kil

kalker, silis, mika ve demiroksit içeren, 0,002 mm’den daha küçük taneli, sarı ve kırmızı renk tonlarında görülen, su çekme özelliği bulunan (m)al2o3.(n)sio2.(p)h2o genel kimyasal bileşim formülü ile ifade edilen, plastisite, kohezyon, renk ve büzüşme özellikleri ile tanımlanan malzeme.
devamını gör...
mineral içerikli kaolin gibi toprak, alüminyum silikat, demir oksit, magnezyum ve kireç taşından oluşmuş, absorban olarak yemlere katılan, kedi altlığı olarak da kullanılan doğal madde, bentonit.
devamını gör...
12. (Tematik)
(bkz: clay)

kalker, silis, mika ve demiroksit içeren, 0,002 mm'den daha küçük taneli, sarı ve kırmızı renk tonlarında görülen, su çekme özelliği bulunan (m) al2o3.(n)sio2.(p)h2o genel kimyasal bileşim formülü ile ifade edilen, plastisite, kohezyon, renk ve büzüşme özellikleri ile tanımlanan malzeme. *
devamını gör...
yağlı bir toprak çeşidi. yüze maske olarak nam salmış olsa da eskiden insanlar saçlarını da kil ile yıkıyormuş. bayağı mahalleye gelen kilci bacıdan kilo ile kil alıyorsunuz ve yıkıyorsunuz. saça iyi geldiği söylenen acayip şeylerde ilk 3'e oynayabilir ama asıl mevzu kil yiyen kadınlar, kadınlarımız... sanırım bu da eskilerden bir alışkanlık olsa gerek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar