ısparta'da vatani görevini yapan er t. fes, cübbe ve şalvar ile çarşıya çıkmak istedi. er t. kendisine kıyafetini soran nöbetçi yarbaya "ismailağa cemaati mensubuyum. medrese eğitimi aldığım için o kıyafeti giydim" dedi. er t. ye kıyafetleri ile çarşıya çıkmasına izin verilmedi ve soruşturma açıldı. er ile ilgili hazırlanan tutanakta "cumhuriyet'in temel değerlerine bağlı olmayan bir tutum sergilemiştir" ifadesi geçti.

devamını gör...
ismailağa kıyafeti ne lan?

"cumhuriyet'in temel değerlerine bağlı olmayan bir tutum sergilemiştir." de soruşturma gerekçesi.

yani her tutumunuz cumhuriyet değerlerine bağlı olmak zorunda. kıyafet de. bir ayakkabı bakmıştım dün ama tereddüt ettim şimdi, cumhuriyetle bağını teyid etmem lazım.

bu kafalardan hâlâ var demek ki. sirkeli suya koyalım da bişi olmasın.
devamını gör...
fes, cübbe ve şalvar'ın "islami kıyafet"(şu herze de ne demek bir türlü anlayamadım. net olan şey tesettürdür, şekilci olacak ama illa ki sonradan görme) olduğunu düşüneni mi arasın, şu devirde "cumhuriyet'in temel değerlerine bağlı olmayan bir tutum " diyeni mi ararsın, gelenekçi tutumu islami tutum sanan cühelaları mı ararsın, milletin kılığına kıyafetine hala 2017'de karışanı mı... ulan nereden tutsan elde kalıyor yemin billah komedi bir memleketiz diyoruz sonra kızıyorsunuz...
devamını gör...
sanıyorum fethullahçılardan sonra devleti ele geçirdiğini sananlardan birisinin işgüzarlığı. muhtemelen cemaati oralar hep nakşi sofi falan demiştir. az biraz biti kanlanan dünyaya hükümranız sanıyor.
devamını gör...
yasak falan değildir. "cumhuriyetin temel değerlerine bağlı olmayan tutum sergilenmiştir" gibi rezil bir gerekçesi vardır. biraz düzgün bir hukuk sistemimiz olsa o yarbayı tazminat manyağı yapar da işte.

olacak iş değil yahu, 2017 yılındayız. senin temel değerlerini yerim ulan.
devamını gör...
çalıştığım yabancı şirkette şalvarlı çalışanlar var. hatta bu kişi terfi üstüne terfi alıp yurtdışı görüşmelerine katılıyor. bir Allahın kulu da "canım sen hayırdır" demiyor.

sen akıl fikir ver bunlara ya rabbi.
devamını gör...
şalvarlı cübbeli adamı askere alman sorun değil de, onun çarşıya çıkarken bunu giymesi mi sorunmuş.

neyse o değil de, kuran yetercilerle feministlerin müslüman antipatisi insanın midesini bulandırıyor.
devamını gör...
madem cemaatçiyim neden şekilci müslüman olmayım kafasındaki çocuğun soruşturma geçirmesi durumu.
baksınlar tabi kim bilir altından ne pislik çıkacak.
sonuç olarak askeriye sizi geldiğiniz kıyafetiniz ile asker olarak yetiştirmiyor, kendi belirlediği kıyafetler ile asker oluyorsunuz.
devamını gör...
klasik kemalist kafadan muzdarip olan er... evvela ordumuz islamileştirilmelidir. islam, insanları savaşlarda askerliğe teşvik ederken ya da askerler şehit olurken hatırlanan bir enstrüman bir ritüeller silsilesi değil; hayatın her anını düzenleyen bir sistemdir. ben kafama göre takılırım, diyemezsin. şimdi," bu kıyafetle islamın ne alakası var" diye sorabilirsiniz. bence de çok alakası yok. fakat demek ki subaylarımızca varmış ki; asker hakkında soruşturma başlatmışlar. çünkü bu subayları yetiştiren sistem, kafa bozuk! önce bu kafa değişmelidir. ordudaki islam milletine karşı olan unsurlar, kadrolar tasfiye edilmeli ve ordumuz lafta değil; gerçekten de "peygamber ocağı" olmalıdır. islamiyete pragmatist bir bakış açısıyla yaklaşmak gibi bir lüksümüz olamaz.

şekilciliğe gelince; bir insanın istediği kıyafeti giymesi mi şekilcilik yoksa insanların giydikleri kıyafetlere çeşitli bahanelerle müdahale etmek mi?
bir düşünün abiler!
devamını gör...
bana göre yapılan uygulama yanlış. ancak ordunun yapısı ve türkiye sosyolojisi ortada.
nasıl askerde iken sakal sünnet ben sakal bırakacağım diyemiyorsan kıyafetlerini de ona göre ayarla be kardeşim. ham sofuluğun alemi yok.
devamını gör...
şimdi kılık kıyafet özgürlüğü zaten cepte onu bir kenara koyuyoruz. ilk çarşı izni midir bilemem ama muhtemelen ilk değildir diye düşünüyorum. daha önce bu kıyafetlerle çıkmamışsa ve bu kıyafetle de çıkamayacağını az çok biliyordur. bunu yapmak için 2 neden vardır ya tamamen kişinin veya kişinin tabi olduğu yerin şovudur ya da zaten 15 temmuzda tüm karizmasını kaybeden ordunun daha da karizma kaybına yol açmaktan başka bir niyet göremiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar