kilo vermenin püf noktaları

toplanın eyy obezite, balık etli. lömbürik yoldaşlarım.

kilo vermeyi hızlandıracak. belki biraz uğraştıracak ama mutlu sonla bitecek olan küçük süprizler.

1. yemeyin demiyorum, yiyin ama insan gibi yiyin.
ekmek, makarna, pilav, yağ, şeker en büyük düşmanınız, israil devleti gibidir, hiç ummadığınız an da yayılıverir vücüdunuza lök diye kalır orada. kola, cips, hamurişi, serbetli tatlılar, haindir, zalımdır bunlara dayanmayacaksınız, güvenmeyeceksiniz. gazlı içecekler, paketlenmiş gıdalar, bunlar aldatır, serinletici, rahatlatıcı gibi gözükürler ama amaçları israile hizmet eder.

2. ben spor yapmadan kilo verdim diyenleri inanmayın, öyle bir insan türü henüz icat edilmedi.
spor spor spor, mabadı kaldırma zamanı gençler, bol bol yürüyün, koşun. dana gibi yatmak bizim işimiz değil, unutmayın.

3. su içsem yarıyor geyiği.

arkadaşım senin içtiğin su değildi. günde 2 kilo aldıran bir su üretimi olmadı henüz. bunlara inanmayın, su çok önemli bol bol tüketin.

4. diyet yapan kişiye kilo vermemesi için, " ya kendini diyet psikolojisine sokma, eziyet etme kendine ye işte her zaman mı yemeğe çıkıyoruz.." diyen hain kanka.

buna sakın kulak asmayın, o sizin zayıflayıp fit oluşunuzdan dolayı ikinci plana düşmek istemiyor. o kim köpekmişte seni engelliyor, peh.

5. "çocugum, yavrum sen normal yemeğini ye, sadece akşam 6 dan sonra bir şey yeme verirsin" diye destek kasmaya çalışan anne figürü.

amacı bizleri evde bırakmak. istiyor ki, biz yiyelim yatalım, şişelim, kimse bizi beğenmesin. onun dizinin dibinden ayrılmayalım. yok yeaa. yanlış metodlarla caymayın, iradenize sahip çıkın.

6. "ben seni her halinle begeniyorum hayatım" diyen sevgili/eş.

işte asıl düşman içimizde, pis yalancılar! sakın bunun gazına gelip koyvermeyin ha, bunlar hep stratejik oyunlar, amerikanın suçu ve yine arkada israil var.

7. final.

kimseye kulak asmadınız. saglıklı beslendiniz, spor yaptınız ve galeyana gelmediniz. artık fit ve canlı heyecanlısınız. tüm herkes patır patır dökülüyor önünüze nolaaarrrr bize de söyle nasıl verdiin diye. işte o zaman yoldaşlarım onlar koca bir haaassss ya da yokkk yeaa deme fırsatına sahip olacaksınız.

esen kalın.
devamını gör...
kilo vermek yanlış bir bakış açısı. çünkü fizik kurallarından dahi sağlam bir gerçek var, o da verilen kilolar geri alınır kanunudur.

konuya daha uzun vadeli ve matematiksel yaklaşmak gerekir.

herkesin mevcut yeme ve hareket düzeyi ile ulaşmış olduğu bir kilo var. bu durum kilolu insan için de geçerli, zayıf için de obez için de.

siz bir diyet programı uygulayıp kilo verdiniz diyelim. eğer alışkanlıklarınızı değiştirmediyseniz üç aşağı beş yukarı eski yeme ve hareket düzeyinize geri döneceksiniz. ve bu da sizi eski kilonuza doğru hızla yol aldıracak.

bu durumda seçenekler ne? yeme düzeyinizi azaltmak veya hareket düzeyinizi artırmak veya her ikisini birden yapmak.

yeme düzeyini azaltmak
-kimse en sevdiği yemeği sonsuza kadar unutamaz. bu unutulmaması gereken bir gerçek.
-porsiyonları küçültmek ilk olarak yapılması gereken aksiyondur. önceden 5 birim pilav yiyorsanız 3 birime düşürün. başlangıçta zorlanabilirsiniz ama bu konuda sağlam bir irade ortaya koyarsanız porsiyon standardınız kalıcı olarak değişebilir.
-şekeri hayattan çıkarın. baştaki kimse en sevdiği yemeği sonsuza kadar unutamaz gerçeğimizle çelişiyor gibi gelse de öyle değil. insanlar şekerli çay kahve sevdiğini zannediyorlar. halbuki bu sadece bir alışkanlık. şekersiz çay kahve içiminde ısrar edilirse zaman içinde bu gerçeği idrak edeceksiniz.
-ekmeğin hayatınızdaki yerini de sınırlayın. bu da porsiyon küçültme mantığıyla yaklaşılması gereken bir aksiyon.
bu saydığım üç madde ile yeme düzeyinde günlük alınan kalori miktarını kalıcı olarak azaltabilirsinz.

hareket düzeyini artırma
açıklama yapmaya bile gerek yok. ama bir kaç husus önemli.
-bir ay spora abanıp sonra yatmanın bir faydası yok. burada da yine kalıcı olarak hayatınıza girecek bir aktiviteden bahsediyoruz. bir hobi edinebilirsiniz. günlük 1 saat yürüyüş alışkanlığı kazanabilirsiniz vs. herkes kendi şartlarına göre bir şeyler bulabilir. esas olan seveceğiniz bir aktiviteyi bulup kalıcı olarak hayatınıza monte etmek.

bunları yapabiliyorsanız uzun vadede yeni denge kilonuza geleceksiniz.
devamını gör...
kahvaltı yapmamak. diyetisyenlere inat bu görüşü savunuyorum. deneyin görün; kandırıldınız yıllarca.
kahvaltı yapmamak kilo verdirir. light süt ile yaptığınız yulaf kepeği yemeniz kafi. kefir de olabilir tabi. ama öyle haftasonu kahvaltılarında muhabbet eşliğinde yenen yemeklerin bu toplumun kilo sorunsalında büyük katkısı var.
neyse kardeşlerim diğer acı gerçekler şunlar;

az ama sık yemek kilo verdirmez, aldırır. mal gibi inanmayın herşeye. yemenin hertürlüsü kilo aldırır. meyve kemirmek de dahil. fruktozu çok mu masum sandın yavrum?

ekmeği azalt. hatta sıfırla ve unut. simit güzel bir hayal olarak kalsın içinde, sakın yeltenme. kalorisini söylesem ağlarsın.

yakamayacağın kaloriyi alma. alırsan da artık at kendini yollara, asgari 30 dakika yürüyüş işini görür.

o seratonin salgılamana sebep olan muhteşem çikolatalara asla yaklaşma. kokla, sarıl ve olay yerinden uzaklaş. bitter mitter hikaye. irade işte irade. *
ha bi de;
ve asla kendinden daha zayıf birini örnek alma.

edit: sporsuz da zayıflanır. ağzınızı tutun yeter.
devamını gör...
balık etliler hariç şahısların uyması gereken noktalar. balık etlilere uzanan eller kırılır, kötü eller tabi yoksa pambuk gibi hatunlar. erkeklere gelince ne haliniz varsa görün. şişip patlayın isterseniz.
devamını gör...
yürüyüş. bunu bilir, bunu söylerim. ne kadar yerseniz yiyin, yürünebilecek mesafelerde, gideceğiniz yere yürüyerek gittiğinizde bu iş çözülüyor. mesela spora prensip olarak karşıyım. ama yürüyüş, spor gibi değil bak gerçek diyorum.

ha ben bunlardan hoşlanmadım falan diyorsanız, evlenebilirsiniz. evlenmeden önce, heyecandan mı nedir, herkes zayıflıyor. düğünden önce kilo alan görmedim. bak, iyi düşündüm bunu. evlenin. kilo vermenin püf noktası bu.
devamını gör...
size sırrı açıklıyorum: bol su için. her gün en az 3 litre su iç eğer zayıflayamazsan gel bana "kebikec vereceğin tavsiyeye de sana da" diye söylen. hayır, herhangi bir hazır su firmasıyla falan anlaşmadım. çok hızlı kilo alıp vermeye elverişli bir bünyeye sahibim ve tamamiyle tecrübelerime dayanarak konuşuyorum.
su içmeniz az olduğu müddetçe istediğiniz kadar az yiyin zayıflayamazsınız. bol su şart.
ama sen kelle paça çorbanın üstüne 1 buçuk iskender, onun üstüne de künefe yersen damacanayı midene monte etsen de olmaz o iş benim güzel kardeşim.
kahvaltıda bir kibrit kutusu kadar peynir ye demiyorum ama normal insanlar gibi ye. ya da "norm" kriterlerini değiştir ne bileyim. öyle normal olmaz.
kahvaltıda hayvan gibi ye. sucuklu yumurtanı, tereyağını, gözlemeni... acıma. ama asla akşam 7'den sonra yeme. asla akşam karnını tam anlamıyla doyurma.
sadece fast food değil tüm market ürünlerini azaltabildiğin kadar azalt. hiçe indir. doğal beslen.
ve son bir şey: uykuna dikkat et. erken uyuyamasan da muhakkak erken uyan. erken uyan ki metabolizman hızlansın.

sonra... yihhuuu. "kebikec sen ne güzel bir insanmışsın" diyeceksiniz. teveccühünüz.
devamını gör...
binlerce kişi açlıktan ölürken bizler kilo vermenin püf noktalarını konuşuyor ve gündem haline getiriyoruz iyi mi? . vay halimize bizim; vay ki ne vay..

eğer mide dolu iken akla gelmiyorsa uzak diyarlarda açlıktan ölen/ can çekişen kardeşlerimiz; ey iman edenler, iman ediniz!
devamını gör...
"ekmeği kesmelisin" dendiğinde ekmeği kesince ben yine kilo veremedim. neden peki? ekmeği kesmelisini ben "dilimlemek" olarak anladım. dilim dilim kestim. ufffggg. siz siz olun arkadaşlarınıza tavsiye verirken "ekmeği kes bak göreceksin kilo verirsin" demeyin. kes'me kısmı yanlış anlaşılabiliyor.
devamını gör...
naçizane tavsiyeler sunmak istediğim başlık.

klişe olacak ama en başta sabır ve irade gerek hemen her şeyde olduğu gibi. kilo vermek gerçekten zor değil.

96 kilo idim. üniversiteyi bitirdim. atama heyecanıyla debelenirken beklenmedik gelişmeler oldu ve evde kalakaldım. psikolojik olarak adeta çöktüm. haliyle daha da kilo aldım. insan içine çıkmak istemedim hiç. gün boyu bilgisayar başında oyundan oyuna girdim. benim için kilo özgüven ile eşdeğerdi.

bir güç gerek. güdüleyici bir güç. ''aşkım ben seni bu halinle de çok seviyorum ama yine de sen bilirsin'' diyen bir sevgilim olmadı hiç. meşhur anne tehditlerine ben de defalarca maruz kaldım. '' oğlum kendine çekidüzen ver bunun hastalığı var şeyi var südümü helal etmem bak'' diyen annem de fayda etmedi. babanın sofrada her ekmeği elime alışımdaki ters ters bakışlarını da sindirdim hep. olmuyor. hiç bişi etki etmiyor. Allahım sen büyüksün yarabbim.

breaking bad'in bir bölümünde walter white petrol istasyonunda hasetliğine bir adamın lüks aracını ateşe veriyordu. sonra da arabasında izliyordu yaşananları. ben de ne zaman vitrinlerinde güzel kıyafetler giydirilmiş mankenler görsem çıldırıyor bulundukları mağazaları yakmak istiyordum.

bir gün endokrinolojiye gittim. doktor verdi veriştirdi bana. bu yaşta * karaciğerdeki yağlanma ne ayak lan! derhal bişiler yap. durumun hiç iyi görünmüyor dedi. derken bişiler oldu. aydınlanma yaşadım. işte o günden sonra değişim başladı benim için. yaklaşık 5 ayda 12 kilo verdim. hala da programıma devam ediyorum.

acele etmeyin

ekmeği azaltmakla başlayın işe. beyaz ekmek yerine kepekli ve çavdar ekmekleri tercih edin.
hazır ürünlerden olabildiğince uzak durun. salam, sosis, yağ vs vs. def edin evinizden.
öğün sayınızı arttırın. ara öğünlerde elma, muz gibi meyveler kimi zaman da bir avuç ceviz, badem ve kuru üzüm yiyebilirsiniz.
akşam yemeklerinde o gün ne varsa birer kase koyun sofraya. yoğurdu hiç bir zaman eksik etmeyin derim. ve 8'den sonra da hiç bişi yememeye gayret edin.
kışın zordur ama günde yaklaşık 3 litre su için.
ara ara kendinizi ödüllendirip kebap, döner vs götürün tabi. tatlı kaçamakları da olsun. kilo vereceğiz diye de yani ölelim mi?

geldik spora. hareket canlılığın özü gerçekten. çok değil akşamları yemekten sonra 15-20 dk özel hiç bir şey yapmasanız dahi açın müziği oynayın. kendi kendime halay çektim çoğu zaman. yeşilçam filmlerindeki diskotek sahnelerinde yer alan abuk subuk hareketlerden yapın. sonra basit göbek eritme, basen, kalça hareketleri ile zamanla aktivitelerinizi artırın.
her zamanki durakta değil de 2-3 durak öncesinde inin. yürüyün.
hiç olmadı ip atlayın. apartmanda oturuyorsanız eğer merdiven inip çıkın. zorlayın kendinizi.

en önemlisi de ruh halinizi her daim canlı tutun. ufak şeylerle mutlu olmaya çalışın ama asla basit şeyleri kafanıza takmayın.devamını gör...
şok diyet, haftada 10 kilo verdiren diyetler vs. bunlardan uzak durun. geçenlerde spor yaparken bir teyze arkadaşlarına günde 2 kilo verdiren bir kür anlatıyordu. aynı teyze bir hafta sonra aynı arkadaşlarına kilo aldım diye yakınıyordu. şok diyet falan hepsi hikaye.

kilo vermekten ziyade amacınız sağlıklı beslenmek olsun. kilo zaten sağlıksız beslenme sonucunda oluşmuyor mu? sağlıklı beslenin hareketsiz kalmayın zaten yaşam kalitenizin arttığını kilolarınızın azaldığını göreceksiniz.
devamını gör...
ip atlayın. en ekonomik yolu bu. ayrıca kahvaltınızı iyi yapın. sadece akşamları belli bir saatten sonra bir şey yeyip içmeyin. ekmek olayını azaltın. şekerden olabildiğince uzak uzak durun. koladır, cipstir bu tip abur cuburlardan da uzak durun. yürüyün lan.
devamını gör...
çok kısa zamanda bol su bol hareket ve sıkıntı stres ile 10 kg vermiş biri olarak söylüyorum. yemekle alakası yok bildiğin camış gibi yiyorum. 7 dilim tost ne demek ben yiyorum ama hala itina ile kilo veriyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar