kintsugi

bir japon el sanatı.
kırılan bir eşyayı atıp yerine bir yenisini koymak yerine, türlü manalar yükleyerek, adına yaşanmışlık mı dersiniz, hatıra mı dersiniz ne derseniz artık, kırıkları altınla birleştirip kırılan nesneyi o haliyle kullanmaya devam etme sanatı.

devamını gör...
bir japon sanatı.

doğrusu kırılan yerler, altîn gibi değerli şeylerle yapıştırılsa da kapanmıyor illà gözüküyor ama yine de güzel bir oluşum. ben beğendim.
son olmadan, yeniden bir varolma şekli. umut verici.

düşündüm de bizlerde bu sanatı hayatımızın her yerine uyarlayabiliriz. değerini artırarak onarmamız gereken yaşama dair o kadar çok işlerimiz var ki. dönüp bir el atsak iyi olacak sanki.
devamını gör...
(bkz: kintsukuroi)

antik japon felsefesine dayanan yaklaşık 500 yıldır varlığını koruyan bir sanat. kitnsugi tekniği kırılan nesnelerin kırıklarını toz altın, gümüş veya platin ile toz haline getirilmiş veya karıştırılmış reçine ile onarmak üzerine kurulu. bu şekilde kırıklar ve çatlaklar altın sayesinde daha görünür hale geliyor. altın kullanılmasının nedeni nesnenin yaşanmışlığına saygı duymaktan kaynaklanıyor. yaşanmışlığını en değerli madenle kutluyor.

felsefi ve psikolojik açıdan bakıldığında bu japon sanatı insanın yaşadıklarının ne kadar değerli olduğunu, kırgınlıklarımızın ve eksiklerimizin bizi biz yaptığını vurguluyor.
devamını gör...
kalp kırıklarımızdan dışarıya sızan ışıklarla parlağız. bu sanat da kırgınlıklarımızla güzel olduğumuzu gösteren en anlamlı sanatlardan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.