kesin bilgi yayalım

"ey iman edenler! eğer bir fasık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz." (hucurat suresi 6)
devamını gör...
gezi parkı olayları yaşandığı sıralarda sosyal medya'da, uydurulan yalanları yayabilmek amacıyla kullanılan ifade.

"dominos'tan sipariş ettiğiniz pizzalar 30 dakika içinde gelmezse, uluslararası pizza komitesi ile birleşmiş milletler arasındaki anlaşmaya istinaden hükümet düşüyormuş arkadaşlar. kesin bilgi, lütfen yayalım."
devamını gör...
bir zamanlar ( gezi parkı dönemleri falan ) herkesin ciddiye aldığı bilgilerin yayılması amaçlı kullanılan bir cümle idi. zaman içinde aktrollerin trollediği bir söylem olmuştur. daha sonra geziciler de bu kervana katılmıştır
devamını gör...
sosyal medyada herkesin her konuda uzman olması can sıkıcı. bu yüzden bir süredir gündemi takip etmek istemiyorum. keşke insanlar, gerçekten sosyal medyada atıp tuttukları kadar samimi, bilinçli ve hassas olsa. oysa bir yağmur olsun da gönülleri serinletsin diye, iyi niyetle, sosyal mesaj vermek veya toplumsal hassasiyet göstermek adına yapılan paylaşımlar bazen öyle yoğunlaşır ki -yoğunlaşıyor ki- yağmur değil de devasa bir sel olur ve bütün toplumun algısını ters yüz eder. ve bozulan bir algıyı , kaybolan güven, sulh ve selamet duygusunu tamir etmek her şeyden zordur. - türkiye'de son dönem bu sıkıntı yaşanıyor- bu açıdan kulaktan duyma bir mesajı sosyal medyada yayma amaçlı bütün - istisnasız bütün- paylaşımları zararlı buluyorum. "çabucak yayalım" diye size gelen bir mesajı paylaştığınızda aslında bir kaosa ortak oluyorsunuz. kulaktan kulağa oyununda olduğu gibi en sonunda ortaya anlamsız, tuhaf, içinden çıkılamaz bir kaos ortaya çıkıyor. sonra bütün bunlardan sonra da "bu memleketin çivisi çıktı" diyerek bozulmasına ortak olduğumuz algıların ve kaybolmasına sebep olduğumuz güven duygusunun arayışına çıkıyoruz. bu memlekette internetin ve medyanın oluşturduğu bu yanlış algı yüzünden hani o en çok hassasiyet gösterdiğimiz taraflar örneğin "engelliler, yaşlılar, hastalar, çocuklar, göçmenler, hatta hayvanlar vb. toplumda güven ortamı olmadığı vurgulanarak toplumun dışına itilip ötekileştiriliyor. bütün bu hassasiyetleri okullarda öğretmek için "meyda okuryazarlığı" seçmeli dersi konulmuştu ama amacına uygun bir şekilde bu ders okullarda işlenmedi. sonuç olarak güzellikleri paylaşmak çirkinlikleri paylaşmaktan öncelikli olmalıdır diye düşünüyorum.
örnek: biri intihar ettiğinde sürekli onun haberini yaparsanız intiharı alenileştirip özendirerek başka intiharlara sebep olursunuz. bunları da sürekli gündemde tutarsanız toplu intiharlara sebep olursunuz.
devamını gör...
kaynağı mabadı olan sosyal medya söylemi.
iyi ki kesin bilgi dedin. eğer kesin bilgi demeseydin kesin bilgi olduğuna inanmayacaktım. kesin bilgi dediğin için yüreğime su serpiştirildi. artık gönül rahatlığıyla bu bilginin kesin bilgi olduğuna inanabilirim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar