kimse okumuyor diye uzun tanım yazmamak

uzun tanım yazabilme kapasitesi düşük, bir konuyu etraflıca ele alacak donanımı bulunmayan ve bilhassa okumayı sevmeyen kimselerin sığındığı basit argüman. uzun yazının okunma sırrı üslupta saklıdır. şayet üslubunuz kaliteli ile ne kadar uzun yazdığınızin çok önemi kalmaz. belki sıradan bir insan okumaz ancak yazınızda bir ışık gören her böcek etrafına toplanır. böcek metaforu biraz ağır olmuş olabilir bu yüzden kant abimizin deyişi ile kendinizi böcek olarak görürseniz sizi ezen çok olacaktır diyerek uzun tanım yazarken kendinize olan güveninizi koruyun ile tamamlayalım.
devamını gör...
tanım yazarken elbette tanımın okunmasını arzu ederiz. hatta sadece okunmasını değil tanıma yönelik bir reaksiyon almayı bekleriz. reaksiyon alma beklentisini ilk sıraya alarak yazılan tanımın uzunluğu noktasında hesaplama yapmak ve kısa yazmak bir tercihtir saygı duyarım. zira her insanın burada bulunma motivasyonu kendi şahsına özgüdür.

tanımın uzunluğu ve kısalığı noktasında tanımı yazan açısından belirleyici olacak esas kriter bana göre, tanımı yazan kişinin anlatmak istediklerinin kapsamını açıklamada kullanması gereken asgari cümle sayısıdır. yazan kişi anlatmak istediklerini hangi kitleye anlatmak istediğini de baştan belirlemelidir. aksi durumda verilecek detayların minimum kaç cümle ile ifade edileceği kestirilemez.

bunun dışında bir tanımın başlık içinde kaçıncı tanım olarak yazıldığı da uzunluğunu belirleyen ölçütlerden biri olabilir. normalde girmek istemediğiniz ayrıntılara girmek konusunda sizden önce yazılanlar ne düşündüğünüze etki eder.

kimse okumuyor kısmı için de şunu ifade etmek isterim ki hangi tanımı kim ne kadar okuyor bunu sayısal olarak bilemiyorum. tanımın okunma sayısını görüntülemek mümkünse, benim bu bilgiden haberim yok. eğer kastedilen oylama yoluyla okunmadığının yorumlanması ise, oylanmayan her tanım okunmuyordur şeklinde bir genelleme yapmak hatalı olabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar