kıta sahanlığı

ãœlke kıyılarına bitişŸik olan ve 200 m derinliğŸe veya bu sınırın ötesindeki su derinliğŸinin doğŸal kaynaklarının işŸletilmesine elverişŸli olduğŸu noktaya kadar, kara sularının dışŸında kalan deniz altı bölgelerinin deniz yatağŸı ve toprak altı kesiminin bütünü.
devamını gör...
ülke kıyılarına bitişik olan ve 200 m derinliğe veya bu sınırın ötesindeki su derinliğinin doğal kaynaklarının işletilmesine elverişli olduğu noktaya kadar, kara sularının dışında kalan deniz altı bölgelerinin deniz yatağı ve toprak altı kesiminin bütünü.
devamını gör...
kıtanın deniz suları altında kalan kısmı. deniz kıyısı ile genellikle 200m. derinlik arasındaki uzanan az eğilimli, karadan taşınmış tortularla kaplı dip. uluslararası ilişkilerde 1946 yılından sonra gündeme gelmiştir. 1958 tarihli bm deniz hukuku konferansı'nda kabul edilen ana ilkeler doğrultusunda bu derinliğe kadar olan deniz altı, ilgili ülkenin tasarrufunda kabul edilmiştir. şayet kıta sahanlığı alanı iki ülke arasında kalıyorsa, o zaman bunun paylaşımı, iki taraf arasında özel bir anlaşma ile saptanacaktır. anlaşma yoksa, bu denizin orta yerinden geçen çizgiye göre paylaşma yapılacaktır. ayrıca belirtilmelidir ki, türk-yunan sorunu bağlamında; sözleşmeye göre adaların kıta sahanlğı yoktur.
devamını gör...
--- alıntı ---

dışişleri bakanlığı, güney kıbrıs rum yönetiminin adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde türkiye ile kktc arasında bir kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yapılması hususunda mutabakata varıldığını bildirdi.

--- alıntı ---

bu gibi adımların atılması için ille birilerinin dahli mi gerekiyor?

devamını gör...
bir anakaranın deniz altındaki doğal uzantısına verilen isim. kıt'a sahanlığına sahip olan devletler belli bir derinliğe kadar olan bölgede deniz dibinden her türlü maden doğalgaz ve petrolü çıkarma ve pazarlama hakkına sahiptir. (derinlik 1982 açık deniz sözleşmesine kadar 200 metre olarak hesaplanırken bu konferans sonrası teknolojik olarak işlenebilecek derinlik kavramı geçerli olmuştur.)
devamını gör...
[cog.] [huk.] [ulusi.] ilgili ülkelerin araştırma ve işletme konusunda egemen haklara sahip olduğu, kıyılarına bitişik fakat karasularının dışında kalan, 200 metre derinliğe kadar ya da bu derinliğin ötesinde, suların derinliğinin doğal kaynakların işletilmesine olanak verdiği noktaya dek uzanan deniz yatağı ve deniz altı bölgelerinin toprak altını kapsayan alan, anakara sahanlığı.

(alm. festlandssockel, m, kontinentalschelf, n, kontinentalsockel, m; fr. plateau continental, m; ing. continental shelf)

*
devamını gör...
ikinci dünya savaşı sonrası denizden petrol çıkarılabildiğinin deneyimlenmesiyle gündeme gelmiştir. ilk 1958 cenevre deniz hukuku sözleşmesinde tanımı yapılıyor. kıta sahanlığı herhangi bir ilana gerek duymaz yani ilgili devlet doğal olarak bu hakka sahiptir( ipso facto ve an initio) ve bu sularda açık deniz rejimi uygulanır.

gelgelelim kıta sahanlığınız münhasır bölge ilan edilmiş ise işte o zaman bu sularda açık deniz rejimi uygulanamaz su altı ve su üstü ekonomik kaynaklarını yabancılar öyle elini kolunu sallayarak kullanamaz.

mavi vatanın kuzeyinde karadenizde ilan edilmiş meb*miz varken ege ve akdenizde ne yazık ki yok ama türkiye fatih projesiyle fiili bir hakimiyeti doğu akdeniz sularında oluşturuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar