kıskanmak

#özgürler  #ilişkiler 

adeta delirir insan birisini kıskanırken.neden o ? neden ben değilde o ? sorularını sorar kendisine defalarca.gözü görmez kimseyi adam bile öldürebilir kıskançlık yüzünden.
devamını gör...
teomanın bir şarkısında kullandığı tema
şarkı sözleri şöyledir;

bir gün daha bitti önümde
günler gelir geçer ve antibiyotikler
kimim ben? bügün ne günlerden?
40derece yüksek ateş ve kıskançlık
bu zayıflık anında,bir aşkın komasında
kıskançlık aktıgında durmaksızın damarlarımda
sen ilacımsın,susuz yuttuğum
bir türlü gitmeyen ne yapsam da boğazımdan

günlerdir hastayım ve bu beni delirtiyor
sürekli uykuyla uyanıklık arasında
gidip gelip,gidip gelip,gidip gelip.
40derece yüksek ateş ve kıskançlık.

kıskançlık bu zayıflık anımda,
bir aşkın komasında
ve aktığında damarlarımda.. kıskançlık...

devamını gör...
hayvanlarda dahi görülen bir tür hissel aktividedir. bir erkeğin kadınını ve bir kadının da erkeğini kıskanması mükemmel bir duygudur.
devamını gör...
yakıp kavurur geriye hiç bir şey bırakmaz, kıskanılan kişiyi yok etmeye bile götürür. ama yine de iç deki yangın bitmez bu zavallı ruh hastalarının..allah şifa versindir Allah şerlerinden korusun.
devamını gör...
insanoğlunun tabiatında vardır. daha hayatın çok başında olan küçük bir bebek dahi annesini başkalarından kıskanır. sevginin bir göstergesidir. aşırısı zarar verir bu duygunun.
devamını gör...
(bkz: seven insan kıskanır)

- mualla seni bugün camdan bakarken görmüşler,
- ya murtaza hava alıyodum, temizlik yaparken kezzapla, çamaşır suyunu karıştırınca nerdeyse zehirleniyodum, o yüzden camdan bakmak zorunda kaldım.
- bana bahane bulma mualla ben demedimmi camdan bakılmıycak!!!
- zehirlense miydim murtaza ne diyosun yaaa!! kıskanmayı abartmıyor musun?
- seven insan kıskanır mualla, seviyorum uleeeennnnn.
devamını gör...
kibir, hırs, haset günahın kaynağıdır. sakınılması gerekir.

â“yoksa onlar, allâhâ’ın lutfundan verdiği şeyler için insanları kıskanıyorlar mı?..┠(en-nisâ, 54)

â“hased etmekten sakının. zã®râ hased, ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi iyilikleri yer bitirir.┠(hadis-i şerif)

hz yusuf' un kuyuya atılmasına da neden olan kardeşlerinin kıskançlık duygusuydu. çoğu peygamberin peygamberliğini kabul etmeme yine gurur ve kıskanlıktan kaynaklanıyordu. hz. nuh' un davetini kabul etmeyen ileri gelenler ona iman edenlerin lümpenler olduğunu, ayak takımının itaat ettiği kimseye kendilerinin itaat etmeyeceğini söylüyorlardı. malik oldukları dünyevi mülk onları Allah' ın pegamberini kıskanmaya götürüyordu. aynı şekilde peygamberimize itaat etmeyen müşrikler ve yahudiler ona peygamberliğin yaraşmadığını söyleyerek kıskançlıklarını kusmadılar mı ve bu kıskançlık, gurur, kibir onları inkara götürmedi mi? kıskanmak ve kibirlenmek birbiriyle bağlantılı.


devamını gör...
ayrıca sevdiğini kıskanan ve sahiplenen erkekler kadınların oldukça hoşuna gitmektedir. kimi zaman eşim, sevgilim beni çok kıskanıyor, bunaltıyor diye dem vursalar da gözlemler sonucu sabittir ki bayanların da kıskanılmaktan aslında şikayetçi olmadığı, hatta kadınlar arasında bunu övünç meselesi yaptığı vakidir. tabi aldatan erkeğin de silahıdır. karısını seviyormuş gibi göstermek adına kıskanıyorum ayaklarına yatarlar. ablamız da altın gününde bunun havasını atar.
kadın ve erkeğin eşini haram olanla paylaşmaması olması gerekendir, fakat helal olandan da sakınma, paylaşmama söz konusuysa tüm güzellikleri bitiren kıskanma duygusu sevgiyi de bitirebilir. kimse kimsenin mutlak sahibi değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar