kiramen katibin insanları

#ilişkiler  #özgürler 

birine uzaktan bakarak şıp diye (!) cennetlik ya da cehennemlik olduğuna karar veren insanlardır. neyse ki yüce Allah, bu insanların görüşünü dikkate almayıp bu yetkiyi meleklerine vermiş. yoksa cennet gereksizlerle dolar, cehennemde kim bilir kaç masum azap görürdü. hafaza olan meleklerin ötesindeki yaftacı insanlardan Allah muhafaza!
devamını gör...
kendisini günah ve sevap tespiti konusunda yetkili gören aciz insanlardır. kaldı ki herkes kendi amellerinin katibi değil muhasebecisi olur ancak ve "bugün Allah için ne yaptım ve yarın ne yapabilirim?" sorgulamasını yapması uygun olur.

ekçe: ilginç, bu tanımı yazarken gayri ihtiyari yazdım ve sözlükle hiçbir alakası yoktu. oysa bi dünya anlam çıkarılmış.
devamını gör...
burada üslubun belirleyici olduğunu düşünüyorum.sen şöyle yapıyosun sen böyle yapıyosun bilmem nesin diyen insanlar için bu benzetmeyi belki kullanabiliriz.ancak güzel bir üslupla din kardeşinin yanlışını söylemek bu kategoriye girmemelidir.iyiliği emretmek kötülükten alıkoymak her müslümanın yapması gereken bir ibadettir aslında.çünkü islam müşterek yaşanan bir dindir.ayrıca asr suresinde insanın hüsranda olduğu ancak iman edip salih amel işleyen,birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye eden kimselerin hüsranda olmadıkları anlatılmaktadır. yaşadığımız zaman içinde bizler karışılması gereken meselelere karışmıyor,karışılmaması gerekenlere de karışıyoruz.bu bakımdan bir algı çarpıklığı malesef mevcut. düşünüyorum ki bize düşen kavramları olması gerektiği gibi anlayıp uygulamaya dökmektir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar