kim bir kavme benzerse o onlardandır

'' de ki Allah'ın hidayeti, asıl hidayetin ta kendisidir. şayet sana gelen ilimden sonra sen onların heva ve heveslerine uyacak olursan, andolsun ki senin için Allah tarafından ne bir yar bulunur ne de bir yardımcı.''

(bakara suresi 120)
devamını gör...
tek bir yahudi adama benzememek için
tırnak kesme sırasını bile değiştiren bir peygamberimiz var.

bu hadisi şerifi de boşuna zikretmemiştir.

o halde yılbaşı, sevgililer günü, bilmemne zırvalarını kutlayanlar
peygambere nasıl bir muhalefet sergilediklerini düşünsünler.
devamını gör...
sanırsın müslüman topluluklar dışında rüşvet, adam kayırmak, tecavüz, hırsızlık, adam öldürmek yok... mesele şu ki bütün bu söylediğimiz şeyleri meşrulaştırmak için uydurduğumuz ifade olmuş, bizde de şunlar var... varsa cezası kesilir... ayrıca başkalarını aklamak için yaptığımız çıkarımların mantık çerçevesinde değerlendirilmesi lazım...
devamını gör...
türkoların yaklaşık 100 yıldır kılık kıyafet açısından söylenmiş gibi yorumlayıp ortamlarda kafa açtığı peygamber hadisi. orjinali de şöyle: "insanlar Allah'a kul oluncaya, ve ona ortak koşmayıncaya kadar savaşmakla emrolundum, rızkım mızrağımın gölgesi altında yaratıldı, emrime muhalefet edenler küçük ve zelil kılındı, kim bir kavme benzerse ondandır." yani diyor ki ya benimlesin ya da değilsin.
devamını gör...
günümüze cuk oturan hadisi şerif... çünkü artık türkiyede türke benzeyene yabancı ve tuhaf gözüyle bakıyorlar. bu da asimile olmaya az bişey kalmış demek... hiç farkında değiliz ama değil mi... hatta görünüş olarak batıdan farkımız yok.
şunu da yazmakta fayda var...bu hadis içerisindeki savaşmak cihat kelimesinin karşılığıdır. cihad da hem askeri hem de diğer anlamlarda mücadeleyi kapsar. tabi o dönemlerde büyük ölçüde askeri mücadeleyi ifade eder. çünkü dünyanın mantelitesi savaş, yen ve hakim ol üzerineydi. tabi cümle başında dediğim gibi. mücadele sadece askeri güçler ile olmuyor.
başka bir hadisi şerifte nefisle cihat en büyük iştir vuyurulmuş. başka bir hadisi şerifte küçük cihat bitti şimdi büyük cihatta. büyük cihat nefisle savaştır buyurulmuş.
ayrıca arapçada cihad cehd kökünden gelir. yani mücadele etmek demektir.
yine arapçada asıl savaş manası gaza kelimesi ile ifade edilir.
devamını gör...
mağlesef islam dünyası gavura da benzemiyor, zaten müslümana heç benzemiyor. norveç, isveç, ingiltere, izlanda, irlanda, yeni zellanda gibi olabilse az- buçuk kurtaracak zaten; lakin yok. hiç kimseye benzemez bir haldeyiz. Allah ayıktıra.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar