kış saati uygulamasının kaldırılması

resmi gazetede yayınlanan karara göre kış saati uygulaması yürürlükten kaldırıldı ve artık sürekli olarak yaz saati uygulaması olacak. konuya en ilginç yorum ise burhan kuzu'dan geldi;

"artık bu yıldan itibaren saatlerimizi bile geri almak yok. geri vites arızalı; durmak yok yola devam. millet olarak güç birliği yapalım."

saat uygulamasından bile birlik ve beraberlik söylemi çıkarmak nasıl bir kafa ise...
devamını gör...
sabah erkenden işe ve okula gitmek zorunda kalan ben dahil olmak üzere bir sürü insanın psikolojisini bozan olan. gün daha ağarmadan kalkıp yollara düşüyoruz. sabah ezanından önce kalkıyorum. 7 olmadan evden çıkıyorum.göz gözü görmüyor sokakta. herkes telaş içinde. ee istanbul şartları tedirginlik diz boyu. ara sokaklardan geçerken çektiğim salavatlar bu uygulamanın tek iyi yönü sanırım. yürürken uyumayı öğrendim bu sayede.arada ben nerdeyim diye şöyle bi silkelenip yoluma öyle devam ediyorum. uzun lafın kısası hoşnut olunamayan uygulamadır. hani dindar gençlik yetiştirecektik.ezan biraz daha geç okunmaya başlayınca evde sabah namazı kılmak bile zor olacak. * *
devamını gör...
çok şükür dediğim uygulama,
artık hava 4 buçukta kararmayacak.
daha gün içinde, hava soğuk, karanlık,
o ne kasvetti öyle.

devamını gör...
sabah okula yürüyerek giden çocuklar için olumsuz bir uygulama olduğunu düşünüyorum. bir de dünyayla entegre çalışanlar için senede 2 defa yeni durum için geçiş yapmak gerekecek. zaman dilimi olarak da doğuya kaymış olduk. bu nedenle batıdaki şehirlerde hava çok geç aydınlanıyor. önümüzdeki 2-3 ay boyunca saat 8 civarında hava aydınlanacak. doğuda yaklaşık 40-50 dakikalık fark olduğundan onlar çok kötü etkilenmeyecek. ancak nüfusun büyük çoğunluğu batıda ve saat 8 deki karanlığa mahkum olacak. 1 saatten ne olacak demeyin. o 1 saatte kaç yüz bin çocuk okula gidiyor. iyi niyetle yapılmış ancak faydasından çok zararının olduğunu düşündüğüm uygulama.
devamını gör...
sabah namazı vaktinin 08.00'e varacağını hatta geçeceğini gösterir.
devamını gör...
sabahları tuhaf tuhaf uyanmamıza sebep oluyor.
yani yediye çeyrek kala sabah ezanı mı okunur? olsa olsa ondan kerahat vakti olur.
devamını gör...
kaldırıldığı gün randevuya geç kalmamı sağlayandır. akıllı telefonlarımız sağolsun.
ha tabi bir kötü yanı da yurtdışında yaşayan kardeşinizle aranıza 2 saat girmesinin oluşturduğu karışıklık. o sizi arar günün tam yoğun saatlerinde, siz dönüş yaparsınız ulaşamazsınız.
devamını gör...
yanlış uygulamadır. yaz saati uygumasının kaldırılmasını tercih ederdim.

saatlerle ileri geri oynamanın kimseye faydası yoğidi zaten.

biz zamana uymayız zaman bize uyar demek istemislerdi belkide. güneş erken doğuyorsa sende erken kalkacaksın arkadaş. neyse kurtulduk neticede. yıllarca maymun ettiler milleti.
devamını gör...
hırsızların hayatımızdan 1 saat çalıp vatandaşı seher vaktinde yola koyan uygulama.
devamını gör...
sabah namazına kalkamayangiller için büyük kolaylık sağladı. normal bir saatte kalkıp sabah namazını kılıp ardından hazırlanıp evden çıkıyoruz.
güneş doğmadan kalkmak sağlığımız için de çok faydalı bir şey.
devamını gör...
çok da güzel olmuş bir uygulamadır. özellikle akşamlar için.
devamını gör...
desteklediğim uygulamadır. sadece sabahları gece gibi akşam eve dönerken gece gibi kendimi kutuplarda gibi hissediyorum.
devamını gör...
vitri hakiki vaktinde kılmayı kolaylaştıran uygulama.

cogiyi.
devamını gör...
sabah namazı esnasında caddelerde bir ahenk de meydana gelmeye başladı, namazı kılmaya teşvik olduğunu söyleyen bir sürü insan duyuyorum.
oldukça bereketli olan bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.
devamını gör...
bence son derece mantıklı bir karar.
şimdilerde en çok karanlıkta işe gitmekten yakınıyorlar ama unuttukları bir şey var.
akşamları a artık hava 4:30'da kararmıyor.
bu daha önemli bir kazanç bence.

hatta türkiyenin doğu batı arasındaki saat farkının 76 dakika olduğunu düşünürsek bu durum en çok ankara'nın doğusuna yaramıştır.
zira saatler geri alındığında 3:30'da havası kararan iller vardı.
şimdi en azından onlar için hava 4:30'da kararıyor.

1 ay biraz karanlığa katlanalım, herşey çok güzel olacak.
o kadar da şey etmemek lazım.
devamını gör...
bu sabah ilk derse girdiğimde ancak ezan okunmaya başladı. karşımda 8-9 yaş grubunda öğrenciler hepsi uyukluyor zaten yarısı bir saat geç geliyor. ne beni dinleyen var nede sorduğuma cevap verebilecek kadar ayık olun. ayakta alkışladığım bunu akıl eden şahsiyetlere üstün başarı madalyası verilmesi gerektiğini düşündüğüm uygulamadır.
devamını gör...
karşı olduğum kaldırmadır.

çocukları bahane eden evebeynler, çocuklarını erken saatte uyutmaya özen göstersinler mümkünse. ayrıca mümkünse kendileri de erken uyansınlar.

ayıptır söylemesi, sabahın erken saatleri, vücudun yaşama en hazır olduğu saatlerdir. sabah namazı vakti çalışılan dersten alınan verim, sabah namazı dışında çalışılan dersten alınan verimden kat ve kat fazladır.

daha mantıklı, bilimsel argümanlar ile kaldırılması istenmelidir, istenecekse.

devamını gör...
güneşten maksimum istifade için yıllardır beklediğim karardı çok şükür bu yıla nasip oldu.

ülkece karanlıkta işe başlamaya alışık olmadığımız için bünyeler biraz yadırgadı ister istemez ama seneye normalleştirmiş oluruz.

çoluk çocuk hep birlikte güneş doğmadan uyanmaya alışacağız inşallah ki normal olan da bu zaten. sonuçta uykuda geçirilen sürede bir değişiklik yok.
devamını gör...
gayet güzel bir uygulama. sıkıntı kış saati uygulamasın kaldırılmasında değil olmayan milli eğitim sisteminin çarpıklığında.

eğitim sistemini ve şeklini adam gibi yapsalar böyle çarpıklıklar olmaz, sabah ilk ders boşuna zaten. öğrencilerin yarısı ilk derse yetişemiyor. bunun dışında benim açımdan hiç-bir sıkıntı yok. yahu vakit/güneş 8'de çıkıyor, dana ne istiyorsunuz! *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar