kimin için özgürlük

telegraph üzerinde yayınlanmış bir yazı: https://telegra.ph/Kimin-%C...

sosyal medyada sıkça rastladığım bir durum bu.

eğer bir kürt vatandaş, türk bayrağını ve türkiye cumhuriyetini sevdiğini söylerse belirli bir zümre tarafından göklere çıkartılıyor. altında hep bilindik yorumlar geliyor.

"helal olsun", "işte gerçek kürt", "biz kardeşiz"

ancak yine bir kürt vatandaş "bende sizler gibi bağımsızlığımı istiyorum, bende kendi devletim olsun istiyorum" derse işte o zaman kıyamet kopar. yine aynı zümre, şu yorumları yapmaya başlar.

"şerefsiz", "bölücü piç", "hain"

burada mevzu, pkk'yı desteklemek değil. bende bağımsızlık isteyen bir kürt vatandaşım ancak kesinlikle o teröristleri desteklemiyorum. burada mevzu, bağımsızlık istiyor olmamız.

türkler bağımsızlık isteyince, bunun için savaş verince, onca nara atınca bu hak oluyor da, bir kürt bağımsızlık isteyince neden hainlik ile suçlanıyor? türkler esaret altında yaşayamıyor da (bknz: doğu türkistan) kürtler yaşayabiliyor mu? kürtler, devamlı bir millete tabi olmak için mi geldiler dünyaya? sizler delicesine isterken bağımsızlığınızı kürtler isteyince bu şerefsizlik oluyor?

bizler de her halk gibi, doğal olarak özgürlüğümüzü istiyoruz. tabi ki bu türkiye cumhuriyetinin toprak bütünlüğünü tehdit ettiği için bunun siyasi boyutunu savunmuyorum. sadece etik olarak ve hak olarak bu isteğimin gayet normal bir durum olduğunu dile getiriyorum.

***

diyorlar ki, biz bu ülkeyi kan ile aldık kan ile veririz. peki soruyorum, pkk bir kürt devleti kurmak için kan döktüğünde bu onların eylemlerini meşru kılıyor mu? hayır. demek ki kan, hak kılmıyor eylemi.

diyorlar ki biz binlerce yıldır burada yaşıyoruz.. bende diyorum ki biz kürtler sizden çook daha uzun süre önce buralarda yaşıyorduk. o zaman hak bizim değil midir yine? aslında yine de bizim değil. yunus emre'nin de dediği gibi mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi?

diyorlar ki bu işgaldir, istila dır, bölücülüktür. peki soruyorum size, sizler de orta asyadan buralara gelmediniz mi? bizans topraklarına girip el koymadınız mı? bizansa ihanet eden askerler yardımı ile almadınız mı bu toprakları? eee yine haksız çıktınız?

***

birde şu var, biz dostça yaşıyoruz diyenler oluyor. ama bir dönem çekilen eziyetler, sürdürülen asimilasyonlar... bunlar peki? kaç kürt kayboldu da asit kuyularında kemikleri bulundu. kaçı hapishanelerde öldü. kaçı yerini yurdunu terk etti. kaç kürt genci asimile oldu.... şimdi dostça yaşasak bile, ilerde aynı şeylerin tekrarlamayacağı ne malum?

yine dilimizin yasaklanmayacağı, yine işkence görmeyeceğimiz ne malum?

***

sorsanız ülkede herkes kardeşçe yaşıyor. e peki ya türksün ya piç, türkün türkten başka dostu yoktur, türküz bütün başlardan üstünüz diyenler ne oluyor? bunca ırkçılığın, naziliğin arasında diğer halklar nasıl kardeşçe yaşayacak?

sorarım size, almanyada bir türk işçisine hakaret edilse, çinde bir türkçe işkence edilse canınız yanıyorda nasıl hala burada bu ırkçı söylemleri söyleyebiliyorsunuz?
devamını gör...
isteyen için diye cevaplanabilecek soru. ben terör istemiyorum diyorsun sonra cümle arasında savaşarak diyorsun. e buyur er meydanı. hadi gel savaşalım. özgürlük istiyorsan, sen de bir israil uydusu devlet kurmak istiyorsan buyur gel savaşalım. hadi bekliyorum. adamın yaptığı provokasyona, yaptığı algıya bak. biz kürtlere piç diyormuşuz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar