kime marjinal denir

bu gün dünya üzerinde olan hiç kimse marjinal olarak görülemez. neden mi? açıklayayım aslında marjinal bir matematik terimidir. değişken birimler için kullanılır. ama sözlükteki bir başka anlamı da toplum kümesinin dışında veya en ucunda olan kimseler için söylenen söz olarak kabul edilebilir.

şimdi, burada önemli olan veya vurgusu yapılması gereken konu toplum kümesi ifadesidir. toplum kavram olarak aynı ülkü etrafında bellirli amaçlar doğrultusunda yaşayan insanlar çokluğu anlamına gelir. peki en baştaki tanımımıza dönecek olursak marjinal toplumun dışına veya en uc noktasında duran kişiler için kullanılıyor demiştik. işte tam da burada bir sıkıntı çıkıyor, marjinal kavramının sosyolojik olarak kendisi başka bir topluma veya topluluğa işaret ediyor. aslında marjinal olarak tabir ettikleriniz başka bir toplumsal yapının tam göbeğinde durmaktadırlar. bu yüzden de özü itibariyle marjinal görünmek veya marjinal olmak hele hele yaşadığımız bu çağda mümkün değildir.

bir de tabi bir takım kasmalar veya özentilerin etkisiyle kendini marjinal zannedenler var ki, onlar ayrı bir tartışmanın konusu, onların durumu tamamen, komedi...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar