kırçıl mantık

çağdaş bilim aristotales izinde bir mantık sistemi öngörür. niteliğin sabit olduğu değişmediği üzerinden mantık yürütülür. bir şey ya siyahtır ya beyaz, ara renk formları göz ardı edilir. bir şey ya öyledir ya da değil. gelişen süreçte ise doğa bilimcileri sebepleri aynı olan olayların sonuçlarının birbirinden farklı olduğunu gözlemlemiş ve matematiksel kesinlikler toplum bilimlerinde aynı sonucu verememiştir. (bkz: incendies)
Bu nedenle de kırçıl mantık (fuzzy logic) daha açıklayıcı olduğu iddia ediliyor. yani siyah beyazın yanında gri gerçekliğe de olanak sağlayan bir mantık. nasrettin hocanın fıkrasını hatırlayıp gülerken düşünelim.. ‘sen haklısın, sen de haklısın, ben de haklıyım.’ sözü bundan sonra orhan gencebay’dan sen de haklısın şarkısına bırakalım.

devamını gör...
kullandığımız birçok teknoloji harikası bu mantıktan yararlanılarak geliştirilmiştir ve geliştirilmeye devam etmekte. demek ki herkes haklı. bir aborijin veya bir kızılderili ne kadar haklıysa bir budist de, şaman da cancı da o kadar haklı. aslolan bunu kavrayabilmek. belki ismi itibarıyla bulanık olabilir ancak sonuçları berrak.
(bkz: bulanık mantık)
(bkz: bulanık mantık modeli)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar