kına gecesi

ilginç bir şekilde bu gece rüyamda (hayırlara gelsin) görüp, sonra da sözlükte başlık açılmış oldunu gördüğüm gelin kızlar için evlilik öncesi son gece ugurlama aktivitesi.bir de meşhur türküsü var yüksek yükse tepelere ev kurmasınlar diye, güzel bir türkü olmasına rağmen artık baymıştır.
devamını gör...
kenarda sessiz sessiz çevreyi izlemek isteyen kızların "aaa oturmaya mı geldik" nidasıyla zorla yerlerinden kaldırılması sahnesine ev sahipliği yapan eğlence gecesidir.
devamını gör...
bir kac gun icinde evlenecek olan -muhtemelen-heyecan ve mutluluk dolu genc kizin, kirmizi bir ortuyle aglamaya zorlandigi gece. ekseriyetle, gelin adaylarinin gunler oncesinden artik kimsenin icine islemeyen, detone olmus akraba kizlarinin cigirdigi kina turkusu esliginde, kendini aglatacak acikli film sahneleri ve de duskirikliklarini derledikleri gecedir.
devamını gör...
nedense gelini ağlatmak için özel çaba gösterilen, duygusal iniş ve çıkışların bir arada görüldüğü kızsal eğlence anlayışı.. salya sümük ağlayan gelin ve arkadaşlarını çok değil birkaç dakika sonra göbek atarken görürsünüz.

oğlan bizim kız bizim kaynanalar çatlasın, şarkısı eşliğinde kaynanalar da karşılıklı göbek attırılır.. baya eğlencelidir aslında.. işten güçten vakit bulabilen katılsın, eğlensin.. yogaya neyin okadar para verene kadar iki-üç kınagecesine katıl dök bütün negatif iyonlarını pardon kurtlarını.. gerisi Allah kerim.devamını gör...
mide bulandıran mahalle baskısıyla gidilip kös kös oturulan gecelerdir. bir kere göbek atmayan insan için hiç bir güzelliği yoktur kına gecelerinin.müzik kötü, fıstıklar acı çıkar, daaayıt kok bulunmaz. millet oynadıkça ter kokusu yayılır, adım başı löp et sanki kadın kadına günah değilmiş gibi abartılmış dekolteler. potansiyel kaynananın önünde oryantal yapan kız kuruları.
"kızım sen kaç yaşındasın" diye gözleri pırıldayarak soran hanım teyzelere " evliyim ve çocukluyum" diyip hayalkırıklıklarını görmek mühendis ve çok yakışıklı oğullarının vesikalık fotosunu el çabukluğuyla avuçlarında kaybedişlerini farketmek belki de tek eğlencesidir kınagecelerinin.bir de bazen eski bir dosta nebiliyim lise arkadaşına falan rastlanır hasret gidermek için sindirella gibi kaçılır mekandan eski günlerdeki gibi bir apartman boşluğuna girip tüttürünce keyfi yerine gelir insanın.
devamını gör...
evlenmeden önceki gece yapılan eğlencedir. insanlar gelinle damat evleniyo diye kına yakarlar bi taraflarına. sadece gelinle damat kına yaksa anlarım* peki diğer insanlar niye yakarlar ki
devamını gör...
insan sürüsünü dele dele hedefe kilitlenmiş bakışlarla yanıma sokulup büyük bi ciddiyetle başını başıma eğen, son perdeden 'sen daha gitmiyonmu hanım gız??' sesiyle bir yandan ürkütürken diğer yandan ellerime parmaklarını bastıra bastıra yüzük arayan teyzenin gazabına uğradığım o gece bu geceydi. bir sonraki kına gecesinde bu fix rolün oyuncusu hangi hanım teyze olucak bilinmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar