kıbrıs'ı kıbrıslılara bırakalım

izmir büyükşehir belediye başkanı tunç soyer'in zırvasıdır. gökçeada ve bozcaada'yı alana da büyük ada, heybeli ada ve kınalı ada'yı da promosyon olarak verelim. burgaz adasını da papua yeni ginelilere verelim. yok ya bak on numara bir fikrim var bütün ülkeyi verelim --! burada küfür var !-- ne diye o kadar uğraşıyorsak.

"kıbrıs'ı kıbrıslılara bırakırsak, en doğrusu bu olacak. ancak hiç bırakmıyoruz. herkes ada'nın bir tarafından çekiştiriyor. ben bunu doğru bulmuyorum. kıbrıs'ın jeopolitik önemini falan bir kenara koyup, adayı kıbrıslılara bırakmak lazım. kaderlerini kendileri belirlemeli. ben iki halkın barış içinde yaşamalarından, birlikte karar üretmesinden yanayım. herkes çok fazla müdahil oluyor, sadece türkiye değil. filler tepişir, çimenler ezilir. onlar tepişiyor, olan kıbrıslılara oluyor."


ali haydar karayev'de Karabağ'ı ermenilere verelim dediğinde neriman nerimanov, ali haydar karayev'e tarihi bir yanıt verir bu iğrenç teklif üzerine: "ali haydar! karabağ senin g..ün değildir her gelene veresin!" diyerek o alçağa gereken dersi vermiştir. biri tunç soyer'e de aynı sözü söyleyebilecek cesarete sahip olsaydı keşke günümüzde.
devamını gör...
oldu canım. istersen bir de saçlarımızı yandan iki örgü yapıp ellerimizde çiçeklerle yunan askerlerini karşılayalım. bu sözü söyleyenin ataları muhtelemen tam da bunu yapmıştır vakti zamanında çünkü.
devamını gör...
kıbrıslı diye bir millet mi var da onlara bırakalım.
kıbrıs'ta türk ve rum var.
bu iki milletin arkasında da iki devlet var.
rumlar rahat dursa idi türkiye ne diye oraya asker gönderip hep daha fazla masraf yapsın hem de bir çok yerde karşısına engel çıkmasına razı olsun ?
devletin başına bunlar geçse demek, her problemli yer için ver kurtul politikası güdecek.
ağrıyan dişi olunca, kanal tedavisi, dolgu gibi çarelere başvurmadan hemen çektirir bunlar. hadi çektirdi diyelim, başları da ağrıyınca hemen kestirirler mi ? kestirseler de kurtulsak.
devamını gör...
vatana ihanetle yargılanmaya sebebiyet verecek kadar saçma, mesnetsiz ve talihsiz bir açıklama. önemli bir vatan toprağını bırakalım anlamına gelir bu zırva. utanmasa rumlara biat edin diyecek. o topraklar uğruna bedel ödeyen ve kanı dökülen bir milletiz, öyle kolay kolay bırakamayız toprağımızı.
devamını gör...
her milletin, her halkın kendi kaderini kendisinin tayin etmesi taraftarıyım. ama birileri araya çomak sokuyorsa, kendi güvenliğimiz için bırakmamak en mantıklısı. komşuda pişip bize düşen her zaman aş olmuyor maalum.
devamını gör...
türk'ü rum'u geç, kıbrıs adası konumu ve işlevi itibariyle hiçbir zaman bağımsız bir kıbrıslı yönetimin idaresinde olamayacak bir ada. adanın ne tarımı var doğru düzgün ne madeni ne suyu. tek avantajı konumu dolayısıyla doğal bir askeri üs olması. tek geliri turizm. kıbrıslı bir yönetimin turizmden para kazanması için tek başına bu adanın kendi güvenliğini sağlaması gerek fakat bu kadar küçük bir aktör başka aktörlerin güdümüne girmeden bunu yapamaz. hele hele donanmaları almış başını gitmiş bir ingiltere bir türkiye bir yunanistan gerçeği varken... izmir belediye başkanı wilson ilkeleriyle politika yapıp "orayı oralılara bırakak" gibi sığ bir cümle kurarken karşıyaka'da bir plebisit yapılıp karşıyaka'nın karşıyakalılara bırakılmasına ne der acaba...
devamını gör...
kıbrıs'ı kıbrıslılara sen bıraksan bile başkaları bırakmayacaktır. zürih ve londra antlaşmaları sonrası adaya müdehale edene kadar yeterince serbest bırakmak zorunda kaldık. sonuçları tarih sayfalarında bulunmakta. zorlu yunanlılarla çok görüştü, demirel çok laf anlatmaya çalıştı ama bu sorun sanırım ilelebet devam edecek. harp solüsyon getirmemekte. anlaşma yolu ise karşı tarafın dik başlılığı nedeniyle mümkün değil. sanırım en iyi yol taksim üzerinde durmaktı. biz hatayı taa o günlerde yaptık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar