kiev

ukrayna'nın başŸkenti.ilginç bir şŸehirdir iki kuruşŸ para almasına rağŸmen eğŸitimli insanları,güzel caddeleri,ilgi çekici bir tarihi vardır.içinden bir nehir geçmektedir.hayatımın iki senesini geçirdiğŸim şŸehirdir ve bu süre zarfında en çok hoşŸuma giden özelliğŸi 14 şŸubatta sevgilinizi görevli kişŸinin önünde öperseniz toplu taşŸıma araçlarına o gün için ücretsiz binersiniz.(bkz: dinamo kiev)in evidir.ayrıca dünyanın en güzel kızlarının yaşŸadığŸı yerlerden biridir.diğŸerleri için
(bkz: moskova)
(bkz: stokholm)
(bkz: oslo)
(bkz: odessa)
(bkz: izmir)*
devamını gör...
14 şubatta sevgiliyi öpünce bedava toplu taşıma olayı birebir gerçektir.ayrıca şu an hangi gün olduğunu unuttuğum bir tarihte hükümet halka vodka dağıtır.bu şehirde vodka fiyatları bizdeki kola fiyatlarıyla eşdeğer seyrettiği için halkın büyük bir kısmı sarhoş dolaşır.
devamını gör...
goethe kendisi için,
"içinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum."
demiş.
devamını gör...
sadece parklar degil muzeler sehridir. dogu avrupanin en buyuk su muzesi burda bulunur.
devamını gör...
beşiktaş'ın dinamo kiev ile eşleşmesinden mütevellit yakın zamanda bol miktarda türk'ü ağırlayacak olan şehirdir.
devamını gör...
bugün -10 civarında bir hava sıcaklığı var, bu nasıl sıcaklıksa artık.

bu q7 akıllı adam valla.
devamını gör...
yaza hızlı giriş yapan şehir bir aydır anormal sıcaklıklar var, hayra alamet değil.
devamını gör...
derecenin -25 gösterdiği şehir. hava günlük güneşlik ama o soğuk var ya soğuk, bıçak gibi kesiyor. åžu an pencereden şehre bakıyorum sokaklarda caddelerde bir tek insan yok, taşıt yok, memur yok, evsizler yok. haberler belediyenin evsizler için çadır kurduğunu söylüyor, bedava çay ve yemek...
miskinler tekkesine hoşgeldiniz. yazık lan belediyeye votka için yakar adamlar orayı bir de üzerine ısınırlar, oh kemiklerimiz ısındı derler.
buradan belediyeye sesleniyorum. samagon olmadıktan sonra evsizler kendilerini soğuğa verip nirvanaya ulaşarak canlarını verir haberiniz olsun. sonra akşam haberlerde duyarız, şu kadar evsiz donarak öldü.
gündüz bu kadar soğuksa geceyi düşünemiyorum bile.

devamını gör...
"içinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum." denildiği kadar var.
tarihi turistik binası çok fazla olmasa da yeşilliği inanılmaz. her sokağında bulunan bol yeşilliğin yanında bir de dev parkları var ki aslında park değil bildiğin orman hepsi. şehrin göbeğindeki bu parklarda sincaplar falan geziyor.
fiyatlar genel olarak uygun. halkın gelir düzeyi de düşük zaten. her yerde kahveciler var, ben kahve sevmediğim için yorum yapmayacağım ama eşime göre oldukça da başarılıymış kahveleri ve yine çok ucuz. mesela americano bizim paramızla 1,5 liraya alınıyor.
dikkatimi çeken ise başörtülü birini görünce uzun uzun ve dik dik bakmaları, hatta birbirlerini dürtüp gösteriyorlar falan, benzer bir durumu zagreb'de yaşamıştık, burası o kadar olmasa da yine de ilginç seviyede.
toparlamak gerekirse görülesi bir şehir, erken uçak bilet alındığında baya ucuza yakalanabiliyor, şehrin kendisi dediğim gibi zaten ucuz. ve tarihi binaları boş verip sadece sokaklarında gezmesi bile çok keyifli ki bir günde 25 km yol yürümüşüz.
türk erkekleri için asıl meşhur olma sebebine ise girmiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar