ancak artık her daim bulunmaktadır. hayri usta haricinden yenmemesi tavsiye olunur.
devamını gör...
ramazan'da çokca tüketilen bir tatlıdır. beyaz bir köpüğün içinde yatan, içi fıstık ya da cevizle dolu olan, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen bir tatlıdır. yapımında kullanılan beyaz köpüğü oluşturan çöven kökü nedeniyle kerebiç, alışılmışın dışında bir lezzete sahiptir.
devamını gör...
mersin'e yolu düşenlerin mersin'in güzelliğini anlatmak ve tattırmak için sundukları, hatunlara çok defa diyetini bozduran, tatlı seven ve mersinli olanların kıymetini bildiği fakat diğerlerinin asla bilmediği, bilemediği ve bilemeyeceği yegane, enfes lezzet toplarıdır.
devamını gör...
seneler oldu yemedim.. icli koftenin tatli versiyonu gibi gelirdi hep bana. bulgur yerine irmik, kiyma yerine antep fistigi.. ve tabii ki o muhtesem kopugu ya da kaymagi.. kopuksuz oldukca kuru oluyor, kestikce kopuge buluyorsunuz o yuzden her yanini.. bir ramazan daha onsuz gececek diyorum bu sene icin. elbet bir gun kavusuruz diyorum, umut fakirin ekmegi ne de olsa..
devamını gör...
kerebiç; mersin yöresine ait, bayramlarda çokça tüketilen bir tatlıdır. beyaz bir kaymağın içinde yatan, içi fıstık ya da cevizle dopdolu olan, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen bir tatlıdır.

yapımında kullanılan beyaz köpüğü oluşturan çöven kökü nedeniyle kerebiç, alışılmışın dışında bir lezzete sahiptir.

beyaz köpüğünün elde edilişi: çöven kökünün bir gün ıslatılıp bekletilmesinden ve devamlı kaynatılmasından elde edilen beyaz köpük, başka bir kaba alınır. şekerle karıştırılarak çırpılır ve böylece kerebicin beyaz köpüğü elde edilmiş olur.
devamını gör...
uzuuun yıllaaaaar önce eşimin hamileliği zamanında kargoyla getirtmişliğimiz olan yiyecek.

o zamanlar ankara'da bulunmuyordu bundan.

geri araştırmadım ama şimdi de bulunmuyordur bence.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.