kitap kenarlarına düşülmüş ilginç notlar

ikinci el alınan kitaplar evvelki sahibi veya sahipleri tarafından altı çizilmek, kenara not çıkarılmak suretiyle karalanmış olabiliyorlar. bazen evvelki okuyucu öyle can alıcı, özetleyici notlar bırakır ki okunan malzemenin ciddiyetini yerini istemsiz bir gülmeye bakır.

misal: ahh bebeğim...toplumsal baskının erkekleri nasıl da dezavantajlı hale getirdiğini anlatan bir paragrafa yapılan yorum.

not: hala gülüyorum.
devamını gör...
benim yapmaktan imtina ettiğim eylem. başkalarında da var mı bilmiyorum ama düşünce röntgenciliği gibi geliyor bana bu durum. sanki kitapların üzerine alacağım notlar, zihnimi çıplak bırakacak, sadece kendime saklamak istediğim etkileri açık edecek endişesi.. benim tüm kitaplarım tertemizdir bu yüzden, altını bile çizmem satırların. her okumak isteyene de veririm. ancak oluşturdukları düşünceler, okuma izlenimleri benimdir, onları canım istemedikçe paylaşmam. *
devamını gör...
geçen hafta sahaftan alınan bir kitapta bir isim soyisimle karşılaştık. altında da bir hapishanenin ismi yazıyordu. ismi ve hapishanenin adını google da aratınca karşımıza bayağı ilginç bilgiler çıktı. müebbet hapis cezası almış bir siyasi tutuklunun vakti zamanında okuyup ismini karaladığı kitap. dünya gerçekten küçük ve tuhaf bir yer.
devamını gör...
geçen sene sahaftan aldığım bir kitabın üzerinde bir hapishanenin kayıt numarası vardı. iç sayfaların birinde de, intiharla ilgili bir bölümün altı çizilmiş, yanına da
“kendimi öldürecek kadar gücüm yok, boğuluyorum, müebbet, mübebbet” gibi birşeyler yazılmıştı. müebbete mahkum birinin iç sıkıntıları belli ki, çok etkilemişti o an beni.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar