kıskançlık

#ilişkiler 

iflah olmaz çekememezlik.kendinde olmayanı başŸkasında görmeye tahammül edememek.için için kin ve nefret duymak,haset etmek.
bir hadis-i şŸerif'te ; "ateşŸ odunu nasıl yer bitirirse haset de insanı öyle yer bitirir." buyurulur.
devamını gör...
psikeart dergisinde örsan öymen isimli yazar, kıskançlığı bizi sıkıntıya sokan en bilindik tutkulardan birisi olarak tanımlıyor. iki çeşittir. birisi aşk veya tutkulu bir ilişkinin bir parçası olarak kıskançlık, yani tutku ile bağlandığımız birisini kaybetmek korkusuyla veya bu kişiyi başkasıyla paylaşmak istememek duygusudur. diğeri ise, kendinizde olmayıp başkasında olan bir şeyin kendinizde de olmasını istemek, başkasıyla rekabet etmek ve başkasına imrenmektir.
devamını gör...
marcel proust'un kayıp zamanın izinde adlı romanından:

--- alıntı ---

"Albertine ile hayatımın kıskanmadığım zamanlar sıkıntıdan, kıskandığım zamanlarsa ıstıraptan ibaret olduğunu hissediyorum."

--- alıntı ---

sanırım kıskançlık olmadan aşkın tadı olmuyor, her ne kadar insana acı verse de...

devamını gör...
faruk nafiz çamlıbel 'in güzel bir şiirine konu olmuş, suat sayın bestesi ile de dillerden düşmeyen bir şarkıya dönüşmüştür:

intizar

sakın bir söz söyleme, yüzüme bakma sakın
sesini duyan olur, sana göz koyan olur.
düşmanımdır seni kim bulursa cana yakın
annen bile okşasa, benim bağrım taş olur.

dilerim tanrı'dan ki sana açık kucaklar
bir daha kapanmadan kara toprakla dolsun
anmasınlar adını; candan anan dudaklar
sana benim gözümle bakan gözler kör olsun
devamını gör...
kıskanılan kişi gerçekten seviliyordur, sevdiğin kişiyi gerçekten kıskanıyorsundur. bunun dışında mala, mülke yapılan kıskançlık insana zarar verir, ziyan eder...
devamını gör...
annemden aldığım duyumlara göre domuz eti yenildiğinde bu his azalıyormuş.
yalnız şimdi kıskançlık yüzünden ayrılmak üzere olanlar gidip bu eti yeyip beni günaha sokmasın.
devamını gör...
peygamberimiz mümin gıpta eder münafık haset eder buyuruyor bu anlamda kıskançlık kötü bir şey.bir diğer anlamı olarak eşlerinin birbirlerini kıskanması ise güzel tabii ki...
devamını gör...
çeşitleri vardır. bir insanı paylaşamamaksa söz konusu olan, çok normal, insancıl bir duygudur. kıskanmayan insan anormaldir benim gözümde.

karşı duran, durduğunu iddia eden kimseler bile kıskanıldıklarını öğrendiklerinde hoşlarına gider. samimi bir sevgi gösterisidir bu çünkü, istemsiz olarak yapılan. hatta bazen bir laftan bile daha değerlidir. riyanın karışması olasılığı yoktur zira.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar