’okuduğum kitapları nerede okuduğumu, kapaklarını, hatta kitabı nereden edindiğimi bile hatırlıyorum. hatırlamadığım ise, o kitabın geri kalan her şeyi…’’ demiş adam.

galiba haklı.
devamını gör...
zihne gereksiz yük yapmadığınız icin şanslı olmaktır. banane bir adamın her yazdığını beynime neden alayım ki? lüzumsuz bir hayatı özetiyle bile almaya hacet yok. birkaç cümle bir spot hayat felsefesi biraz da motto serpiştir zihni'ne baharat tadı versin.
devamını gör...
boş boş şeylerle dolu bir sürü kitap okumakla ilgili bi durum.

bunun yerine dolu şeyler yazan kitapları kafa yorarak ve tekrar tekrar okumak ve kafaya kazımak lazım.
devamını gör...
aslında söz uçar yazı kalır atasözünün zıttı gibi. yazılan zihinden uçuyor ama söylenen sözler unutulmuyor kalıyor. gözümle okudum demeyiz de kulağımla işittim deriz.
devamını gör...
okunan kitapların niteliğiyle alakalı durum.

"kitap vardır ancak tadına bakılmak içindir; kitap vardır yutulmak, kitap da vardır çiğnenmek özümlenmek içindir; başka deyimle, kimi kitapların insan ancak birkaç bölümüne göz atmalı, kimisini baştan sona şöyle bir okuyup geçmeli, pek azını da her ayrıntı üzerinde titizlikle durarak okumalı." - (francis bacon)

yani insan, kütüphanesini/aklını çok kitap ile doldurmaya çalışmamalı, her kitabın her ayrıntısını aklında tutmayı istememeli; ömrü boyunca başvuracağı, hayatını şekillendiren az ve öz kitap ile yoluna devam etmeli; ayıklamayı ve unutmayı bilmelidir. fakat bu da deneme-yanılma ile, hata yapa yapa bulunabilecek bir yoldur.
devamını gör...
okunulan çoğu şey unutulmaz, yerini ve ortamını bulunca ortaya çıkar ve hayat kurtarır.

sizin okunulan şeyler unutuluyor, ne işimize yarıyor demeniz bu yediklerimiz ne işimize yarıyor demek gibi bir şey. yediğimiz her şey biz hissetmeden gerekli hücrelere, organlara intikal eder. kitap okumak da böyledir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar