kıdem tazminatının kaldırılması

sözlükte pek iplenmemiş olay, ya herkes işveren ya da herkes memur bilemiyorum.

ben şahsen bir işçi olarak bu olaydan muzdarip olacağım, 1 ay sonra askere gidecektim ve gerçekten iyi bir miktarda kıdem tazminatı alacaktım çıkarken. eğer yasa hemen yürürlüğe girerse ve şu ana kadar hakkaniyetli davranan patronlarım "tazminat kalktı koçum koy şu yol paranı cebine hadi sağlıcakla git gel askere" derlerse dımdızlak kalacağım.

devlet büyüklerimiz sağolsun, biz işçiler için düşünmüşlerdir elbet bir iyilik, öyle yok yere bir şey yapmazlar nasılsa. kıdem tazminatı isteyenler de belki gezicidir ve kıdem tazminatı faiz lobisinin işidir.
devamını gör...
doğrusu, kaldırılan değil şekil değiştiren tazminattır. şöyle ki;

önceden iş verende biriken kıdem tazminatı, bundan böyle devlet fonunda birikecektir. eskiden 30 gün üzerinden hesaplanan tazminat 14 gün üzerinden hesaplanacaktır. yani burada işçi zarar edecektir.

bu sayede devlet kendine, bir gelir kapısı açmıştır. işten çıkarılan işçi, anında bu fondan kıdem tazminatını alamayacaktır. en kötüsü ise işçi bu kıdem tazminatını ya emekli olduğunda ya da öldüğünde alacaktır.


meraklısına not: dediklerim henüz yürürlükte değildir. planlanandır.
devamını gör...
kıdem tazminatının kaldırılması söz konusu değildir.

yaklaşık on yıldır gündemde olan ve konunun özü kıdem tazminatlarının bir yıla bir aylık brüt maaş'tan değil de mesela 15 günlük brüt maaştan verilmesi, daha doğrusu kıdem tazminatlarının azaltılması ve de kıdem tazminatlarının işverende birikmesi yerine devletin kuracağı bir fonda biriktirilmesidir.

fon kurulmasının amacı ise, işverenin bir şekilde çalışanı işten çıkarıp tazminatını ödememesi ya da iflas gibi durumlarda oluşacak mağduriyetleri önlemektir.
bunun işgücü piyasasında esnekliği sağlayacağı yönünde savunulan argümanlar var.
misal kişi istifa etse, 10 yıllık kıdem azminatı yanacak, o yüzden daha iyi bir işe geçemiyor. tabi bu türkiyede biraz traş.

velhasıl kelam bu uygulama kişilerin kıdem tazminatlarının devlet garantisinde bir fonda birikmesini sağlayacak ve mağduriyetleri önleyecekken, bu arada kıdem tazminatına esas ücretinin yüzde elli ya da daha farklı bir oranda düşmesini sağlayacaktır. aynı zamanda işgücü esnekliği denen ancak aslında işverenlerin çalışanları daha kolay işten çıkarmalarını sağlayacak kavramı da getirecektir.
devamını gör...
tazminatın fonda birikmesi taraftarıyım. tazminatı birden vermek, küçük esnaf ve kobiyi çok zorlar. düşünsenize, 4 işçi çalıştırıyorsun, sonra pat diye 100.000 tl tazminat karşına çıkıyor. zaten bu süre içerisinde kenara biriktirebildiğin sadece zar zor aldığın bir daire ve araba var,o kadar.ama bunun yanında da banka kredi borçları, birikmiş ssk primleri, bu süreler zarfında maliyeden ve sgk dan yediğin cezalar, kdv ve stobaj borçları ve en son da çalışan işçinin yüklü kıdem tazminatı. lakin bu parayı işçinin çalıştığı süre içerisinde bir fonda biriktirmek, işveren için ileride işçisiyle olan ödeme problemlerini çözer. işçi ve işveren arasında haksızlık ve hukuksuzluk sona erer, helalleşilip ayrılınır. bu işte ne şiş, ne de kebap yanmalıdır, işçide işverende mağdur edilmemelidir.
devamını gör...
ali tezel 2 gün önce televizyona çıktı ve çok güzel bir cümle söyledi.
"bu ülkede bana oy ver milliyetçi, bana oy ver dindar, bana oy ver halkçı ol diyorlar.
çünkü kimse tam olarak bir şey değil, onu tatmin ediyorlar. kimse de çıkıp kıdem tazminatını yükselteceğim ya da işçi şartlarını yükselteceğim diye oy istemiyor."
işte bu türkiye gerçeğinde kaldırılması müstehaktır. şeriat isteyenler biraz iran'ı incelesin.
iran'da çok aktif bir işçi sınıfı vardır. hala daha devamlı eylem yaparlar. ayda bir çok büyük kitlesel protestolar olur.
rejim aleyhine olanlar dahi oldu. işte bizde bu yok. bu yüzden ben islami devrim'in olabileceğine pek inanmıyorum.
ancak müslümanlar sınıf atlarsa atlar, başka da pek bir halt olmaz.

konu hakkındaki fikrime gelince, işçi sınıfı haklarını pek savunmuyor, savunsa kalkmazdı.
he kalkması adaletli olan mıdır, bence öyledir. hem işsizlik parası alıyorsun, hem de toplu para.
patronun bence istediği zaman çıkış yapabilme yetkisi olmalı.
iş yeri dahi kapatamıyorsun bu yüzden, sektörden çekilemiyorsun daha ne olsun.
devamını gör...
kıdem tazminatı kalkması değil yıllık bazda hesaplamada 30 günden 15 yada 17 gün üzerinden hesaplanması gündemde buda alınacak miktarın azalması ve yine işvereni zengin etme politikalarından bir tanesidir.
islami devrimin olması ise bence saçmalıktan ibarettir. içki kadehinde su içmek ile türbanla meclise girip erkeklerle toka yapmanın arasında hiçbir fark yoktur.
devamını gör...
devletin kaş yapayım derken göz çıkardığı uygulama. bu yasanın, özellikle tekstil sektöründeki içler acısı durumu daha da vahim hale getireceği şüphesiz. her an işten çıkarılma korkusuyla, geleceğe yönelik hiçbir yatırım yapamadan yaşamak çok vahim bir durum. zira güvendikleri tek dalda ellerinden alınmak üzere. anlaşılan ezilen yine işçi kardeşlerimiz olacak. topluma hizmet amacıyla kurulan devletin bu tavrı da, vatandaşına hakaretten başka bir şey değildir benim gözümde.
devamını gör...
kıdem tazminatının kaldırılması değildir. evet, yıllardır yazılan şey bu olmakla birlikte; yapılmak istenen kıdem tazminatı fonunun kurulmasıdır. kıdem tazminatı fonu kurulunca ne olacak? kıdem tazminatı olmayacak mı? elbette olacak. ne değişecek?

- işveren iflas etti diye kıdem tazminatı alamayan işçi kalmayacak
- "işçimi çıkarsam bir sürü kıdem tazminatı birikti, en iyisi çalıştırayım" diyen işveren kalmayacak
- hem işçiden hem işverenden belli bir miktar para kesilecek
- işçinin kafası rahat olacak amma işverenin daha rahat olacak
- kim kazançlı çıkacak? *

ayrıca bakınız: http://iscidunyasi.com/cate...
devamını gör...
devlet on yıllardır böyle fonlar kurar. fonlar kurulurken öyle ulvi amaçlarla kurulur ki, duyanın gözleri dolar. sonrasında, bağıra bağıra kurulan bu fonlar, sessiz sedasız kapatılır. bu fonlarda toplanan paralar ise çoktaaaan deve olmuştur.
devamını gör...
akp ye oy veren milyonlarca işçi sayesinde eninde sonunda olacaktır.

yapılmak istenen değişikliklerle işverenin işçiyi istediği gibi kapı dışarı edebilecektir. düşünün 55-60 yaşındasınız, bir yerde ustasınız. devletin bile memur alırken 35 yaş sınırı koyduğu bir düzende işveren sizi tazminatı vermeden (güya fona aktarılıyor ya) işten attı. nerede nasıl iş bulacaksınız? 65 yaşında emekli olmak için priminiz dolduysa yaşı bekleyeceksiniz, dolmadıysa mecburen çalışacaksınız. priminiz tam olsa bile 65 yaşı bekleyene kadar aç mı kalacaksınız?

mevcut kanunlarla her işçinin rahat rahat alabileceği halde kanunları uygulamakla sorumlu bakanlığın ve bakanlığa bağlı kurumların işvereni kayırması sonucu işçiler mağdur edilmektedir. kıdem tazminatındaki değişiklik işçinin lehine olmayacaktır. akp nin işvereni kayırma projesidir. herşey işçinin emeği ile zenginleşen işverenlerin keyfine göre olacaktır.

fon denilen şeyin akıbetini en iyi babalarımız bilir. key adı altında alınan paraların sonu ne olmuştur? kime ev alacak para kazandırmıştır o fonlar?

kıdem tazminatı fonu tasarısında yatırım yapılacak fonlar da bile çakallık yapılacaktır. % 50 oranında inşaatla ilgili fonlara yatırım yapılması zorunlu olacaktır. peki bunlar kim olacaktır? örnek: milletin bir tarafına koyan cengiz bey olacaktır. cengiz beyi daha da zengin etmek için çalışacaktır işçiler...
devamını gör...
sonunda gümbür gümbür gelmiştir.
benim en çok hoşuma giden kısmı "çalışan, fonda biriken parasına belirli süre el süremeyecek. belirli süre çalışılması ve prim ödenmesi halinde kıdemine el sürebilecek ve bu da fondaki paranın tamamını alma şeklinde olmayacak. " kuralı.

bence fona yeni bir isim aramasınlar. mevcuttaki fak fuk fon bu temada iş görür.
devamını gör...
bakın genelde siyasi hususlarda gri gri tanımlar girip liberal parti başkanı besim tibuk gibi bana dokunan yok birazda şu koyda perrier maden suyumu yudumlayım derim ama bu hususta eğer '' yok kardeşim biz sizin paralarınıza el koyuyoruz, 60 yaşında gelmeden alamazsınız alırsanız da maksimum yüzde 25 peşin alırsınız'' diretilir ve yasalaşırsa çok şey değişir bu ülkede baya fazla şey..

yasal uyarı: şezlongda yatarım tavsiyesi değildir.
devamını gör...
yalan yanlış iddia. kaldırıldığı falan yok. sadece siz ölene kadar devletciğimizin kasasında bekleyecek para. işverenin girdi çıktı oyununu engellemek için yapmışlar. tabi olm, ne sandınız? bu işin başka yolu yok. ne yapsaydılar yani? girdi çıktı yapıp tazminata konan işverene ceza mı kesselerdi? başka caydırıcı yöntemlere mi baş vursalardı? yoo dostum yoo!!1 senin başın ne güne duruyor?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar