ilerde diktatör olursam uygulayacağım gerekliliktir.

hadi lan ordan diyecekler olacak tabi ilk bakışta.

profesör olmak ne kadar zorsa, çöpçü olmakta o kadar zordur azizim.

şimdi arkadaşlar profesörlük elbette güzel bir unvandır insanlar için. ilkokuldan başlayarak birer birer tırmanırsın okulları ve en sonunda belli bir alanda profesör olursun. yeni şeyler üretirsin, insanların gözünde saygı duyulan bir insan olursun. zihin dünyamızı temizler profesörler ve gerekli bilgilerle doldururlar.

belediyelerde 20 yılı aşkın süredir çalışmış bir çöpçüde, çöpçülük alanında profesördür bence. profesörler zihin dünyamızı temizlerler, çöpçülerde yaşadığımız dünyayı temizler. kendileri pis kokulara, çeşitli hastalıklara, hava şartlarının kötü olmalarına dayanırlar ve dünyamızı temizlerler. tabi ki kimse çöpçü olmak istemez ama çöpçüleri de hor görmemek lazım. çünkü temizlik imandandır hadisini uygulayan insanlardır çöpçüler. profesörlerin zihin dünyamızı temizlemesi için, profesörlerin dünyalarını temizleyenlerdir çöpçüler.

herkesin kapasiyesi farklıdır. kimimiz profesör oluruz, kimimiz çöpçü, kimimiz öğretmen, kimimiz doktor felan. hepimizin gayesi insanların dünyalarını daha güzel hale getirmektir değil mi? o zaman neden uçurum derecesinde maaş farkı var aralarında? bu uçurum giderilmelidir bence.

zaten profesör olan kişi, genelde en klas ortamlarda bulunarak, profesörlüğünün hakkını almaktadır manen. maddi olarakta ülkemiz şartlarında az olsada, ek gelirlerle epey bir para kazanmaktalar. dünyamızı temizleyen çöpçülere de hak ettikleri maaşlar ödenmelidir bence.

tabi çöpçüler ile profesörleri karşılaştırmış gibi oldum ama genel bir tespitti benimkisi. devlet kademesinde çalışanlar arasında uçurum gibi maaş farkının olması gerçekten çok saçma geliyor bana. memurluk başka bir görevdir, teknisyenlik başka bir görevdir, profesörlük başka bir görevdir, öğretmenliki doktorluk başka bir görevdir. biri olmazsa diğerleri de eksiklik hisseder, tam randımanlı çalışmazlar. bir vücut gibi düşünün. farklı farklı olsalarda bir vücudun en iyi şekilde çalışması için çabalar tüm organlar. bundan mütevellit bu maaş farklılıkları optimum seviyeye çekilmelidir azizim.
devamını gör...
ülke olarak neden gelişemediğimizin göstergesi olan bir fikir beyanı aslında. sen koca profersör ile çöpçüyü bir tutarsan, sanki ne yapıyor profesör, çöpçü ondan daha çk çalışıyor dersen böyle acınacak duruma düşersin.
devamını gör...
bir diktatör için oldukça mantıklı uygulamadır. profesör eğer menfaat beklentisi yoksa koyun gibi güdülemez diktatörü desteklemez, fikir özgürlüğü talep eder ve ikna etmek lazımdır .ama işçi eğitimsiz olduğu için çoğu zaman sorgulamaz istediğini yapabilir bir de maaşını yükselt her yerde gönüllü avukatın olur sözlükte başlık bile açar . zamlardan esnafı sorumlu tutar her ciddi meselede dış güşler yapıyaleaa diye bağırır .
devamını gör...
saçmalıktan başka bir şey değildir. bir ülkeyi geleceğe taşıyan entelektüel sermayedir. insan gücü, entelektüel sermayenin meydana çıkması için bir araçtır. o yüzden entelektüel sermaye daha değerlidir. sen bilim insanını küçümsersen, gerekli desteği sağlamazsan, bir adım ileri gidemezsin. üstüne başkaları ilerleyeceği için, geri de kalmış olacaksın.

gelir eşitliği, benzer işler üzerine olur, alakasız işler üzerine değil. insanlar hakettiğini almıyor olabilir. bu hakettiği seviyede maaş alan kişinin fazla aldığını göstermez. sadece diğerinin az maaş aldığını gösterir. bu da gelir eşitliği ile değil gelir adaleti ile sağlanır. gelir adaleti de maaşları eşitlemek demek değildir. sadece hakettiğini vermektir. bu da ülkenin standartlarına ve işin katma değerine göre hesaplanır.

ayrıca çalışan birçok insan sorulduğunda hakettiği maaşı almadığını söyleyecektir. çünkü çoğu insan işinden pek memnun sayılmaz. bilhassa maaş konusunda. bu durumda herkes hakettiğini isteyecek.

tabi ki bahsettiğim türkiye'deki akademik personel değil, olması gereken akademik kadro. ülkemizdekilerin birçoğu işe yaramaz.

bu tip konularda romantik davranmak yerine realist davranılırsa daha etkili ve kayda değer sonuçlar elde edilebilir.
devamını gör...
http://www.reactiongifs.com...

herkes insanca yaşayabilecek kadar kazanmalı eyvallah fakat bu, bu, bu değil. bu romantik bi bakış. katma değer denen bi şey vardır. çöp bin yıldır temizlenen bir şey. süpürülüyor toplanıyor ve bi yere atılıyor. akademik çalışma ise bilimi ve tekniği geliştirme açısından bambaşka aşırı işlevsel bir değer. bizdeki akademinin ne kadar üretken olduğu başka bir tartışmanın konusu.
devamını gör...
evet komünizmde mümkün olan durumdur. marks'a göre bugün hala insanlık öncesi tarihi yaşamaktayız. insanlık tarihi büyük dünya devrimlerinden sonra yazılmaya başlanacaktır. komünizm zaten başlı başına bir insanlık öğretisidir. böyle bir insanlık öğretisini boşuna kutsal kitaplarda aramayın bulamazsınız. dindar insanların ''allah rızası için'' yaptığı herşeyi son kertede bir ödül ve ceza diyalektiği üzerinedir. iyilik yaparsa Allah onu cenette koyup, bakire verecektir. kötülük yaparsa cehhenemde zebaniler kızgın şişlerle üzerinde fantezilerden fantezi beğenecektir. ama komüninzmde bu böyle değildir. kişi insanlık yararı için bir eylem gerçekleştirirken bunları aklından bile geçirmez.

goethe der ki, ''üç bin yıllık tarihini bilmeyen insan günü birlik yaşayan insandır.'' siz de bugünden bakarak, bir profesörün, para yahut kariyer havucu olmazsa profesör olmayacağını düşüne bilirsiniz. ama geçen yüz yıldaki sosyalizm yahut insanlık mücadeleleri de diyebiliriz bunlara pek bir haberiniz yoktur. insanlar yığınlar halinde başkalarının hakkı hukuku için, ülkemizde ve dünyada bedel ödüyorlardı. o istediğimiz dünyayı kurmak yolunda bugün çok gerilemiş olabiliriz. ama hiç bir şey vardan yok olmaz, yoktan da var olmaz. insanlık tekrar gerçek kurtuluşunun nerede olduğunu toplumsal bir akılla bulacak ve bu yolda yürüyecektir. bugünkü cahiliye kitlelerin tavrı bir bilinç değil, cahil bir histeri ve nevroz halidir.
devamını gör...
corona virüsü sebebiyle ortaya çıkan temizliğin öneminin ispatladığı tespit. diktatörlüğe talibim. temizlik imanın yarısıdır hadisini şiar edinmiş diktatör olma heveslisi günahkar bir kulun talebi. teşekkürler corona virüs reis. iyi ki geldin dünyamıza. belki çocukları öldüren insan virüsleri, çocukları öldürmeyen senden ibret alırlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar