kıskanmak

adeta delirir insan birisini kıskanırken.neden o ? neden ben değilde o ? sorularını sorar kendisine defalarca.gözü görmez kimseyi adam bile öldürebilir kıskançlık yüzünden.
devamını gör...
her duygu gibi koyuca yaşandığında dost,sevgili kaybettirendir.kafayı duvardan duvarlara vurdurtandır.
devamını gör...
teomanın bir şarkısında kullandığı tema
şarkı sözleri şöyledir;

bir gün daha bitti önümde
günler gelir geçer ve antibiyotikler
kimim ben? bügün ne günlerden?
40derece yüksek ateş ve kıskançlık
bu zayıflık anında,bir aşkın komasında
kıskançlık aktıgında durmaksızın damarlarımda
sen ilacımsın,susuz yuttuğum
bir türlü gitmeyen ne yapsam da boğazımdan

günlerdir hastayım ve bu beni delirtiyor
sürekli uykuyla uyanıklık arasında
gidip gelip,gidip gelip,gidip gelip.
40derece yüksek ateş ve kıskançlık.

kıskançlık bu zayıflık anımda,
bir aşkın komasında
ve aktığında damarlarımda.. kıskançlık...

devamını gör...
hayvanlarda dahi görülen bir tür hissel aktividedir. bir erkeğin kadınını ve bir kadının da erkeğini kıskanması mükemmel bir duygudur.
devamını gör...
özellikle, domuz eti yiyenlerde görülen, etin içindeki bir virüs nedeni ile ortadan kalktığının bilimsel olarak açıklanması olayı.
devamını gör...
bu duygu öyle garip bir şeydir ki; eşini kısmanmak güzel, arkadaşını kıskanmak kötü olarak değerlendirilebilir.
devamını gör...
kıskanmak; sakınmaktır, sevmekten kaynaklanır.
hem ne de güzel denilmiş: "kıskanırım seni ben, kıskanırım kalbimden..."
devamını gör...
yakıp kavurur geriye hiç bir şey bırakmaz, kıskanılan kişiyi yok etmeye bile götürür. ama yine de iç deki yangın bitmez bu zavallı ruh hastalarının..allah şifa versindir Allah şerlerinden korusun.
devamını gör...
şeytanı şeytan yapan lain sıfatını isminin önüne koyduran aşağılık duygu.
devamını gör...
insanoğlunun tabiatında vardır. daha hayatın çok başında olan küçük bir bebek dahi annesini başkalarından kıskanır. sevginin bir göstergesidir. aşırısı zarar verir bu duygunun.
devamını gör...
(bkz: seven insan kıskanır)

- mualla seni bugün camdan bakarken görmüşler,
- ya murtaza hava alıyodum, temizlik yaparken kezzapla, çamaşır suyunu karıştırınca nerdeyse zehirleniyodum, o yüzden camdan bakmak zorunda kaldım.
- bana bahane bulma mualla ben demedimmi camdan bakılmıycak!!!
- zehirlense miydim murtaza ne diyosun yaaa!! kıskanmayı abartmıyor musun?
- seven insan kıskanır mualla, seviyorum uleeeennnnn.
devamını gör...
kibir, hırs, haset günahın kaynağıdır. sakınılması gerekir.

â“yoksa onlar, allâhâ’ın lutfundan verdiği şeyler için insanları kıskanıyorlar mı?..┠(en-nisâ, 54)

â“hased etmekten sakının. zã®râ hased, ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi iyilikleri yer bitirir.┠(hadis-i şerif)

hz yusuf' un kuyuya atılmasına da neden olan kardeşlerinin kıskançlık duygusuydu. çoğu peygamberin peygamberliğini kabul etmeme yine gurur ve kıskanlıktan kaynaklanıyordu. hz. nuh' un davetini kabul etmeyen ileri gelenler ona iman edenlerin lümpenler olduğunu, ayak takımının itaat ettiği kimseye kendilerinin itaat etmeyeceğini söylüyorlardı. malik oldukları dünyevi mülk onları Allah' ın pegamberini kıskanmaya götürüyordu. aynı şekilde peygamberimize itaat etmeyen müşrikler ve yahudiler ona peygamberliğin yaraşmadığını söyleyerek kıskançlıklarını kusmadılar mı ve bu kıskançlık, gurur, kibir onları inkara götürmedi mi? kıskanmak ve kibirlenmek birbiriyle bağlantılı.


devamını gör...
ayrıca sevdiğini kıskanan ve sahiplenen erkekler kadınların oldukça hoşuna gitmektedir. kimi zaman eşim, sevgilim beni çok kıskanıyor, bunaltıyor diye dem vursalar da gözlemler sonucu sabittir ki bayanların da kıskanılmaktan aslında şikayetçi olmadığı, hatta kadınlar arasında bunu övünç meselesi yaptığı vakidir. tabi aldatan erkeğin de silahıdır. karısını seviyormuş gibi göstermek adına kıskanıyorum ayaklarına yatarlar. ablamız da altın gününde bunun havasını atar.
kadın ve erkeğin eşini haram olanla paylaşmaması olması gerekendir, fakat helal olandan da sakınma, paylaşmama söz konusuysa tüm güzellikleri bitiren kıskanma duygusu sevgiyi de bitirebilir. kimse kimsenin mutlak sahibi değildir.
devamını gör...
ilk kardeş katilinin sebebidir.--- alıntı ---

Musevi ve Hıristiyan kaynaklarında Habil ve Kabil

Çiftçi olan Kabil, Tanrı'ya buğday ve meyve adar. Çoban olan kardeşi Habil ise bir koyun kurban eder. Tanrı Kabil'in adağını reddeder, Habil'inkini kabul eder.

Kabil buna çok kızar ve kıskançlık içinde Habil'i öldürür. Tanrı Kabil'e kardeşinin nerede olduğunu sorunca "Ben kardeşimin bekçisi miyim?" diye cevap verir. Habil'in kanı yerden bağırır. Bunu duyan Allah, Kabil'i lanetler ve durmadan yeryüzünü dolaşmaya mahkum eder. Kabil, tanrıya yalvarır ve diğer insanların kendini öldüreceklerini söyler. Bunun üzerine Tanrı, Kabil'e diğer insanların onu öldürmesine engel olacak bir iz yapar ve şöyle buyurur:

"Her kim Kabil'i öldürürse, intikam yedi kat fazlasıyla onun üzerine olsun"

Bunun üzerine Kabil dünyayı dolaşmak üzere yola çıkar. Çocukları olur ve bir şehir kurarak oğlu Hanok'un adını verir (Tekvin, 5:17). Bazı kaynaklara göre bahsi geçen bu şehir Urfa'dır.

--- alıntı ---

devamını gör...
güzel bir filme benziyor.

http://www.vimeo.com/6670011
fragmanda berrak tüzünataç'ın seniha'ya bağırdığı sahnede ilkokul çocuları gibi ezber yapmış gibi duruyor ama yorum yapmak için gidip yerinde görmek lazım elbet.
devamını gör...
fragmanını seyrettiğimde başroldeki kadın hakikaten bu kadar çirkin mi diye düşündüğüm film. kadın altın portakal almış o kısmı başka. güzel bir filme benziyor izleyelim görelim.
devamını gör...
dostu,sevgiliyi,anneyi,kardeşi,başkasına anket defteri veren kuzeni,gelen telefonla kahkahalara boğulan bir gönüldaşı,ta içeriden,kendini kahredercesine,birden düşmek pahasına,bilerek ama engellemeyerek yapılandır.kalbe yük olur.

*
devamını gör...
koca filmi izleyip, neden sonunda çirkin kızımızın işi kıskanmaya başladığını anlayamadığım film, halbuki konu,durum,olayların örgülenmesi vs. çok daha farklı bir sonuca gidebilirdi. ancak, böylesi varılması gereken sonuçtan daha ziyade etkili olmuş.
devamını gör...
bana zeki demirkubuz filmi olduğunu sadece sonunda açık kalan kapıyla hatırlattı. bir de hiç kullanılmayan müzikle.* yine de film güzeldi. en çok beni mest eden kullanılan dil oldu. dönem filmi olması konusunda diğer konularda da hassasiyet göstermişler, cumhuriyetin ilanından sonra etkisini iyice gösteren avrupa hayranlığı gibi. berrak tüzünataç' ın oyunculuğu pek iç açıcı değildi (son konuşması iyiden hissettirdi).
bir de şu şımarık çapkın yerine daha doğru düzgün birini bulamamışlar mı diye merak ettim, saçları ayrıca sinir bozucuydu. sanırım döneme uymayan tipteki insan da tek kendisiydi.
devamını gör...
adamı hem rezil eden hem vezir eden dozuna göre iyi veya kötü duygu.
devamını gör...
müslümanın müslümana karşı hissetmemesi gereken özellik.

şeytan da Allah'ı kıskanmıştı.

kıskanmak, kibrin meyvesidir.

maalesef ihl sözlük, bu konuda, en azında belli bir kısmı, meyve bahçesi gibi.
devamını gör...
insanı psikopatlaştıran duygu. saç tellerinden bile acırsın. işt bu yüzden bir gün birini seversem zindana kapatacağım. yemeğini suyunu verip kimsenin onu görmesine izin vermeyeceğim. kendim bile bakmayacağım ve böylelikle rahat bir nefes alabilirim.**
devamını gör...
filmin dili gerçekten harika, türkçe'nin suni müdahalelerle bozulmuş fonetiği şimdi bir kakafoni durumunda. oysa filmdeki türkçede en basit günlük diyaloglar bile şiirsel bir havaya sahip. sadece bu büyülü dil için bile izlenir.
devamını gör...
--- yer altından notlar ---
kendi köşemde akıllı insanların ciddi bir başarıya
ulaşamayacağı, iş tutanların, başarıya ulaşanların ise yalnızca
aptallar oldukları gibi, kin dolu, boş bir avuntuyla günlerimi doldurup
gidiyorum işte.
--- dostoyevski ---

kıskançlık insanı bu hallere sokar. tüm başarılı insanları aptal olarak yaftalamak bile en mantıklı bir hakikate dönüşüverir. ben de dosto'ya katılıyorum; tüm başarılı insanları, hayatta herhangi bir şeyleri başaranları, ulan dişinin arasına kaçan küçük et parçasını çıkarabilenleri bile kıskanıyorum. bir kenara çekilip uyuşmuş, baygın bakışlarla tavana bakmak ve kusmak, acı ile sessizce kıvranmak, yanımdaki kullanılmış, kırılmış, uçları yıpranmış ve kanlı kürdanlara bakıp ağlamak istiyorum.

yeter be yeter! bıktım.

yine üstad şöyle der "tembellik en asil meslektir".

çok uykum var...
devamını gör...
er kişi kıskandığını asla çaktırmaz,hatun kişinin suratına direk yansıhttp://r.er kişinin kıskandığını hatun kişi terkedildiğinde anlar*.
devamını gör...
çekilmez bir adam yapar insanı, uykusuz, aksi, lanet..
fakat elinde değildir, seviyorsa şayet..*
devamını gör...
insana ait "evet ben insanım"ı hatırlatan muhteşem duygu...bir de keşke acıtmasa...ya da acıtsın...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar