khaled hosseini

geçen dönem çağdaş amerikan romanı dersinde okuduğumuz yazar. bin muhteşem güneş ve uçurtma avcısı olmak üzere şu anda sadece iki romanı bulunmaktadır. ikisinde de afgan halkının tarihsel süreçte geçirdiği değişimleri ve acıları anlatmaktadır. her iki kitapta da taliban'ın ne kadar acımasız ve zalim olduğunu görür ve nefret edersiniz. çok derin kitaplar olmamakla birlikte her bölümünde okuyucusunu duygulandıran samimi kitaplardır.
devamını gör...
bin muhteşem kitabının sonunda, hamid karzai nin gelişiyle sanki ülkeye barış hakim olmuş gibi anlatır.hevesle okumaya başladığım fakat hevesimi kursağımda bırakan yazar.
devamını gör...
kendisi doktordur. iki kitabı da beni derin acılara garketmiştir. uçurtma avcısı'nın filmi ise hiç olmamıştır. kitaptaki duygu derinliği yoktur. filmin sonuna yakın halid hüseyni ekranda görünmektedir.
devamını gör...
the kite runner isimli muhtesem romanin yazari olan afgan asilli amerikali sahis. kendisi tip doktorudur, ve isinde basarili bir doktorken roman isine girmis ve acayip derecede kallavi bir romani yazmis ve milyonlari mest etmistir. bu romanin filmi yapilmistir ve cok begenilmistir.

(bkz: the kite runner)
devamını gör...
1965 afganistan dogumludur. iyi egitimli ve sosyo-ekonomik olarak ust tabaka bir aileden gelmistir. ergen yillarinda once ailesiyle fransa'ya daha sonra da abd'ye gocmuslerdir. orada okumus, buyumus, serpilmis ve guzel eserler vermistir.

11 eylul'den sonra insanlarin gozunde iyice magara adami kiligina sokulan afgan halkinin aslinda ne kadar zengin, onutlu ve derin bir kultur oldugunu ortaya cikarmasi ve oradakilerin de herseyden once etten ve kemikten insan olduklarini gostermesi acisindan guzel eserler yazmistir. elde ettigi paralarla afganistan'a insani yardim amacli bir vakif kurmus ve guzel faaliyetlere imza atmaktadir.
devamını gör...
afgan doktor, yazar. abd vatandaşıdır bu yazar kişisi... *

"uçurtma avcısı" ve "bin muhteşem güneş" adında iki romanı bulunur. geçen yıl en çok satan yazarlar sırasında 1. sıradaydı.
devamını gör...
uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş kitapları art arda okunduğu takdirde bunalıma girmek kaçınılmazdır. kitap sonunda 'halid naptın be hacı' diyerek sümükler silinir.
devamını gör...
19.
afganistan, kabil'de bir diplomatın oğlu olarak doğmuştur.80 lerde amerika'dan siyasi sığınma hakkı istemişlerdir.
kendisi doktordur.california' da yaşamaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar