kim var imiş biz burada yoğ iken

#sözlük 

cemal kafadar'ın metis'ten çıkan kitabı. osmanlıda bireyi anlatan dört makale ve bir tane mükemmel bir girişten oluşan eser. sadece giriş yazısını okusanız bile yeter bence. sadece tarihe dair değil, hayata ve kalan her şeye dair bir şeyler söylüyor. bu arada kitabın ismi karacaoğlan'ın bir şiirinden.
devamını gör...
osmanlı tarihi konusunda kalıplaşmış önyargılara getirdiği eleştiriler açısından da öneme sahip bir eser.
mesela osmanlıda ticarete gayrimüslimlerin hakim olduğu şeklinde oluşmuş genel kanının tersine pek çok türkün uluslararası ticarette söz sahibi olduğunu belirtmektedir.
devamını gör...
kitabın adı karacaoğlan'ın bir şiirinden;

karac'oğlan der ki bakın olana
ömrümün yarısı gitti talana
sual eylen bizden evvel gelene
kim var imiş biz burada yoğ iken
devamını gör...
önsözünün daha akıcı ve cazip olan kitap. içeride anlatılan olayların tafsilatlı anlatılması okuyanları sıkabilir. fakat gayet güzel hazırlanmış bir kitaptır. altı çizilecek çok cümle vardır.
devamını gör...

--- alıntı ---
sıradan herhangi birini ele aldığımızda o sıradışı olmuştur zaten. yakından baktığımızda sıradışı olmayan mı var? hem, sıradışı olanı sıradanlığına da bakmadan anlayabilir miyiz?
--- alıntı ---
devamını gör...

--- alıntı ---
kendini tüketim tercihleriyle ifade ettiğine giderek inandırılan, aynı zamanda son yılların teknolojik imkanlarıyla, her harcaması izlenebilen ve hatırı sayılır bir ölçüye kadar yönlendirilebilen insanların "kendileri olmak" konusunda ne kadar bağımsız davranabildiğini sorgulamak gerekir. cep telefonu ve internet yolula dünyanın her yerinde her an ulaşılabilen insanların kendilerini dünyadan yalıtma halini yaşabildiklerinden şüphe etmek için çok sebep var. tefekkür veya zühd ile içine dönmek günümüzde nereye kadar mümkün?
--- alıntı ---
devamını gör...

--- alıntı ---
15.-16. yüzyıllardan beri Batı dünyasının rotası modernite dediğimiz şeye doğru evrilirken "birey"in ortaya çıktığı, klan ve geniş ailenin yerini çekirdek ailenin aldığı, insanların cemaat veya klan içinde erimektense kendilerini birey olarak idrak etmeye yöneldikleri , bunula birlikte mesela hatırat ve günce yazımının serpildiği, ya da sanatçıların ortaçağlarda eserlerine imza atmazken modernleşme ile birlikte isimleriyle tanınma peşine düştükleri, bu gelişmelerin çok daha geç ve sancılı ve kusurlu olarak batıdışı toplumlarda da boy gösterdiği gibi motifler içeren anlatılar, 19. yüzyılın ortalarından bu yana çok yaygın olarak kabul görüyor. otoriteye itaat etmektense kendi kararlarını özgür bir şekilde verebilen, en azından vermek için mücadele eden bireylerin varlığı modernleşmenin ölçütlerinden addediliyor.
--- alıntı ---
devamını gör...
karacaoğlan şiiri.

şu yalan dünyaya geldim geleli
tas tas içtim ağuları sağ iken
kahpe felek vermez benim muradım
viran oldum mor sümbüllü bağ iken

aradılar bir tenhada buldular
yaslandılar şıvgalarım kırdılar
yaz bahar aylarında bir od verdiler
yandın gittim bir ala karlı dağ iken

farımazda deli gönlüm farımaz
akar gözlerimin yaşı kurumaz
şimden geri benim hükmüm yürümez
azil oldum güzellere bey iken

karac'oğlan der ki bakın geline
ömrümün yarısı gitti talana
sual eylen bizden evvel gelene
kim var imiş biz burada yoğ iken
devamını gör...
men çe gûyem tamburem çe zened ''ben ne diyorum tamburum ne çalıyor'' anlamında ki fars sözünü kendisine çevirerek ''ben ne diyorum başım ne çalıyor'' anlamında mahlas yapmış yeni yazarımızdır. edebiyatçı olsa gerek. hoş gelmiş ve farisi edebiyatından esintiler getirmiştir.
devamını gör...
daha çok yazması gereken cogitan... sıkmadan okutan içeriği sağlam entryleri var.
devamını gör...
geçen gün urduca bir iki kelime için kendisinden yazar olarak değil sözlüğün ta kendisi olarak da istifade ettiğim yazar. 7/24 hizmet samimiyetinde.
devamını gör...
(bkz: #1327963)hacı yine coşturmuş.ağzına sağlık abi.da millet nerde duracağını bilmediği sürece ''lan neden müslümanlar birbirini kesiyor yeaa'' diye orda burda edebiyat yaparlar..lan adam geliyor senin evliyana söverken gıkı çıkmayanlar kendi düşüncelerine ters düştü diye gözleri dönüveriyor.bu mu islam milleyçiliği.dur hemen ''hmmm lan bu böyle diyo kesin gülencidir bu yaftası''' yeriz.
devamını gör...
yine sözlükte yokluğu hissedilen yazarlardan biri daha... ozledik seni.
devamını gör...
men ne guncem der semavatu zemin ez acep küncem bi entry i senin.

diyerek mukabele i bil misil eylemeyi tazarru eylediğim nev yazar. istikbal eyliyoruz ey klavye i mübarekinin tuşlarına selam eylediğim muhterem.
devamını gör...
harika bir anlatım dili var insan yazdıklarını okurken bir an kendini beyaz bir rüya da sanıyor.. onun bu sözlükte varoluşu bize bir armahahshxudbd.. şaka lan şaka arada bir denk geliyoruz görüyorum falan tatlı biri gibi.
devamını gör...
( #1352407 )
kendisi için fazlaca alçak gönüllü olduğunu düşündüğüm yazarımız. bu gözler ne copy-paste elemanları gördü, burunlarından kıl aldırmıyorlardı.*
bence kendisinin sözlükte kesinlikle mühim bir yeri var.
devamını gör...
beni şahsen tanımadığı halde, tanımlarımızdan hüsnü zan eden güzel kişilik. gerisini o anladı. toprak var mı oralarda?
devamını gör...
güzel insan. bilgisi, deniz gibi geniş ve engin olan yazar. kendisini mütebahhir sıfatı dahi ihata edemez/edebilemez. çokça yazsın, şöyle güzel bir şeyler okuyalım. bıktık şu echellerden.
devamını gör...
güzel tanımlar yazardı. kültür, bilgi, görgü olarak üst düzey adamdı. yazmıyor artık..
devamını gör...
bana tanıdık birini anımsatıyor. (o ayrı ona sonra bakarız) tekrardan yazmasına sevinmiş bulunmaktayım zira 'geri dönüyor' ilanından sonra yazılarına şöyle bir göz gezdirdim ve olmaması eksikliktir hissi oluştu.

devamını gör...
çеng-e dil ôhеng-е dil kеş mî zеnеd ezgisini aklıma getiren yazar. edib is coming.
devamını gör...
gözlerime inanamadıgım yazar.. tanımlari da gozleri alıyordu gerci.. onlayn listesinde adını goruyorum yoldaslar... elf mi oldum noldum bilmiyorum ki.. iyi ki yeniden gelmiş aramıza...

müşki hoten etkisi yaratır..

hatta versus da yapılabilir.. men çe guyem tarem çe zened vs muski hoten diye...devamını gör...
"ya ben çoğ gülüyom ya bu yazarın yazdıklarına!" dedirtebilen nadir yazarlardandır. en azından benimçin. yeni olmak kolay değil çünkü. neyse, artılayarak takip ediyoruz efenim.
devamını gör...
açtığı başlıkları ve tanımları ismini görmeden tanıdığım yazar. bir diğeri için (bkz: yolcu 819)
takipteyim.*
devamını gör...
1058 tanım ile temmuz ayının en fazla tanım giren 6. yazarı olmuştur.

kendisini tebrik ediyoruz.
devamını gör...
olmadığı günlerin acısını çıkarmış.. tanımlarının takibinde olduğum yazardır.*
devamını gör...
( #1707589 )

hoşbulduk dediğim yazar. teşekkür ederim.


biz vardık siz yoğ iken. pek gelemiyoruz, arada bir uğramaya çalışmaktayım. * iyi eğlenceler.
devamını gör...
kendine has bir üslubu olan yazar.ilgiyle takip ediyorum orijinal paylaşımlarını.kalemi daim olsun.*
devamını gör...
seçme tanımlarıni hayranlıkla okuduğum yazar. ah o divan edebiyatı ne iyi geldi gecenin sessizliginde.. çok teşekkürler!*
devamını gör...
eski bir yazarmış ama kimdir bilemedim.
derenin altından epey sular akmış ama yokluğunda.
devamını gör...
hahayt hatta lol dedigim bir tanım girmis sozluge.. sandalyem olsa duserdim kesin..

gece gece kahkaha attirdin albayim.. omrun saglikli uzun huzurlu olsun imanli olsun. amin.

(#1730518)
devamını gör...
entrylerini beğendiğim ve artılaştığım bir diğer yazar. beğeniyor ve artılamaya devam ediyorum. şuku demedim üstad. gülücük.
devamını gör...
(#1742821) dedi ve bagdatı, şirazı yıktırdı semerkand'ın buhara'nın hamisi timura ne yazik ki.. evet o şairin şiirini yazmıs.. hey gidi..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar