ketojenik beslenme

etrafımda bu tarz beslenme uygulayan insanlar var. protein ağırlıklı beslenme diyor. tek bir çeşit beslenmenin doğru olduğunu düşünmemekle birlikte insanların kan gruplarına göre beslenmesinin uygun olduğunu biliyorum. temiz ve helâl kılınandan faydalanmak lazım.
devamını gör...
başta tip 1-2 diyabet hastaları ve otizmli çocuklar için oluşturulmuş bir beslenme şekli. ketojenik beslenmeyi günümüzde diyet amaçlı kullananlar çok fazla lakin bu öyle uygulanabilecek bir beslenme yöntemi değil. nitekim başlayanlar zaten 1-2 ay sonra bırakıyorlar. çok ciddi disiplin be özveri gerektiren bir düzen. hele bir de yediğinizi içtiğinizi takip etmek gibi bir durumunuz yoksa sizi sıkıntıya sokar. ketojenik beslenme yüksek yağ orta karar protein içeren bir beslenme şekli. yüzde ile söyleyecek olursak yiyeceğiniz besinler %75 i sağlıklı yağlar, %20 si protein, %5i ise karbonhidratlardan gelmeli. karbonhidratı da ancak sebzelerden ve şeker oranı düşük meyvelerden alabiliyorsunuz. çünkü takribi karbonhidratın ilk etapta 20-30 gramı geçmemesi gerekiyor. buradaki amaç vücudun enerji kaynağını karbonhidratlardan değil, yağdan almasını sağlamak. bu da öyle pat diye olmuyor. vücudun buna alışma süresi var. vücut yüksek yap ile beslenmeye başladığında kandaki keton çisimlerini uyarıyor ve ketosise giriyor. yani enerjisini yağdan alıyor. bu beslenme şekline başlamadan önce mutlaka kan testi yaptırılmalı ve keton ölçüm cihazıyla vücudun ketosise girip girmediği takip edilmeli. karbonhidrattan kıt bir beslenme şekli olduğu için çeşitli takviyeler de kullanmak gerekiyor. magnezyum, d vitamini, potasyum gibi. ketojenik diyette tuz tüketimini de fazla tutmalısınız ve vücudunuz karbonhidrat almadığı için su tutmayacagından suyunuzu da bolca içmelisiniz. vücuda dehidrasyon yaşatmamak lazım. bu yüzden bilgi sahibi olmadan ve doktora danışmadan uygulanması pek doğru değil, kilo verme amacı güdenler low carb uygulayabilir. daha basit bir yöntem. he ketojenik beslenme sağlık için çok faydalı, ciddi manada vücudu yeniliyor. ama dediğim gibi bilgi sahibi olmak ve kontrollü yapmak en önemli konu.
ketojenik beslenme de yenilen yağ içerikleri,
zeytinyağı, tereyağ, kuyruk yağ, hindistan cevizi yağı, avakado yağı, keten tohumu gibi yağlı tohumlar, badem, ceviz.
protein kaynakları,
en önemlisi yumurta, beyaz et, hindi füme, yeterli balık yiyemiyorsanız mutlaka omega 3 takviyesi.
karbonhidrat olarak ise,
yeşil yapraklı sebzeler, kabak, bezelye, brokoli, karnıbahar, enginar vs.
bir de yediğiniz karbonhidratların fiber yani vücuttan atılmayan posasını çıkararak net miktarını bulmanız gerek ve günde kadınlar 20-25 gr erkekler 25-35 gr fiber almalı, bağırsak sağlığı için. lif tüketimi az olduğunda tuvalete çıkamıyorsunuz, kabızlıktan değil çöp beslenmediğiniz için. vücutta kabızlık genelde fazla fiber ve karbonhidrat tüketiminden kaynaklı. şimdilik bu kadar sonra yine eklerim.
devamını gör...
ketojenik diyet, kanser hastalarında tedavi yöntemi olarak ortaya çıkan bir beslenme sistemidir. prensip şudur: kanser hücreleri metastazda glikozu çok severler. kanser hastasını ketojenik diyetle ketozise sokarsınız, sağlıklı vücut hücreleri ketozis sonucu oluşan keton cisimcikleri kullanırken, bu cisimleri kullanamayan ve kullanacak glikozu da olmayan kanser hücreleri beslenemez ve ölür.

kanser hastalarında tedavi yöntemi olarak kullanılan bu diyet, global çapta obezite artışı ve birtakım medyatik sebeplerle kilo verme yöntemi olarak kullanılmaya çalışılmış, çok da başarılı olunmuştur.

ketojenik diyette kilo verme mekanizması şöyle işler: beynimiz, kaslarımız ve iç organlarımız yakıt olarak glikozu, keton cisimciklerini ve serbest yağ asitlerini kullanma kapasitesine sahiplerdir. insanlar yıllardır süregelen beslenme tarzları ile glikoz kullanıcı bir sisteme sahiptir ama ketozise girerek keton kullanıcı olabilirler. keton cisimcikleri, kan glikoz seviyesi düşük iken vücutta lipitlerin parçalanması sonucu oluşurlar ve karaciğerden kan dolaşımıma verilerek kullanıma sunulurlar. lipitlerin yani yağların parçalanması sonucu kilo verilmiş olur.

ketozise girmek ve ketozis durumunu sürdürebilmek kolay iş değildir. sonuçta vücudun yakıtını ve enerji sistemini değiştiriyorsunuz. bilim camiası ketozise alışmak için ortalama 3 hafta süre verir. bu süre zarfına ise keto flu (keto gribi) adı verilir. halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, asabiyet bu sürecin yan etkileridir.

peki ketozise girdiğimizi nasıl anlarız? keton cisimcikleri parçalandığı zaman 'aseton' adlı uçucu bir madde meydana çıkar; bu madde solunum ve boşaltım yollarıyla vücuttan dışarı atılır. ketozisteki bireylerin ağzı aseton kokar, ayrıca bu bireyler ağızlarında metalik bir tat hissederler. idrar tahlili ile yahut özel üretilmiş keton stripleri ile de ketozise girip girmediğinizi anlayabilirsiniz.
devamını gör...
ketojenik diyet, çok düşük karbonhidrat içeren fakat yüksek yağ barındıran bir diyettir. bu diyet çeşidi karbonhidrat alımını büyük ölçüde azaltmayı ve bu kesintiyi yağ ile değiştirmeyi amaçlar. karbonhidrattaki bu azalma, vücudunuzu ketoz adı verilen bir metabolik duruma getirir. bu metabolik fazda, vücudunuz enerji için yağ yakma konusunda inanılmaz derecede istekli hale gelmektedir. aynı zamanda vücut yağı karaciğerde, beyne enerji sağlayabilen ketonlar haline getirmeye başlar.

ketojenik diyet listesi balık, et, tereyağı, yumurta, fındık, peynir, krema ve kuruyemişler, sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.), avokado, düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlar içermektedir.

https://m.supplementler.com...
devamını gör...
hususi bir program uygulamaksızın sürekli olarak kilo kaybını sağlar ve sağlığı korur fakat rafine edilmiş karbonhidratın çoğu kişide bağımlılık haline gelmesinden ötürü veganlık gibi bir yemek felsefesi haline getirmek zordur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar